לא נשכח

mu4nehemya

יוסף ארנפלד

אחד הפיגועים שנחרטו בתודעת הציבור כאלה שפתחו את אינתיפאדת הסכינים של תשע"ו, היה זה שבו נרצחו אהרן בניטה והרב נחמיה לביא הי"ד בתוככי ירושלים שבין החומות.

"זה קרה בשבת חול המועד סוכות. היינו בבית ההורים של איילה ונחמיה", משחזר אלקנה בר-איתן, הנשוי לאיילה אחותו של נחמיה. "במוצאי שבת שמענו בחדשות דיווח על פיגוע דקירה בעיר העתיקה. בדרך כלל אני לא מקשר כל פיגוע לנחמיה, אבל משום מה מיד קפצתי ואמרתי ליחזקאל, אבא של נחמיה, שכדאי להתקשר מיד לדרוש בשלומם של נחמיה ונטע אשתו. הוא התקשר ולא ענו - וזה היה דבר חריג אצלם. כמה דקות אחר כך נטע התקשרה בצעקות שתקפו את נחמיה. הכול קרה מהר מאוד. התארגנו, יצאנו לירושלים וכבר בדרך הבנו שהפציעה קשה מאוד ואין הרבה סיכויים", הוא נזכר בכאב.

בשעת רעווא דרעווין, לקראת סוף סעודה שלישית, נשמעו בבית משפחת לביא צעקות של אישה מהרחוב. נחמיה רץ לחלון, קלט את אדל בניטה שנדקרה בידי מחבל ואת המאבק במחבל. הוא לא היסס, ורץ למטה לעזור. במצלמות האבטחה רואים שהוא ניגש לאדל, לא מבחין שהמחבל עדיין בשטח, ונדקר כשהוא בגבו למחבל. נחמיה ניסה לשלוף את אקדחו אבל הפגיעה הייתה בעורק ראשי בצוואר והוא לא הצליח.

"הוא פשוט בחר לצאת מהבית החמים והמוגן אל הרחוב שהפך לשדה קרב. אף אחד לא הכריח אותו. לנו היה ברור שיעשה את זה, אבל העובדה שמדינת ישראל נותנת לו את האות מאוד מחזקת ונותנת תחושה של הערכה ממסדית ולאומית"

שנה חלפה, והמשפחה עדיין לא מעכלת. "קשה לנו להאמין שכבר עברה שנה. מבחינתנו זה קרה לפני כמה שבועות", מוסיף אלקנה. "מצד אחד, היתה שנה אינטנסיבית מאוד. בכל חג ובכל אירוע משפחתי, החיסרון של נחמיה בולט. זה הכי קשה. בראש השנה היינו כל המשפחה יחד. היה עצוב לראות את נטע עם שבעת הילדים יושבים לבד, בלי אבא בראש השולחן. הוא חסר כל כך, בטח בחג כמו ראש השנה. נחמיה היה כל כך עמוק ומיוחד, כל הזמן היה לו מה להוסיף. מצד שני, אנחנו לומדים להעריך יותר ויותר את מי שנחמיה היה".

לאחרונה החלה המשפחה למנף את הזיכרונות גם להנצחה, כדי שאנשים נוספים יתוודעו לדמותו. לפני כשבוע החליטה שרה, הבת הגדולה של נחמיה ונטע, יחד עם הנוער של העיר העתיקה, להקים פינה חמה לחיילים ולכוחות הביטחון, במקום שבו נחמיה נרצח - מה שמסמל בהרבה מובנים את הנתינה של נחמיה. "יצאנו בקמפיין הדסטארט במטרה לגייס 40 אלף שקל, ולשמחתנו כבר עברנו את הסכום", מציין אלקנה בהתרגשות. "פשוט מחמם את הלב לראות את ההתגייסות המדהימה. את רוב האנשים אנחנו לא מכירים, הם שמעו על היזמה והחליטו לתרום. שוב עם ישראל מוכיח שיש לו לב ענק וכשהוא מזהה פרויקט ערכי וחשוב להנצחה, הוא נרתם בשמחה".

פרויקט הנצחה נוסף ממשיך מפעל חיים שנחמיה החל עוד בחייו. "היה חשוב לו לחבר את הדורות הצעירים להיסטוריה. הוא ראה את הדברים המתרחשים היום כתהליך גדול של רצף היסטורי, החל מעליית תלמידי הגר"א ועד היום. לשם כך כתב מאמרים ומערכי שיעור מסודרים המיועדים לאנשי חינוך, כדי שיוכלו ללמד את הרצף ההיסטורי של שיבת ציון. השקענו המון זמן ואמצעים כדי להפיק חוברות מסודרות, כדי להעביר את המסר הזה הלאה".

לפני כשבועיים נערך טקס מרגש שבו העניק מפכ"ל המשטרה לנחמיה את אות הגבורה האזרחי. נטע עמדה שם עם הילדים וקיבלה את האות שבו מצוין כי משטרת ישראל מכירה באופן רשמי במעשה העילאי שעשה. "הוא פשוט בחר לצאת מהבית החמים והמוגן אל הרחוב שהפך לשדה קרב. אף אחד לא הכריח אותו. לנו היה ברור שיעשה את זה, אבל העובדה שמדינת ישראל נותנת לו את האות מאוד מחזקת ונותנת תחושה של הערכה ממסדית ולאומית".

כחלק מהמאמץ שהמשפחה עושה כדי להפיץ את הערכים שנחמיה ביטא במהלך חייו וכמובן במותו, המשפחה עורכת אזכרה גדולה ומכובדת באסרו חג סוכות בהיכל שלמה בירושלים. יום שלישי, כ"ב בתשרי, בשעה 19:00. עלייה לקבר בהר המנוחות בשעה 16:30. הציבור מוזמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
לא להכניס פסל להיכל

  מאמר מאת הרב ראובן...

מיהו גזען?

  מאמר מאת הרב ליאור...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם