חוק סינון חובה

5shuli

ארנון סגל

מה יותר טבעי מכך שברשות הרבים הוירטואלית, פורנוגרפיה ואלימות יהיו זמינים רק למי שיבקש אותם מחברות האינטרנט? ואיך זה קשור לצנזורה אם כל מי שיחפוץ בהם יוכל לקבלם? * אבל איכשהו החוק לאינטרנט נקי נדחה כבר שנים בכל מיני תואנות * השבוע נוצרה סביבו תקווה של ממש והנוסח של ח"כ שולי מועלם, כמעט ועבר את וועדת השרים לחקיקה. כמעט. בינתיים שורה ארוכה של חברי כנסת מכל רחבי הקואליציה, מגוייסים למענו ומבטיחים שהפעם זה יקרה

שש או שבע פעמים, מעריך הרב יניב חניא המנהל את אתר 'שורש' ופעיל שנים רבות בקידום סינון ממוסד של תכני תועבה באינטרנט, שש או שבע פעמים הסתערו חברי כנסת מכל עברי המפה הפוליטית בנסיון לחייב בחוק חסימת אתרי תועבה, ושוב ושוב יורטו. האם גורל הצעת חוק הסינון הנוכחית של ח"כ שולי מועלם יהיה דומה? היא עצמה מאמינה שממש לא. ביום ראשון קיבלה ההצעה שלה את אישור ועדת השרים לחקיקה תוך הסכמות שאליהן הגיעה חברת הכנסת עם משרד התקשורת. ההסכמות הן שהספקיות יחויבו להציע את אפשרות החסימה – להציע בלבד ולא לחייב – וזאת במקביל לשתי אפשרויות נוספות.

ח"כ מועלם: על ההצעה הזו חתמו ח"כים מקיר לקיר, ולא שמעתי כלל על מתנגדים. יש הרבה צביעות בהתנגדות. הרי גם בממיר קיימות תחנות טלויזיה בעלות תוכן פורנוגרפי. שם ברירת המחדל היא שהן סגורות ומי שרוצה לפתוח אותן צריך לבקש

בפייסבוק, יש לומר, נרשמה השבוע התנגדות עזה להצעה הזו גם מעומק הימין. אפילו בערוץ 7 נרשמו הסתייגויות. מצד שני, יש לומר לשם היושר, העניין הזה בלבל את היוצרות ואת קווי השבר הפוליטי הרגילים. אברי גלעד, למשל, הביע תמיכה נלהבת בהצעה של מועלם.

בעיתון 'הארץ' ובאתרי חדשות אחרים נכתב שההצעה הזו תופל ולא תגיע לשלבי חקיקה.

"לא שמעתי על כך. ביום שני נפגשתי עם מנכ"ל משרד התקשורת והוא לא אמר לי דבר מעין זה".

עד עכשיו כל ההצעות קרסו בפני המתנגדים.

"בניגוד לנסיונות של קודמיי, אני הגעתי עם משרד התקשורת להסכמה שלא תהיה חסימה גורפת אלא רק הצעה ללקוח לחסום גישה כזו בחשבונו. בדיוק כפי שמציעים לך בשיחת הטלפון עם נציגי הספקיות אין ספור דברים אחרים, יציעו לך גם סינון וחסימה".

אבל גם להצעה המינורית הזו יש התנגדות.

"למרות ההבהרה של משרד התקשורת ושלי ושל איילת שקד, אנשים מתעקשים 'אתם סוגרים לנו'. אנחנו לא סוגרים שום דבר".

בהצעת החוק כתוב שבין שאר התכנים הפוגעניים נכללה גם 'הסתה גזענית או לאומנית'. בשל העבר העגום בתחום לא פלא שבימין חוששים ששוב יסתמו לנו את הפה בחסות חוק מעין זה.

"דבר כזה לא מופיע בהצעת החוק. אנחנו מדברים רק על אתרים פורנוגרפיים ואתרי אלימות קשים. הודעתי שבוועדה נצטרך להגדיר בדיוק על מה מדובר. מדהים לראות איך ההתנגדויות הולכות לקצה. אומרים לי: 'לא תתנו לנו לראות קמפיין של מודעות לסרטן השד'. ברור שאף אחד לא מתכוון לחסום דבר כזה".

ההצעה הזו תעבור להערכתך?

"היא תעבור באופן שאותו סיכמתי עם משרד התקשורת. על ההצעה הזו חתמו ח"כים מקיר לקיר, ולא שמעתי כלל על מתנגדים. בכלל, יש הרבה צביעות בהתנגדות לכך. הרי גם בממיר קיימות תחנות טלויזיה בעלות תוכן פורנוגרפי. שם ברירת המחדל היא שהן סגורות ומי שרוצה לפתוח אותן צריך לבקש. זה בדיוק מה שהייתי רוצה שיהיה באינטרנט אבל בשלב הזה לא יהיה. למה שם אין חשש מניהול 'רשימות שחורות' של צרכנים בידי הרשויות? כי שם אין ספקיות אינטרנט שמפעילות קמפיין אדיר נגד החקיקה מחוייבת המציאות הזו. בואו נכיר באמת: החרדה האמיתית שלהן היא מהפסדים של כסף גדול. כל המלים הגבוהות שברקע הן בסך הכל כיסוי לכך".

צילום: יח"צ, עמוד הפייסבוק של שולי מועלם

 

atarMbaolam

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם