ניצוץ שממשיך להאיר

more benet

שר החינוך נפתלי בנט

"הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים". את האמרה המפורסמת הזו של גדול המחנכים יאנוש קורצ'אק אני מכיר שנים. אבל רק בשנה וחצי האחרונות שבהן אני שר חינוך אני מבין אותה באמת.

אני מרבה לבקר בבתי ספר בכל רחבי הארץ בביקורי פתע - זוהי הדרך שלי ללמוד באמת מה קורה בבית הספר, בלי מצגות, דגלונים, כיבוד ופמליות.

אני מגיע לכיתה, פותח את הדלת ומגלה מורה שמביטה לילד השובב של הכיתה בעיניים ואומרת לו: אתה טוב, אני יודעת שאתה טוב, אני רואה אותך.

אני רואה מורים שמביטים בתלמידים כאילו הם הילדים שלהם, מחבקים, דוחפים, אוהבים, משקיעים.

באחד מסיוריי בבית ספר בלוד, שאלתי את אחד המורים - איך אתה עושה הפלא הזה? מה סוד הקסם?

והוא ענה לי: אנחנו לא מוותרים על שום ילד ולא מוותרים לשום ילד.

גם לי היה מורה כזה, גבי ביטון.

כילד שעלה מארצות הברית העברית שלי לא הייתה טובה מספיק, היו לי לא מעט טעויות בשפה ואוצר מילים שדרש שיפור משמעותי. בכיתה י' זכיתי בגבי

כילד שעלה מארצות הברית העברית שלי לא הייתה טובה מספיק, היו לי לא מעט טעויות בשפה ואוצר מילים שדרש שיפור משמעותי. בכיתה י' זכיתי בגבי.הוא היה מורה חדש ורציני, שדיבר אתנו בעברית רהוטה ומוקפדת, והטמיע בי את אהבת השפה. בזכותו הכרתי ניבים וביטויים, העשרתי את אוצר המילים, הערכתי אותו ואני מודה לו עד היום על המתנה שהעניק לי ועל ההשקעה בי.

הוא לא רק לימד עברית - הוא חי אותה, ואנחנו כתלמידים הרגשנו את זה. הוא אהב אותנו ואהב את המקצוע.זו המשמעות של זריעה לשנים - זו המשמעות של חינוך. לזה התכוון קורצ'אק.

מורה טוב לא מעביר ידע, הוא מצית ניצוץ של תקווה בלב התלמיד, הוא נותן לתלמיד את הגדולה שבמתנות - הזכות לחלום חלומות גדולים.

המורים הטובים שלי נטעו בי ערכים. את אהבת הארץ שלי, את המחויבות לפעול למען המדינה שלנו קיבלתי מהם.

אני לא יודע אם הם עצמם דמיינו שיבוא יום והתלמיד הזה מאמצע הכיתה ילך עם הניצוץ שלהם ויהיה לשר חינוך. אבל זה היופי בחינוך, מדליק היום ניצוץ שיאיר בעוד שנים.

אין ציונות ואין שליחות כמו בחינוך.

כל מי שיכול ורוצה להשפיע באמת על המדינה והעם צריך להתגייס לשליחות הלאומית בחינוך. מחנכים ומחנכות טובים, אלה היודעים להצית סקרנות בעיני הילדים, מעוררים השראה ומפיצים אור גדול למרחקים.

אני קורא לתלמידים ולתלמידות, למורים, למנהלים, לבוגרי מערכת החינוך ולכל מי שיש לו עין טובה על המערכת, להשתתף בפרויקט שאליו יצאו לדרך ב'עולם קטן'.

סיפורה של מערכת החינוך הוא למעשה אוסף הסיפורים של כולנו, לכולנו היה מורה או מנהל שהשפיע עלינו לטובה. יחד נוכל להרגיל את עצמנו לראות את הטוב, וזו גם הזדמנות מצוינת להכיר טובה למי שעזר לנו להתקדם.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם