גדול קידוש השם מחילולו

4 metger

הרב ארלה הראל, ראש הישיבה התיכונית 'לב חדש' בשילה

הכותרות באתרי המרשתת זועקות השבוע: "בושה - הרב מצגר חתם על עסקת טיעון". כל זאת בעקבות הודאתו בהאשמות החמורות שיוחסו לו – קבלת שוחד, מרמה, גנבה ועוד. מבוכה רבה שוררת בציבור, ותלמידי בישיבה פנו אליי בשאלה – הייתכן, רב ראשי גנב ורמאי? אוי לאותה בושה!

אז תרשו לי להפתיע אתכם – אנחנו לא צריכים להתבייש בכלום. מי שצריך להתבייש הם אותם אנשים שבחרו בו, שבוודאי לא באו מתוך הציבור הציוני-דתי. חלקם באו מתוך הציבור החרדי, שבחר בו כדי להשפיל את הרבנות עד עפר, וחלקם מקרב הדתל"עים (דתל"ע = דתי לעתיד, מכונה 'חילוני') שאינם מבינים דבר וחצי דבר באיכות הנבחרים. כל חברי הגוף הבוחר שבאו מתוכנו ידעו היטב מי הוא הלז עוד בטרם נבחר, ועשו ככל יכולתם לסכל את בחירתו ההזויה.

כמה ימים אחרי בחירתו, פרסמתי חוברת צנועה בשם "לא תכירו פנים במשפט – לבירור יחסנו לבחירת הרב הראשי האשכנזי", ובה הוכחתי כי בחירתו הייתה אסורה על פי ההלכה, וזאת בשל מיעוט ידיעותיו בתורה (עוד מבלי להתייחס לאישיותו המפוקפקת, דבר שאליו לא רציתי להיכנס מפאת מעט הכבוד שעוד הגיע לו). טענתי שאנחנו צריכים לנהוג כפי שההלכה מלמדת אותנו לנהוג במקרה שבו עוברים על האיסור למנות רב שאינו הגון (בידיעותיו או במידותיו) – להתעלם מן המינוי ולהילחם בו בכל דרך חוקית מותרת. לשמחתי, מעט מרבני ישראל תמכו בגלוי בעמדתי הזו, ובראשם מורי ורבי הרב חיים דרוקמן שליט"א, שבעוז וגאון לא ויתר אף לרגע על המחויבות המלאה לצו ההלכה בנושא. לתדהמתי, היו אז מעט רבנים שבחרו לשבת על הגדר ולא לנקוט שום צעד נגדו. אמרתי להם אז, והדברים מתועדים בכתובים, שיבוא יום וקלונו יתגלה ברבים, ואנה נוליך את חרפתנו אז? יותר מכך, נאלצתי לגנוז את החוברת, כדי שלא יתפרש פרסומה כנקמנות אישית שלי בתור תלמיד מובהק של מו"ר הרב יעקב אריאל שליט"א שהיה המועמד המוביל מול הרב מצגר.

אין לנו במה להתבייש – לא אנו בחרנו בו, לא אנו נתנו לו סמיכה לרבנות, ומאז ומעולם היו מתחזים בעולם. לא רב בישראל סרח וחטא כאן, אלא אדם שהתיימר להיות רב ולא ידע את מקומו, הצליח להונות רבים ולהציג להם מצג שווא שגרם להם לתמוך בו, אף על פי שלא היה ראוי לכך, וכדי ביזיון וקצף. אנחנו צריכים לומר בקול רם וברור: לא עלינו תלונתכם. ואם מאן דהו מאחינו שאינם נמנים על שומרי התורה והמצווה יצקצק בלשונו נגדנו וינוד בראשו על חילול השם הנורא, נאמר לו – קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים, כלך לך אצל שליחי הציבור שלך שבחרו במועמד הלז אף על פי שלא הייתה כלל התאמה בין כישוריו ואישיותו לתפקיד.

ולעצמנו נלמד את הלקח – הבה נפעל תמיד, תמיד, כפי שחכמינו הקדושים ופוסקי הלכה לימדונו, בלי התחכמויות מיותרות בשם "כבוד הרבנות הראשית" וכדומה. והיה אם נבחר אדם שאינו ראוי לתפקיד רבני, יהיה אשר יהיה, עלינו להוקיע (בצורה מכובדת וראויה) את המינוי ולהתעלם ממנו. רק כך נוכל לוודא שלא ינחיתו עלינו מינויים שאינם מתאימים, ושנזכה להשבת שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה והסרת יגון ואנחה, ובא לציון גואל.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הנורמליזציה עם סודאן

  מאמר מאת יצחק וסרלאוף

בין האידיאל למציאות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם