לא לפחד מניצחון

4 benet

עו"ד ד"ר הראל ארנון

משהו חדש באוויר. אחרי שנים כה רבות שבהן ניהלנו קרבות נסיגה והשהיה בתעלות הלוחמה המשפטית שמנוהלת נגד ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, הגיע נפתלי בנט וקיבל החלטה אסטרטגית לעבור מהגנה להתקפה. חוק הסדרה שהוא מקדם באומץ ובנחישות הוא גם ביטוי מופתי למנהיגות שטרם נתקלנו בה וגם ישנה סוף סוף את המציאות של כולנו. לא עוד קומבינות ופתרונות משפטים רעועים שרק דוחים את המשבר לסיבוב הבא, אלא הכרעה והבקעה. לא עוד פתרון נקודתי אלא הסרת האיום של הלוחמה המשפטית מעל ראשיהן של אלפי משפחות שחיות בחוסר ודאות והסדרת בתיהן. על הדרך גם נסיר את החרפה של "חוסר היכולת" לבנות חדר נוסף כדי לשקם את החייל יהודה הישראלי ונתקדם בצעד גדול לקראת נורמליזציה של ההתיישבות.

וזו בדיוק הסיבה שכה רבים מתנגדים לחוק הזה. מאחורי מלל הטיעונים המשפטי-טכני עומדת התנגדות בסיסית לשינוי המציאות ביהודה ושומרון, הרצון להנצחת אי-הנורמליות. אחרי חמישים שנה, חוק ההסדרה מעגן בחוק את מחויבות מדינת ישראל להתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון. הוא מכריז בגאון שהיא אינטרס ציבורי ישראלי ולא "פרויקט צד" שמפתחים בהיחבא. הוא שולל את תפיסת השטח הכבוש ואת הפרשנות המחמירה של הדין הבינלאומי שרבים מדי התרגלו לקבל כמובנת מאליה. הוא מציג לקיחת אחריות של הכנסת והממשלה על 450 אלף אזרחי המדינה שחיים שם, ועוד ועוד. החוק הזה הוא כבר הרבה מעבר להסדרת עמונה ואפילו הרבה מעבר להסדרת אלפי הבתים בהתיישבות שהוקמו בתום לב גם על קרקעות פרטיות. זהו חוק שמשנה סדרה של תפיסות מעוותות שהשתלטו על השיח והמעש ביחס להתיישבות ביהודה ושומרון בעשורים האחרונים. מספיק היה להיות נוכח בכנסת בדיוני הוועדה המיוחדת שדנה בחוק בימים האחרונים כדי להבין עד כמה זה נכון. אז רבים מפחדים. רבים חוששים שהחוק לא יעמוד במבחן בג"ץ. רבים סבורים שהוא יביא אותנו במסלול ישיר להאג ועוד ועוד. מול אלה ניצבת עובדה אחת פשוטה: האמת והצדק אתנו, והגיעה שעה לומר אותה, להיאבק עליה, ואם חלילה יהיה צורך גם לשלם עליה מחיר. כי בסוף, אי אפשר לחיות בפחד מתמיד של מה יאמרו בעולם. חייבים להאמין, ואסור לפחד מהניצחון.

בינתיים אסור להתבלבל ממקסמי שווא ומפתרונות חלקיים וחצי אפויים. עד שלא מגיעים ליעד של השלמת החקיקה, אסור להרפות. פתרון נכסי הנפקדים הוא לא באמת פתרון והמודל הקפריסאי נראה כרגע כגבינה שוויצרית שחוריה מרובים מגבינתה. דווקא משום שאנו כה קרובים להבקעה, אסור למצמץ. שהרי כמו תמיד, ככל שמתקרבים לרגע ההכרעה זה נעשה מפחיד יותר. ככה זה - מפחיד שם למעלה. כשמתקרבים לפסגה - ומנהיגים נמצאים שם בדרך כלל לבד - זה בהחלט מפחיד. זה מפחיד כי רבים נגד, זה מפחיד כי רבים מהלכים אימים בדבר התגובה הבינלאומית ועל כך שזה יביא חורבן להתיישבות ובעצם לחורבן לבית השלישי, וזה מפחיד גם כי זה באמת משנה את המציאות. ומה יותר נוח ומרגיע מלהתרפק במציאות המוכרת, אפילו שהיא בעייתית מאוד. זהו פחד גבהים טבעי שתוקף את כל מי שמתקרב לפסגה וצועד בראש הטור לפני כולם. אם מנהיגינו הדגולים היו נענים לפחד הזה לא היינו מקימים את המדינה, לא היינו מחילים ריבונות במזרח ירושלים ולא היינו מחילים את החוק הישראלי ברמת הגולן.

לכן זו שעתו הגדולה של נפתלי בנט שמגלה מנהיגות בסדר גודל היסטורי. שהרי אי אפשר לדבר על החלת הריבונות הישראלית בשטחי סי ואז לחשוש מה יאמרו הגויים כשעושים צעד אחד קטן, קטן מאוד, בדרך לשם. נפתלי בנט יודע זאת ולכן לא הוא לא מפחד. משהו חדש התחיל.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם