זמן עלייה Featured

8 aliya

 

בלי שמדברים על זה יותר מדי, בכל שנה מצטרפים לישראל עשרות אלפי עולים חדשים. לכבוד עונת העלייה (כן, כן, הקיץ נחשב לגמרי העונה) הנה כמה מהמספרים שגם אחרי מאה שנות ציונות ממשיכים לעשות טוב לכל נפש יהודית הומייה

יוסף ארנפלד

"בעלי תמיד רצה לגור בארץ, אבל לי היה קשה עם הרעיון לעזוב את המשפחה שלי בשיקגו ובפלורידה. כשפרצה הקורונה לא יכולנו להפגש עם בני המשפחה שנה וחצי, ופתאום הבנתי שאני יכולה להישאר בקשר טוב עם האנשים שאני אוהבת גם אם אני לא פוגשת אותם כל הזמן.

"הגענו למסקנה שהגיע הזמן לעלות ארצה, ונתאמץ פעם בשנה לחזור לביקור בקיץ. גם המשפחה שלי תתאמץ ותגיע פעם בשנה לביקור בארץ, כך שניפגש פעמיים בשנה", מסבירה ליליאן אהרון את ההחלטה שלה לעלות ארצה עם בעלה יוסף ושני ילדיהם. הם עלו לפני כשלושה שבועות מבוקה רטון שבפלורידה אל אפרת שבגוש עציון.

בני משפחת אהרון הם רק ארבעה מאלפי עולים חדשים שנחתו בישראל בחודש האחרון, המעידים על שיאה של עונת העלייה ארצה. אף שבשנה שעברה הייתה ירידה טבעית בעלייה ארצה בשל סגירת שערי נתב"ג בפני יהודים שאינם אזרחי המדינה עקב מגפת הקורונה, על פי נתוני הסוכנות היהודית לשנת 2020, עלו במהלך השנה שעברה יותר מ-20,000 עולים חדשים משבעים מדינות. בהתאם לנוהל עלייה שגובש עם התפרצות הנגיף, נכנסו העולים לבידוד מייד עם הגעתם ארצה, ואלפים מהם נקלטו במלוניות בידוד שנפתחו במיוחד לצרכים אלו.

שנת 2019 הייתה מבורכת מבחינת עלייה, ונרשם בה שיא של 34,000 עולים, אך בעקבות הקורונה נעצר הגל. כעת מתברר כי הנתונים הרשמיים של משרד העלייה והקליטה המסכמים את המחצית הראשונה של שנת 2021 מעידים על התחדשות המגמה: נכון לסוף יוני עלו ארצה 11,911 עולים חדשים. מחציתם ממזרח אירופה, 1,934 ממערב אירופה, 1,739 מאפריקה, 1,429 מצפון אמריקה, 900 ממרכז אמריקה ועוד. בפילוח מגדרי מתגלה כי עלו ארצה יותר נשים (6,185) מגברים (5,726).

זאב גרשינסקי: מחודש מרץ בשנה שעברה הצוות שלנו לא היה בצפון אמריקה, והעביר את כל הפעילות למקוונת. יש לזה מחיר של פספוס המגע האישי, אבל יש לזה גם יתרון גדול. בשנה רגילה אנחנו פוגשים 3,000 עד 4,000 בתי אב. בשנה האחרונה פגשנו יותר מ-40,000, גם כי יש יותר מתעניינים, אבל בעיקר כי עברנו לפלטפורמות דיגיטליות

קרוב לעשרה חודשים חלפו מאז החליטה משפחת אהרון לעלות ארצה ועד הרגע שנחתו בנתב"ג. לא קלה הייתה הדרך, שנכרכה בבירוקרטיה רבה. הסיוע של ארגון נפש בנפש הקל כמובן על חלק ניכר ממנה. ליליאן בהחלט שמחה על הצעד. "ישבתי עם כמה נשים מאפרת שהתעניינו מהיכן באתי. אמרתי להם שמבוקה רטון, פלורידה. 'ואו, איך יכולת לעזוב? זה מקום שמיימי', תהתה אחת הנשים. חברתה ענתה לה בלי להסס: 'בוקה רטון היא אולי מקום שמיימי, אבל ארץ ישראל היא גן עדן'".

לזוג שני בנים, בני 16 ו-13. עקב עיכוב הטיסה ארצה נאלץ הבן הצעיר לחגוג את בר המצווה שלו בבידוד עם הגיעו ארצה. "התכנון המקורי היה לערוך את בר המצווה בכותל המערבי, אבל הטיסה נדחתה בשבוע. זה יצא לטובה, כי הוא התבייש לעלות שם לתורה. לפני שעזבנו את ארצות הברית ערכנו שם אירוע גדול, והוא הרגיש שכבר חגגו לו.

"שני הבנים לא רצו לעזוב את החברים שלהם, והחברים ארגנו מסיבות פרדה מרגשות. הם בוטחים בנו ובהחלטה שלנו ויודעים שיהיה קשה, אבל זה הדבר הכי טוב שעשינו בשבילם כל החיים. הם הגיעו בלב פתוח וכבר מתחילים לרקום חברויות חדשות".

"השנה רואים את המימוש של ההתעניינות ההולכת וגדלה שחווינו במהלך תקופת הקורונה", מרחיב זאב גרשינסקי, סמנכ"ל ארגון נפש בנפש. "מאפריל בשנה שעברה הוצפנו בפניות של אנשים שהחליטו לעלות לישראל. החל משנת 2021 אנו רואים את המימוש של הגידול הזה. במהלך שנת הקורונה, על אף כל המגבלות ואף שנתב"ג היה סגור ואנשים נכנסו לבידוד או למלונות קורונה, עלו דרכנו 3,200 עולים חדשים. לשם השוואה, בשנה רגילה עולים דרכנו כ-3,600, כך שלא הייתה נפילה ניכרת אלא רצון גדול והתעקשות גדולה של העולים לעלות לישראל למרות כל הקשיים".

את הגידול לעומת שנים רגילות, מעדכן גרשינסקי, אפשר לראות כבר עכשיו. "במהלך הקיץ אנחנו אמורים להגיע ל-3,000 עולים בשנה זו ומקווים לסיים את השנה עם 4,500 עולים חדשים לפחות. זה מראה גידול של 30% לעומת שנת רגילה". הפעילות של נפש בנפש ממוקדת ביהודי צפון אמריקה, דהיינו ארצות הברית וקנדה. לדבריו, למרות אתגרי הקורונה במעבר בין הארצות, עם השותפים כמו הסוכנות היהודית, רשות האוכלוסין, משרד הקליטה וקק"ל הם מצליחים להפוך את החוויה לחיובית בתנאים לא פשוטים אובייקטיבית.

למרות הרתיעה הטבעית משינויים דרסטיים כמו עלייה ארצה בתקופה של אי-ודאות, מתברר שהמעבר של הפעילות לפלטפורמות דיגיטליות הצליח לחפות על כך ובגדול. "פעילות של עידוד עלייה מצריכה לצאת ולפגוש אנשים ולדבר איתם וליזום כנסים, ירידים ופגישות אישיות", מסביר גרשינסקי. "מחודש מרץ בשנה שעברה הצוות שלנו לא היה בצפון אמריקה, והעביר את כל הפעילות למקוונת. יש לזה מחיר של פספוס המגע האישי, אבל יש לזה גם יתרון גדול.

"בשנה רגילה אנחנו פוגשים 3,000 עד 4,000 בתי אב. בשנה האחרונה פגשנו יותר מ-40,000, גם כי יש יותר מתעניינים, אבל בעיקר כי עברנו לפלטפורמות דיגיטליות שמאפשרות לאנשים מכל רחבי ארצות הברית להיות במקום אחד באותו זמן ולהפגש עם נציג של נפש בנפש שמסביר להם על חבלי הקליטה ועל התעסוקה בישראל".

את ההתעניינות הגדולה הוא תולה בנפילת הרבה מאוד חסמים פסיכולוגיים. "כל משבר מעורר בחינה מחודשת של הערכים. הגידול הוא לא בקרב קהל חדש אלא באותו קהל שמחובר לישראל. למשל, כל מה שקשור לחסם התעסוקתי נפל.

"היום אפשר לעבוד מהבית. אם עובדים מהבית, מה זה משנה איפה נמצאים? להשתתף בישיבות צוות אפשר גם אם נמצאים בקטמנדו או בניו יורק. ואם צריך להגיע פעם בשנה לפגישה פרונטלית, אין בעיה גם לעלות על מטוס. את כל השאר אפשר לעשות במקום שבו רוצים לגדל את הילדים. מעבר לזה חלק מהקהילות התפרקו, וגם את קרובי המשפחה שמתגוררים לא רחוק לא היה אפשר לבקר, כשכל הדברים הללו השתנו הם גילו שאפשר גם אחרת והחליטו לעלות ארצה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם