אז יאמרו בגויים Featured

6 pompeo

אם תשאלו את הרב שמואל אליהו, האירוע שנערך השבוע לכבוד מזכיר המדינה לשעבר מייק פומפאו ואיכשהו כנראה כמעט לא שמעתם עליו בתקשורת, הוא התגשמות חזון הנביאים, לא פחות

הדס צורי

"כשאתה פוגש את מי שהיה ראש הסי-איי-איי, אתה מצפה לפגוש אדם קשוח ביותר", אומר הרב שמואל אליהו, "אבל מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר מייק פומפאו פשוט בכה מהתרגשות כשביקר השבוע בשילה הקדומה".

פומפאו הגיע לבנימין לרגל אירוע הוקרה שנערך לכבודו על פועלו לחיזוק ההתיישבות. בתחילת הסיור הוא ביקר בשילה הקדומה עם רעייתו ובנו. הם נשאו שם תפילה והתרגשו לראות את סיפורי התנ"ך קורמים עור וגידים לנגד עיניהם. "יש בארצות הברית ארבעה עשר מקומות ששמם שילה וגם מקומות ששמם חברון וירושלים. מקימי ארצות הברית היו מחוברים מאוד לארץ הברית. מייק פומפאו הוא אדם מאוד מאמין. הביקור בשילה המקורית היה לו חוויה משמעותית ועמוקה", מעיד הרב.

הדברים שנעשו שרירים וקיימים. ההכרה ברמת הגולן ובירושלים היא דבר משמעותי מאוד, והוא קיים ועומד. נוסף על כך רבים סבורים שמייק פומפאו הוא מועמד מרכזי להיות הנשיא הבא, ועם גישה אמונית וקשר חזק לארץ ישראל כמו שיש לו, הוא בוודאי ימשיך את הקו המאוד פרו-ישראלי שהוביל טראמפ

הדברים שנעשו שרירים וקיימים. ההכרה ברמת הגולן ובירושלים היא דבר משמעותי מאוד, והוא קיים ועומד. נוסף על כך רבים סבורים שמייק פומפאו הוא מועמד מרכזי להיות הנשיא הבא, ועם גישה אמונית וקשר חזק לארץ ישראל כמו שיש לו, הוא בוודאי ימשיך את הקו המאוד פרו-ישראלי שהוביל טראמפ

לאחר הביקור בשילה נערך ביקב בפסגות טקס הוקרה לפומפאו בהשתתפות ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו וכל ראשי ההתיישבות. יקב פסגות חנך בשנת 2019 יין מיוחד על שם פומפאו לכבוד הצהרתו על ההכרה האמריקנית בחוקיות היישובים ביהודה ושומרון.

פומפאו נשא דברים ואמר: "כשנכנסתי לממשל היה חשוב לי להיות דובר אמת. אחד מדברי האמת הללו היה ההחלטה ששגרירות ארצות הברית תהיה בירושלים. היו חששות שההכרזה תגרור אירועים אלימים, אבל ידענו שזו האמת וכך עשינו... הייתה לנו הזדמנות לעשות את המהלך החשוב ביותר, והוא ההצהרה שיהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, ושמחתי שעשינו זאת. אני מתפלל שבזכות האמונה המשותפת שלנו א-לוהים יהיה איתכם".

ראש הממשלה לשעבר נתניהו אמר בכינוס: "אין בעל ברית טוב יותר ממייק. כשהולכים בגבעות וברחבי יהודה ושומרון מוצאים את ההיסטוריה היהודית בכל צעד ושעל. הדבר היחיד שמחזיק את המזרח התיכון בחלקו המערבי הוא מדינת ישראל. המדינה בלי הלב של ארץ ישראל לא תחזיק מעמד, וגם האזור לא יחזיק מעמד".

התגשמות הנבואות

האם העובדה שטראמפ, פומפאו והרפובליקנים כבר אינם בשלטון מחלישה את ההישגים שהיו להתיישבות בזמן כהונתם ואת ההכרה האמריקנית ביהודה ושומרון, ירושלים והגולן?

הרב שמואל אליהו: "הדברים שנעשו שרירים וקיימים. ההכרה ברמת הגולן ובירושלים היא דבר משמעותי מאוד, והוא קיים ועומד. נוסף על כך רבים סבורים שמייק פומפאו הוא מועמד מרכזי להיות הנשיא הבא, ועם גישה אמונית וקשר חזק לארץ ישראל כמו שיש לו, הוא בוודאי ימשיך את הקו המאוד פרו-ישראלי שהוביל טראמפ ואף יעמיק אותו. הוא ידיד אמת. אבל גם לולא השיקול האינטרסנטי הזה, שהוא טבעי ומובן, מרגש ומרומם לשמוע אדם בכיר כל כך המזכיר בנאומו את א-לוהים כמעט שלושים פעם".

נראה כי המציאות הפוליטית כיום בארצות הברית ובישראל לא מבשרת טובות לגבי המשך המדיניות.

"המציאות הפוליטית העכשווית לא מבטלת את ההתקדמות שהייתה בתקופת טראמפ, פנס ופומפאו", קובע הרב. "אנחנו בתהליך צמיחה והתקדמות שלא נעצר. נכון שיש מניעות ועיכובים בדרך, אבל יהודה ושומרון נבנות, וההכרה הבינלאומית מתעצמת. ה' ממשיך לקיים את הבטחותיו. זה לא פוטר אותנו מלהתאמץ ולמנוע נזקים שאחרים עלולים לגרום, אבל דבר לא יעצור את הנבואות מלהתגשם. אנחנו בתוך מהלך א-לוהי מופלא".

הרב אינו מתעלם מהבעיות שעל סדר היום של מדינת ישראל אך מדגיש כי את התיקון והבירור יש לעשות מתוך שמחה ולא מתוך ייאוש או ראיית שחורות. "הביקור של פומפאו הוא עדות מרגשת לתהליך התגשמות הנבואות", אומר הרב אליהו.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, שאירח במועצה את הכינוס, רואה גם הוא בביקור הזה משהו שמעבר לביקור רגיל: "כראש מועצה וגם כתושב אני עסוק המון במשימות השוטפות, באתגרי היומיום, כי אלו החיים. יש רגעים שברגע אחד מחזירים אותי אל המהות, וזה אחד הרגעים האלה", הוא אומר בסיפוק.

"זכינו לברך את מי שאחראי להצהרה האמריקנית על חוקיות היישובים ביהודה ושומרון. זו התפתחות בקנה מידה היסטורי, ואנחנו המוקד של זה, אנחנו חלק ממשהו גדול. מרגעים כאלה אני שואב כוחות ומבין שהעיסוק שלנו כאן, גם בדברים הפעוטים, הוא עיסוק בערכים של נצח, לא פחות".

יש לאירוע כזה משמעות לאומית?

"אנחנו רגילים לחשוב שההבטחה הא-לוהית לא צריכה אישור מאומות העולם. זה כמובן נכון, אבל לצד זה יש ערך גדול בזה שהמעצמה הגדולה בעולם מכירה בהבטחה הזו ומעניקה לה ביטוי מעשי. האמונה והערכים שלנו לא תלויים בזה, אבל זו חלק מהדרך שמחברת את הערכים למעשים".

גנץ סבור כי ברית איתנה נכרתה בין בנימין וההתיישבות לבין פומפאו והסביבה הפוליטית שהוא מייצג. "הדברים נאמרו כך גם במפורש. זו לא מחויבות להיות לצידנו כדי לעזור לנו בביטחון או כדי לתת לנו גב כלכלי", הוא מבקש להבהיר, "אלא ברית המושתתת על אמונות משותפות, כפי שציין פומפאו".

כמו הרב אליהו, גם גנץ התרגש מהחיבור של מזכיר המדינה לשעבר לנצח ישראל ולשייכות שלנו לארץ. "זה דבר מופלא, שהוא בעיניי חלק מהתגשמות חזון הנביאים בדרך להכרה עולמית בארץ ישראל ובמקומו של עם ישראל בעולם".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם