שביל ישראל 2.0

4 shvil israel

איילת כהנא

עשיתם כבר את שביל ישראל? תענוג. עכשיו תמתחו שרירים ותכינו ציוד, בקרוב אנחנו הולכים לחנוך את התאום המשלים שלו, אבל הפעם כולל כל הקטעים ש"נשכחו בטעות": נגיד הר החרמון (ידעתם שגיאוגרפית הוא ההר האמתי היחיד בארץ?), רמת הגולן, וכמובן יהודה ושומרון * 400 קילומטרים כמעט חדשים ומרהיבים בחלקה המזרחי של המדינה

לפני 20 שנה נחנך שביל ישראל החוצה את הארץ מצפון לדרום באורך של 940 קילומטרים, ומהר מאוד הוא הפך לאחד השבילים היפים והמגוונים בעולם וכ-500 איש צועדים בו מדי שנה. כעת מבקש בי"ס שדה כפר עציון להציע אתגר נוסף לשביליסטים ובכלל לאנשים שרוצים לתור את הארץ.

הכירו את שביל ישראל המזרחי, שביל בן כ-400 קילומטרים שיחצה את חבל הארץ המזרחי של מדינת ישראל, מהגולן ועד ערד. "מסיבות שונות שביל ישראל לא עובר בכלל בגולן וביהודה ושומרון", אומר ירון רוזנטל, מנהל בי"ס שדה כפר עציון. "לכן, אלפי המטיילים בשביל לא צועדים בחבלי ארץ רבים ובהם החרמון, הגולן, בקעת בית שאן, בקעת הירדן, השומרון, בנימין והר חברון.מכיוון שאנחנו כבית ספר שדה מנסים להחזיר את עם ישראל למחוזות שבהם התגבש העם הזה, חשבנו לייסד שביל מקביל לשביל ישראל, שיעבור בחלקה המזרחי של הארץ".

"אנחנו לא יוצאים נגד שביל ישראל וכל מה שקשור בו", חשוב לו להבהיר, "מדובר באחד השבילים היפים בעולם, שביל שבו אתה מחליף הרבה מאוד פרטי נוף ורואה הרבה מאוד חבלי ארץ. זה שביל שאתה עובר בו מהר מאוד מהבקעה לגליל למישור החוף למדבר יהודה ולנגב. אבל מסיבות פוליטיות וביטחוניות מפסידים עוד הרבה מאוד חבלי ארץ יפהפיים".

 

ירון רוזנטל, מנהל בי"ס שדה כפר עציון, מיוזמי המיזם: "המטרה הראשונה היא שמי שרוצה ללכת מהצפון ועד הדרום יוכל להתחיל בחרמון ולסיים באילת ותהיה לו אפשרות לבחור בין שני הנתיבים. המטרה השנייה היא שלאלפי האנשים שכבר סיימו את שביל ישראל בעשרים השנים האחרונות תהיה אפשרות לעשות זאת שוב, והפעם בנתיב אחר ועם נוף חדש

 

הקבוצה הראשונה שתצעד לאורך השביל ותכין את השטח למטיילים העתידיים תצא לדרך מיד אחרי החג. "אני מקווה שבמשך הזמן יתפתח 'טרנד' שמי שכבר צעד בשביל ישראל יצעד גם בשביל המזרחי, בחבלי הארץ שבהם השביל לא עובר", אומר רוזנטל.

במקביל להכנה בשטח מתכוונים היוזמים להוביל מהלך ציבורי שיוביל לסימון רשמי של התוואי כנתיב מזרחי של שביל ישראל. את תוואי השביל הנוכחי קבעה הוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע. את התוואי החדש קבעו היוזמים בכפר עציון בתיאום מלא עם הצבא.

במקביל להליכה של הקבוצה הראשונה בשביל, יגישו היוזמים בקשה לרשויות לסימון השביל. "אמרו לנו 'תפנו לחברה להגנת הטבע ותבקשו שיסמנו את השביל'. אנחנו לא מתכוונים לעשות זאת".

מדוע?

"מכיוון שאנחנו רוצים שמי שיעשה את זה תהיה המדינה. אנחנו לא רוצים שזה יהיה עוד פרויקט סקטוריאלי-מגזרי. אני רוצה שמשרד התיירות יכריז על הדבר הזה".

הנתיב אמנם נקבע, אך בשטח עוד לא נראה כלום. "נקודת ההתחלה של השביל היא בחרמון שהוא למעשה ההר האמתי היחיד במדינה שלנו. יש הרבה מקומות שאנו קוראים להם הר כמו הרי הגליל והרי יהודה, אבל מבחינת ההגדרה הגאוגרפית החרמון הוא ההר היחידי במדינה". לטובת הקוראים, רוזנטל מסביר לנו מהי הגדרתו של הר: "מה שמגדיר הר הוא העובדה שככל שאתה מתקדם במעלה הטיפוס הנוף משתנה מבחינה בוטנית. הצמחים שגדלים למטה הם לא הצמחים שגדלים למעלה ובעלי החיים שחיים למטה הם לא בעלי החיים שחיים למעלה".

מהחרמון ימשיך השביל לחלקים המזרחיים של הגולן דרך נח"ל נמרוד, מסעדה ועין זיוון: "בקטע הזה נוכל ליהנות מהרבה מאוד תצפיות לכיוון הרמה הסורית ומהרבה בוסתנים בדרך. בצד הזה של הגולן אין הרבה יישובים והטבע משחק תפקיד דרמטי", הוא מדגיש. מדרום רמת הגולן ימשיכו הצועדים דרך כפר חרוב לעמק הירדן בין דגניה לכנרת. "מדובר באזור מעניין מאוד עם הרבה מאוד מים. ממנו אנו ממשיכים לעמק המעיינות, עולים לגלבוע, ומהר הגלבוע מגיעים לבקעת הירדן - נופי סְפר, מעט בדואים, והרבה מאוד נחלים ומעיינות". עוברים בסרטבה, עולים לשומרון ומשם לבנימין, ממשיכים באזור תל שילה ומגיעים לוואדי קלט - "הנחל הכי מעניין שיש בארץ. מצד אחד הנחל הוא במדבר ומצד שני הוא שופע הרבה מים. ממנו, נעלה לירושלים מכיוון מזרח, נמשיך לעיר דוד והר הבית, נחצה את ירושלים ואת הרי ירושלים עד אזור גוש עציון, משם - לצפון מדבר יהודה, ובסופו של השביל נתחבר בערד לתוואי של שביל ישראל, היורד עד אילת".

הקבוצה הראשונה שהולכת לצעוד את השביל החדש תעשה זאת במשך שנתיים, 15 יום בשנה. ההפסקה הגדולה נובעת מסיבות טכניות וכן מאילוצי העונות המומלצות לטיול.

"שתי מטרות עומדות מאחורי היזמה הזו", מסביר רוזנטל, "הראשונה - שמי שרוצה ללכת מהצפון ועד הדרום יוכל להתחיל בחרמון ולסיים באילת ותהיה לו אפשרות לבחור בין שני הנתיבים. שביל ישראל הנוכחי לא מתחיל מהחרמון. המטרה השנייה היא שלאלפי האנשים שכבר סיימו את שביל ישראל בעשרים השנים האחרונות תהיה האפשרות לעשות זאת שוב, והפעם בנתיב אחר ועם נוף חדש".

מבחינת רוזנטל והיוזמים, צבע הסימון של השביל המזרחי צריך להיות כחול ולבן.

"רוב האזורים בשביל לא מסוכנים", הוא עונה לשאלה על הצד הביטחוני. "מעבר לזה, תראי, כששמעון פרס הלך למסע המפורסם שלו לנגב ב-1944 עם פרופ' מנדלסון, היה מסוכן. תנועות הנוער של הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר והמחנות העולים טיילו במדבר יהודה בשנות השלושים והארבעים כשהיה מסוכן, אבל הן ראו בטיול התגשמות של הגישה הציונית. מבחינתנו, הדבר הזה לא נגמר. אנחנו לא הפסקנו להאמין ברעיון הציוני ולא הפסקנו להאמין שחלק מהרעיון הזה כולל את האפשרות ללכת בכל מקום שנמצא בשליטתנו. אמנם אנחנו לא הולכים באמצע שכם ואולי צריך לתאם את הטיול מול הצבא, אבל הוא לחלוטין מאושר".

"אנחנו גם חושבים שאם הצבא צריך להתאמץ קצת כדי לאבטח את הצועדים, אז שיתאמץ קצת", הוא מוסיף. "לראש הנקרה מגיעים המון תיירים לאורך השנה והצבא עושה מאמץ ושומר עליהם. בעוד חודשיים ירדו אלפי תיירים את מורדות החרמון, ומי שישמור עליהם יהיה הצבא. אז כמו שבראש הנקרה ובחרמון חיילים שומרים, כך גם על המטיילים בשביל ישראל המזרחי החיילים יכולים לשמור. אנחנו לא צריכים להיות מופלים לרעה בעניין הזה".

המעוניינים להצטרף למסע הראשון של השביל יכולים לפנות לבית ספר שדה כפר עציון.

 

צילום: יח"צ
 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם