הקשב לרבצ"ר

4 rabanim

פורום רבנים צבאיים במילואים

"האהבה הגדולה שאנחנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה. הננו מוצאים את עצמיותה, גם אחרי הביקורת היותר חופשית, נקייה מכל מום" (אורות ישראל פרק ד סעיף ג).

שערו בנפשכם, לו הייתה חטיבה מסוימת בצה"ל, שעשרות חיילים בה סובלים מכאב שיניים חריף. סוללת הורים מתקשרת למפקד, כרמלה מנשה יוצאת במקבץ אייטמים, חברי כנסת ושרים שהיו בעצמם קצינים בוחשים בקדרה, ורק שכחו לשאול: האם יש לחטיבה רופא?

בכל תחום בצבא יש ממונה מקצועי – קציני המטה. כל אחד אמון על תחומו. תחומים מקצועיים שלא מכוסים ברמת הגדוד מטופלים ברמת החטיבה, וכן הלאה. גם בתחום יהדותו של צה"ל יש קצין מקצועי – הרב הצבאי הראשי.

לצערנו, המאמר שנכתב כאן בשבוע שעבר בשם קצין בכיר חוטא לאמת פעמיים. ראשית, בהסתרת הבעיות והעלמתן: ישנן בעיות, בדיוק כמו בכל תחום וכמו בכל ארגון גדול, כמו גילוח זקנים, או פקודת השירות המשותף שכלל רבני ישראל הסכימו שהיא בעייתית ביותר. בנושא הזה התגלתה אחדות חוצה מגזרים, עד כי בביתו של הרב דרוקמן נאספו רבנים ורבניות מכל הקשת, ראשי ישיבות גבוהות, ישיבות הסדר מכינות ואף מדרשות לבנות, כולם נאספו כדי להבין איך פותרים את בעיית השירות המשותף. בנוסף, קיימות בעיות עומק שאנו כפורום שטח נתקלים בהן בשנה האחרונה. לא נאמר בסמיות עיניים שמדובר בתקלות מקומיות ונקודתיות; רופא טוב לא מתעלם מבעיות או מקטין אותן באמצעות התבוננות במשקפיים ורודים, רופא טוב מעודד את החולה ומפיח בו מוטיבציה, אוהב אותו מאוד ומאמין בו, אך נלחם בבעיה בעיניים פקוחות מתוך ערנות, ובעיקר מתוך ידע ומקצועיות.

וכעת לטעות השנייה. הקצין במאמרו קורא "להקפיד על אמת שלמה, ולא חלקית או שמועות", אך רוב מאמרו הוא בשם קצין בכיר עלום ש"מכיר היטב את המערכת". כלום קצין זה שאל את הרבצ"ר לפני שטען שכל הבעיות הן שקר וכזב, כדבריו? בדקנו, הוא לא דיבר עמו. במקום לדברר את הרבנות הצבאית, אנא דרשו מהצבא שייתן לה סמכויות ושדובר צה"ל יסיר את המחסום מפי הרבצ"ר בעולם התקשורת.

מדוע סוללות רבנים, מחנכים, איגודים ועמותות למיניהם פונים לרמטכ"ל תוך דילוג מעל הרבנות? הדבר גורם נזק גדול והחלשה של הגורם המקצועי – הרבנות הצבאית, כי כולם התרגלו לדלג מעליה, כאילו היא אוויר. החלטתם לפנות לתקשורת? הכול בסדר, בקשו את תגובת הרבצ"ר.

לכן: יש בעיות? – כן. כעת, פנו לרבנות הצבאית, בקשו ממנה לתקן, דרשו ממנה למסור את הנפש למען יהדותו של צה"ל, עשו הכול כדי שכל דבר בנודע ליהדותו של צה"ל יעבור דרך הגורם המקצועי – הרבנות הצבאית. אל תעצמו עיניים ותאמרו שאין בעיות, אך אנא, למען השם, יש מנהיג לבירה.

הפתרון חייב לבוא מתוך אמון מלא בצה"ל ובמערכותיו ומאידך גיסא לתבוע מצה"ל עצמו את התיקון. אם שר בממשלה, חבר מפלגה דתית, מתראיין בנושא בה"ד 1 ולא מזכיר ולו במילה את הרבנות הצבאית או את הרבצ"ר – כנראה הוא עדיין לא מבין איך צה"ל בנוי. קל לדבר על "רבנים שיושבים על הר וזורקים אבנים על הצבא" אך יש רבנים בתוך שורות הצבא, יום יום. כל אשר בשם ממלכתי יכונה, וגם סתם כל מי שמבין איך מערכת בנויה, יודע כי פני היהדות בצה"ל - יעוצבו על ידי רבני צה"ל.

הרבנות הצבאית לא צריכה, וגם לא מחפשת קרדיט. זו אחריותה. בכך היא עוסקת 24 שעות, 7 ימים בשבוע. אין אפשרות אחרת, ואחרת זה לא יעבוד.

יש רב ראשי לצה"ל, מרא דאתרא, תלמיד חכם ובעל ניסיון רב ושיעור קומה. סמכו עליו. חזקו את מעמדו ובצרו אותו. אם תעברו דרכו, זה יחזק אותו ואת מעמדו בצבא וייתן לו כוח לפתור את הבעיות. הוא קצין מטה לרמטכ"ל, הוא ה"פוסק" של צה"ל וזה תחומו. כל חייל או רב יכול וצריך לפנות ללשכתו.

בנוסף, במקרים קשים חייל או משפחתו יכול להגיש קבילה על המפקד, על המערכת הצבאית ואפילו על הרב המקומי אם אינו עושה את מלאכתו. התלונה מגיעה ישר לאלוף הנקרא נציב קבילות חיילים וענינו עולה לדיון רציני ולטיפול מהיר (אלה דרכי הגישה אליו: 036975936, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

בנוסף, יש לך ביקורת? תשפיע, התגייס לרבנות. שלחו את התלמידים לשרת ברבנות הצבאית. השתחררו? שלחו את התורניים שבהם לקורס רבנים צבאיים במילואים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

פורום רב"צ במיל' מאגד רבנים צבאיים במיל' הפועלים למען חיזוק יהדותו של צה"ל, חיזוק הרבנות הצבאית והעצמת כוחה.

תמונה: Photo by Diana Hananshvili/Ministery of Defense

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם