אלוקים מעל לכל ספק

m4musaf

הרב ד"ר ראובן פיירמן

 

העולם הדתי מגמגם. רוב האנשים המאמינים חושבים שאמונה לא ניתנת להוכחה לוגית ויש לסמוך על תחושה פנימית בלבד. העמדה החלשה הזאת מרתיעה רבים ובצדק מלהתקרב לחיי אמונה וגורמת לחלק מהמאמינים לפקפק באמיתת אמונתם ואף לעזוב אותה * מיהם ה'מאמינים' ומולם הכופרים שנלחמים בעיסוק בהוכחה הזו. ובעיקר – כיצד אפשר להסביר בשפה אינטליגנטית, בלי לגמגם, את אמונת ישראל בכוח אינסופי שיצר ויוצר את העולם

 

בשעת בוקר מוקדמת של שבת הגעתי לביתו של הרב חיים המתגורר בסמוך לישיבה. הרגשתי חוסר נעימות להפריע לו בשעה כה מוקדמת ועוד לפני התפילה, אולם בקושי התאפקתי שלא להעירו באמצע הלילה. כשהשחר רק החל לעלות, אזרתי אומץ ונקשתי על דלת ביתו. הרב פתח את הדלת ושאל מיד: "קרה משהו?"

"כן הרב, קרה", עניתי. "אני שוקל לעזוב את הישיבה, ובכלל את הכול".

"מדוע"? הוא שאל.

"התעוררתי בחצות מחלום בלהות, שבו שמעתי מישהו שואל אותי: מניין אתה יודע שיש א-לוהים?"

"שאלה טובה", אמר הרב. "ומה ענית לו?"

"לא יכולתי לענות לו כלום", השבתי. "בחלום לא היה לי פה, כאילו מישהו מחק לי אותו. כל כך הזדעזעתי מהחלום, עד שלא הצלחתי להירדם יותר. הרי החלום הזה משקף את מה שקורה לי במציאות – אני לא יודע לענות על השאלה הזו אפילו לעצמי.

"מילא אם הייתי סתם בחור שמקיים תורה ומצוות, ובסוף חייו מתברר לו שא-לוהים בכלל לא קיים", הוספתי. "זה היה חבל, אבל לא נורא בסך הכול. מה כבר הפסדתי? אבל אני הרי בחור ישיבה, שיושב ולומד כל היום מהבוקר ועד הלילה", אמרתי לרב בדמעות. "אבל אם אין למעלה כלום – אני סתם יושב כל היום ולומד דברים מיושנים שאבד עליהם הכלח! לכן לא יכולתי להירדם. אני חייב שתוכיח לי במאה אחוז שהקדוש ברוך הוא קיים".

"רוב בני האדם לא מתעוררים מהחלום הזה", אמר הרב בשקט. "רוב האנשים לא בחרו את דרכם בחיים מתוך בדיקת הנושא לעומקו, אלא ממשיכים את דרך הוריהם, מאמינים ושאינם מאמינים. גם רוב המאמינים הם תינוקות שנשבו בין המאמינים... ואילו אתה, ברוך ה', התעוררת!"

המיתוס החילוני והדתי משתפים פעולה להרדים את הקהל

יש שני מיתוסים שהגיע הזמן לנפץ אותם, האחד דומיננטי מאוד בשיח הדתי והשני בשיח החילוני.

המיתוס הדתי אומר שאמונה היא רגש. כלומר, אמונה אינה משהו שאני יכול להוכיח, לבדוק או לברר: אם אתה מרגיש כך, אתה מאמין, ואם אתה מרגיש אחרת – אינך מאמין. נראה שהמיתוס הזה הוא מנת חלקם של רוב האנשים המכנים את עצמם 'דתיים', שאם תשאל אותם מדוע הם מאמינים, יענו לך – "כי ככה אנחנו מרגישים בלב".

בעמדה נפשית כזו יש חולשה מרכזית אחת: אינך יכול להעביר את אמונתך לאדם שאינו מרגיש כמוך. כשהבת שלך תשאל אותך מדוע אתה מאמין, ותענה לה "אני מרגיש", היא יכולה בצדק להגיד "אני לא מרגישה", ואז אין לך מה להגיד לה, אין לכם שפה משותפת. הבן שלך יכול להגיד שהוא מרגיש משהו אחר – לא רגש יהודי אלא רגש בודהיסטי. מדוע הרגש שלך טוב מהרגש שלו?

על כן חשוב לדעת כי גדולי ישראל התעסקו רבות בהוכחות לקיום הבורא, לאמור: האמונה מבוססת על השכל ולא על הרגש. רב סעדיה גאון, רבי יהודה הלוי, רבנו בחיי והרמב"ם – כולם עסקו בהוכחות השכליות. יתרה מזאת: הרמב"ם כתב בהלכות תשובה שאדם "אינו אוהב הקב"ה אלא בדעת שידעהו", ואפילו הרגש של האהבה לבורא תלוי בהשגה השכלית של האדם אותו. זו הסיבה שהרמב"ם פוסק כי "צריך האדם לייחד עצמו להבין ולהשכיל בחכמות ותבונות המודיעים לו את קונו כפי כוח שיש באדם להבין ולהשיג".

תועמלני הכפירה הם מאותו זן שאינו מחפש לברר את האמת. הם אינם רוצים לדון בצורה אמתית וחפה מאינטרסים בשאלה האם אלוקים קיים או לא, אלא רק רוצים לעשות שטיפת מוח כפרנית ולשפוך דלק לתוך מנועי התעמולה

המיתוס החילוני דומה לא מעט למיתוס הדתי. לפי המיתוס החילוני, אי אפשר להוכיח את האמונה מבחינה רציונלית-שכלית. הפועל היוצא של המיתוס הזה הוא שאנשים יכולים להיאחז באתאיזם בטענה שהם אינם יכולים להגיע באמצעות שכלם לאמונה בבורא, והם לא מתעסקים בדברים שאינם מתיישבים עם שכלם. יש לדעת שהמיתוס הזה הוא שקר של ממש, מכיוון שאת האמונה אפשר להוכיח מבחינה רציונלית, פילוסופית ומדעית.

המיתוסים הללו נישאים על כפיהם של תועמלני הכפירה. תעמולה היא כלי שכיח בידי עיתונאים, פוליטיקאים, שופטים, אנשי צבא ורוח, שבאצטלה של דיון אינטלקטואלי מנסים להעביר את תפיסת העולם שלהם. אין להם עניין בחיפוש האמת, ביצירת דיון חופשי ואמתי או לנסות לברר דעות שונות משלהם.

תועמלני הכפירה הם מאותו זן שאינו מחפש לברר את האמת. הם אינם רוצים לדון בצורה אמתית וחפה מאינטרסים בשאלה האם אלוקים קיים או לא, אלא רק רוצים לעשות שטיפת מוח כפרנית ולשפוך דלק לתוך מנועי התעמולה. כחלק מהתעמולה הם מפיצים דעות שקריות במסווה של אמת אובייקטיבית, כדוגמת: רוב המדענים בעולם הם חילונים, אדם רציונלי הוא בהכרח כופר, אדם דתי הוא חשוך ופרימיטיבי, אמונה אינה ניתנת להוכחה ועוד עיוותים רבים מבית היוצר של התעמולה הכפרנית, שאין להם בסיס או אחיזה במציאות.

פרופ' אליאן אקלונד נחשבת היום הסוציולוגית של המדע הכי מובילה בעולם. אקלונד ערכה את המחקר הגדול ביותר שנעשה אי פעם סביב השאלה כמה מהמדענים מאמינים באלוקים. היא קראה למחקר הזה בשם "המדע מול הדת: מה באמת מדענים חושבים" (חלק מהציטוטים ושמות המחקרים במאמר מובאים בתרגום חופשי מאנגלית).

כדי לענות על שאלת המחקר, היא יצרה שיתוף פעולה בלתי שכיח בעליל בין האוניברסיטאות הנחשבות אוקספורד והרווארד. במשך שלוש שנים היא חקרה את הנושא אצל 1,700 פרופסורים-מדענים בתחומים של מדעים מדויקים - פי שלושה מהמספר הנהוג במחקרים סוציולוגיים.

תוצאות המחקר שלה הפריכו את קלישאות התעמולה: 66 אחוזים מהמדענים, רוב מכריע, התגלו כאנשים מאמינים. רק 34% מכלל המדענים הגדירו את עצמם אתאיסטים, וגם מתוכם 12 אחוזים הדגישו כי האתאיזם שלהם הוא 'רוחני', דהיינו נובע מתוך אמונתם ולא מתוך הבנתם המדעית את המציאות. את הזעזוע שגרם המחקר הזה בעולם אפשר לתאר בשתי מילים: מפץ גדול.

כל כך הרבה שנים היו מי שרצו לומר שכל השואף להיות מדען רציני חייב לזנוח את האמונה הדתית, ומהצד השני היו שטענו – שכל מי שרוצה להישאר דתי ומאמין חייב לשמור מרחק מכל מה שקשור במדע ומעיסוק בשכל. תוצאות המחקר הזה שמטו לשתי הגישות האלה את חומרי התעמולה מתחת לרגליים.

הכול אמור היה להתפזר

תועמלני הכפירה מגייסים בלי רשותם גם את המדענים המפורסמים, עד שהם מכריזים כי איינשטיין - אולי המדען המפורסם בעולם - היה אתאיסט. קביעה זו אינה מסתדרת עם הדברים שאיינשטיין עצמו כתב בספרו "מדע, פילוסופיה ודת": "אני לא יכול לתאר לעצמי מדען אמתי שאין לו אמונה. המדע ללא דת – צולע, והדת ללא מדע – עיוורת".

איינשטיין הוא לא היחידי. המון מדענים גדולים וחתני פרס נובל מתבטאים כך בפירוש. לשם הדוגמה, נביא את דבריו של מקס פלנק, אחד מגדולי החוקרים בתחום הפיזיקה הגרעינית וזוכה פרס נובל. הוא סבר כי "האמונה והמדע מצריכים אמונה בא-לוהים. לדתיים הוא התחלה, ולפיזיקאים הוא המסקנה של כל החישובים. לראשונים הוא היסוד של הכול, ואילו לאחרונים הוא גולת הכותרת של כל השקפת עולמם הגלובלית".

השר ד"ר יובל שטייניץ, בהיותו מרצה לפילוסופיה של המדע, כתב ספר בשם "טיל לוגי לא-לוהים ובחזרה", ובספר הוא מוכיח את קיומו של הא-ל. הוא כותב בספר: "אי אפשר להסביר את קיום העולם ללא אמונה בכוח עליון. אי אפשר להיות מתמטיקאי אתאיסט, כי אתאיסט לא יודע בוודאות שהעולם הוא באמת עקבי".

הנחת היסוד הזו, המבוטאת בדברים דלעיל, דורשת הסבר: מדוע אי אפשר להיות מתמטיקאי בלי להאמין בא-ל? מדוע רוב המדענים מאמינים? מדוע איינשטיין חושב שמדען צריך להאמין באלוקים?

שיטתו הפילוסופית של רנה דקארט, ממייסדי הפילוסופיה המודרנית, יכולה להסתכם בשתי מילים: הטלת ספק. הספק הוא עקרון-על, כך שאסור לקבל שום דבר כמובן מאליו, אפילו את עצם הקיום שלי. דקארט הוא שטבע את הביטוי הלטיני "קוגיטו ארגו סום", קרי: אני חושב, משמע אני קיים. השלב הבא של ההבנה שלו הייתה שאם כל מה שקיים נמצא באופן כה מסודר, משמע שיש גם מְסדר. לא ייתכן שהסדר הזה נוצר מעצמו. זו הסיבה שדקארט בנה את כל הפילוסופיה שלו על יסוד האמונה בבורא.

ההוכחה הכי טובה לקיומו של מסדר נובעת מחוק פיזיקלי בסיסי המכונה "החוק השני של התרמודינמיקה". לפי החוק הזה, מערכת תשאף תמיד לרמת האנטרופיה (=אי הסדר) הגבוהה ביותר, ולכן בתהליך ספונטני, קרי תהליך שאינו מכוון על ידי תבונה, האנטרופיה יכולה רק לגדול.

כדי להדגים זאת מספיק לקחת 50 אבנים ולזרוק אותן כלפי מעלה. הן אף פעם לא תיפולנה בצורה מסודרת, אלא תמיד בצורה כאוטית. אם האבנים תהיינה מסודרות בסדר מסוים, נדע שיש מי שסידר אותן. העולם שואף לאי-סדר, ואם למרות שאיפה זו העולם מסודר, הרי שיש כוח נגדי שמסדר אותו.

הפילוסוף לייבניץ שאל שאלה גדולה שעד היום לא נמצא מישהו שייתן תשובה. הוא שאל: "Why is there something rather than nothing?" כלומר, מדוע יש קיום ולא שום דבר? הרי הרבה יותר קשה לסדר דברים מאשר לבלגן, יותר קשה לקרב דברים מאשר להרחיק, אז מדוע אין הכול מתפזר לכל עבר? מה מחזיק את כל הדברים? מדוע יש קיום ואין כלום, המסתדר יותר מבחינה הגיונית?

לשאלה הזו אין לאתאיסטים תשובה. זו הסיבה שגם המדע המודרני וגם הפילוסופיה המודרנית טוענים כי בהיגיון אי אפשר להסביר את קיום העולם ללא תבונה אינסופית, היא היא התבונה האלוקית.

כשפוליטיקה מתכסה באצטלה מדעית

יש אנשים שאומרים שאינם מאמינים באלוקים, כי הם מאמינים במפץ הגדול. גם אני מאמין במפץ הגדול. אני חושב שכשהקדוש ברוך הוא אמר "יְהִי אוֹר", נוצר המפץ הגדול. הדברים אינם סותרים זה את זה. התועמלנים שוטפים לציבור את המוח בכך שהם אומרים שאפשר להסביר את היווצרות העולם מעצמו דרך תיאוריית המפץ הגדול, וזה כמובן אמירה עיתונאית ולא מדעית. אין מדען אחד בעולם שיכול להסביר, להוכיח או להראות את ה"ההיווצרות הספונטנית".

המדען המפורסם סטיבן הוקינג, למשל, טוען שההיווצרות הספונטנית היא דבר אפשרי, אך הוא מעולם לא הוכיח זאת. במדע יש חלוקה חדה מאוד בין אמירה לבין הוכחה. כל דבר שלא הוכח הוא חסר משמעות מבחינה מדעית. הוקינג אמר שאפשר להסביר כך את היווצרות המציאות – אם כי לא טען שהכרחי להסביר כך – ובכל זאת מעולם לא הביא נתונים, נוסחאות או הוכחה רציפה.

אסור לנו לייחס חשיבות לטענה זו של הוקינג, מכיוון שהוא אדם פוליטי ולא אובייקטיבי המחפש אמת. אנשים נוטים לחשוב שאנשי מדע הם נקיים מכל אג'נדה, והם אינם שותפים למערכת התעמולה הכפרנית. אולם הוקינג כבר התבטא כמה וכמה פעמים בצורות אנטי-דתיות בלי כל קשר לתובנות המחקריות שלו. הוקינג גם הצטרף לחרם על ישראל (לפי הפרסומים בתקשורת, למשל ב'ניו יורק טיימס', 8.5.2013), ואין זה אומר שהוא צודק בנקיטת החרם או שהפעילות הפוליטית שלו נובעת מהשגותיו המדעיות. אמנם הוקינג הוא ללא ספק מדען מוצלח, אך אפילו בתחום המדע היו לו טעויות לא מעטות, כפי שהעיד על עצמו; קל וחומר כאשר מדברים על השקפותיו הפוליטיות או על האג'נדה האמונית שלו. הוקינג הוא רק משל, שהמסר שלו הוא החשוב: במדע מקובל שכל דבר שלא הוכח – הוא דעה חסרת תוקף מדעי.

היום נהוג לראיין זמרת או שחקן כדורגל ולשאול אותם לדעותיהם הפוליטיות. כששואלים אותם למשל מי לדעתם צריך לשבת בכיסא ראש הממשלה, הם אומרים את דעתם. דעתם בשאלה הזו אינה נופלת מדעתו של סטיבן הוקינג בשאלה הזו, כפי שדעתו של הוקינג בענייני אמונה אינה נופלת מדעתו של כל אדם אחר.

אם אפגוש ביום מן הימים את הוקינג, אגיד לו רק דבר אחד – "הבא לי הוכחה. תן לי הוכחה שמצליחה לסתור את המסקנה המתבקשת מהחוק השני של התרמודינמיקה. תן לי ניסוי שמצליח לזרוק 50 אבנים למעלה כך שלא ייפלו בצורה כאוטית. במדע אין סמכויות. האמת רלוונטית רק אם יש הוכחה או אין הוכחה. נכון שסטיבן הוקינג הוא פיזיקאי ולא זמרת, אולם הוא יכול להיחשב כפיזיקאי כל עוד הוא מביא נוסחה שמאששת את טענתו. כל עוד הוא לא מביא נוסחה לדבריו, הוא זמרת.

הסיכוי היחיד של העולם

במסגרת התעמולה הכפרנית מספרים שאמנם קשה להניח שעולם מסודר נוצר ללא מסדר, אולם יש אפשרות רחוקה מאוד, שאף נוהגים לעגן אותה במספרים – אחד המספרים שנוקטים הוא סיכוי של אחד לעשר בחזקת ארבעים אלף – שיכול להיווצר עולם מסודר מעצמו באופן ספונטני. לטענתם, הגם שהסיכוי הוא מאוד קלוש – כמו לנחש נכונה מספר בין 1 לעשר בחזקת ארבעים אלף – העולם שלנו קלע בדיוק למספר הנכון וגרף את כל הקופה.

אם אתה רוצה לקחת שלוש אבנים ולחזות את מיקום נפילתן המדויק – אתה יכול להצליח. אם אתה לוקח חמש אבנים – סיכויי ההצלחה פוחתים. לכאורה, כך זה אמור להימשך עד אינסוף – ככל שיגדלו מספר המרכיבים כך יקטן סיכוי ההצלחה, אולם תמיד יישאר סיכוי קטנטן. על ההנחה הזו מתבססת התעמולה הכפרנית.

אולם, לאמירה הזו אין יסוד מדעי, אפילו לא אפשרות תיאורטית. כלומר, זה לא שיש סיכוי קטנטן בתיאוריה שהעולם ייווצר באופן מסודר מעצמו – גם הסיכוי הקטנטן הזה לא באמת קיים.

תורת הכאוס היא זו שדוחה את האפשרות שיש סיכוי קטנטן לעולם להיווצר מעצמו באופן מסודר. לפי תורת הכאוס, גם במערכות פשוטות ודטרמיניסטיות יש מצבים שבהם אי אפשר לחזות את התנהגות המערכת גם כאשר ידועים כל החוקים השולטים בה. לפי התיאוריה הזו פעולת היום הפיזיקה המודרנית, הכלכלה המודרנית, חיזוי מזג האוויר ועוד.

לפי תיאוריית הכאוס, המחשבה שככל שאגדיל את מספר האבנים, כך הסיכוי ילך ויפחת עד אינסוף היא שגויה. בשלב מסוים הסיכוי יתאפס, ולא תהיה שום אפשרות להפיל את האבנים בסדר המסוים. כלומר, כאשר אנו מדברים על סדר מתמיד של מרכיבים רבים, כבר שולט בו כאוס שלא מאפשר ליצור סדר מדויק.

יוצא מזה שהטענה הכפרנית שלפיה תמיד יש סיכוי קטנטן שייווצר עולם מסודר בכוחות עצמו – אינה נכונה, כי העולם מסודר באופן תמידי ועל אף מרכיביו הרבים, וזה בניגוד לכאוס שאמור לשלוט בו.

הטענה הכפרנית הזו, גם ללא תיאוריית הכאוס, היא לא ריאלית בעליל. נוהגים להפריך אותה באמצעות ההשוואה הלא-ריאלית שלפיה הסיכוי שהעולם המסודר והמורכב ייווצר מעצמו זהה לסיכוי שסופת הוריקן החולפת במגרש גרוטאות תרכיב במקרה מטוס בואינג 747. אבל אנחנו לא צריכים מטוס בואינג בשביל להבין עד כמה הטענה מופרכת.

נדמיין לעצמנו מצב שבו האמריקאים מגיעים בפעם הראשונה לירח ומוצאים שם על האדמה בקבוק זכוכית פשוט. האם אדם אחד על פני כדור הארץ היה טוען שבקבוק הזכוכית נוצר שם מעצמו? בקבוק זכוכית אינו מורכב כמו בואינג 747, היא עשויה מחול וחום. אפשר להציג תיאוריה שלפיה החום התיך את החול שעל הירח ויצר בקבוק, אין מניעה תיאורטית להניח זאת; ברם, ברי לכל בר-דעת ששום אדם לא היה מאמין בזה, והכול היו סוברים שהרוסים הצליחו להקדים את האמריקאים בהגעה לירח ואף הספיקו לשתות שם בקבוק וודקה ולהשליך אותו על האדמה. אף אחד לא היה אומר – זה בטח קרה מעצמו, הרי יש סיכוי של אחד לעשר בחזקת ארבעים אלף.

ובכל זאת הכפירה מפעמת

רוב העולם יודע שאסור לעשן, ועם זאת בעולם מתים ארבעה מיליון אנשים מדי שנה מעישון סיגריות, עשרת אלפים איש בישראל לבדה. העולם אינו רציונלי, ואינו פועל לפי השכל. גם אם האמונה היא הדבר הרציונלי באמת, זה לא אומר שאנשים ידבקו בה או יבחרו לחיות על פיה ברגע שנוכיח את ההיגיון הטמון בה. נפגשתי בחיי כמה וכמה פעמים עם גדולי הכופרים בעולם, מתוך אמביציה לשכנע אותם שההיגיון נמצא אצל אנשי האמונה. חלקם הודו לדבריי, חלקם התחמקו – אך אף אחד לא סתר אותם. ברם, זה עדיין לא מספיק כדי לשנות את האנושות שפועלת בצורה אי-רציונלית בעליל.

איני בטוח שבטיעונים הללו אפשר לשנות את דרכיהם של כל בני האדם, אולם יש בהם כדי להילחם בתעמולה הכפרנית, לאמור: המאמינים אינם הזויים, חשוכים או פרימיטיביים, ואינם פועלים לפי הרגש שלהם או בניגוד להיגיון הרציונלי. ההפך הוא הנכון: המאמינים בסיכויים קלושים בהיווצרות העולם מעצמו הם הם ההזויים, הם המיעוט בקרב האנושות בכלל ועולם המדע בפרט, והם אלו שצריכים לתרץ את עצמם.

בפעם הבאה שאתם פוגשים תועמלן כפרני, אמרו לו שאתם מבינים ללבו ולהרגשותיו, ומתייחסים בכבוד למקום החשוך שבו הוא נמצא, אולם אינכם יכולים לבגוד בהבנה השכלית הפשוטה שלכם – כי הַוַּדַּאי שְׁמוֹ כֵּן תְּהִלָּתוֹ.

הספר החדש 'אמונה ברורה' של הרב ראובן פיירמן עוסק בהרחבה בהוכחת יסודות אמונת ישראל בצורה שכלית לכל מי שעולם ההיגיון מהווה בעבורו קריטריון לחקר האמת. אפשר להשיגו במייל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. כמו כן, אפשר להזמין הרצאות בנושא: 058-6301848.

 

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם