מעצמת הבייבי-בום ניישן

b 4 babyis

אבינועם הרש

ובכן, גבירותיי ורבותיי, מהפך. כמעט: לראשונה בתולדות ישראל הושווה שיעור הילודה בקרב הנשים היהודיות והערביות – כך עולה מדוח של הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). על פי הנתונים, המעודכנים לסוף 2015, אישה יהודית ואישה ערבית ילדו בממוצע 3.13 ילדים. "עד תחילת שנות ה-2000 מספר הילדים הממוצע שאישה צפויה ללדת במהלך חייה בקרב נשים ערביות עמד על כ-4.3 בממוצע לאישה וכ-2.6 בקרב נשים יהודיות", הסבירו בלמ"ס (מאקו, 15 בנובמבר2016 ).

אחרי שהתקשורת לא הפסיקה להאכיל אותנו בנתונים על מצבה העגום של ישראל בהשוואה למדינות ה-OECD כמעט בכל פרמר מדיד למעט ניפוץ צלחות חרסינה באוויר על ידי רובה ציד, שכן מן הסתם אתם לא יודעים שישראל נהנית זה 13 שנים מצמיחה במשק כמו גם מאחוז אבטלה נמוך מאוד בהשוואה לשאר המדינות (5.9% לעומת 7.3%) ומתוחלת חיים גבוהה מהממוצע (82.1 שנים לעומת 80.5), הגיע הנתון הזה שמשום מה אינו זוכה לכבוד הראוי לו:

מתברר שישראל מובילה בשיעור הילודה בפער ניכר על כל מדינות ה-OECD, כולל מדינות הידועות בתכנון הילודה הקפדני שלהן, כמו סעודיה, לבנון אירן וטורקיה. בניגוד גמור למגמה הרווחת במדינות המערב, שבהן ככל שרמת החיים וההכנסה לנפש עולות, עומדת לה מדינת ישראל כנס דמוגרפי ולא ברור בעליל ומתריסה כנגד הנתונים והסטטיסטיקה ומוכיחה: החיים שלנו יכולים להיות דבש, התל"ג תותים, ובכל זאת 'ילודה' אינה מילה גסה.

*

כששמעתי את הנתון בפעם הראשונה אני חייב לציין שהופתעתי מאוד, ולא רק בגלל השתייכותי לדור ה-Y, שמרבית האנתרופולוגים כבר הספידוהו כדור מפונק, עצלן ובזבזן שעשה אידאליזציה לחיים על חשבון ההורים; דור המיועד על פי הסוציולוגים להוריד כמעט בוודאות את שיעורי הילודה בישראל. מתברר שלמרות כל מה שאמרנו לנו על המיזנתרופיות ועל הסוציומטיות המובנות של 'הישראלי המכוער', זה שברגע הראשון בחופשות יתייחס למלצר כאל עבד רק כי הוא יכול, יחנה בחנייה כפולה ויעצור את כל התנועה רק כי בא לו, זה שבגללו תכניות כמו 'יצאת צדיק' בכלל ירדו לאוויר העולם כדי לבדוק את מדד הדפיקוטמר הציוני השבועי, ובכן, אותו ישראלי רואה ברעיון הנתינה האין סופית הכרוכה בחוויית ההורות את אחד מרגעי המימוש העצמי הטהורים והמזוככים שלו. מי היה מאמין.

*

האנתרופולוגים מנסים להסביר את תופעת דחף הילודה היהודי בהרבה דרכים, כמו תסביך רדיפה גלותי או לחץ מתמיד של המצב הביטחוני. נדמה שחוץ מהאובססיה לספירת הצ'קים בעקבות הברית כבר נאמר הכול, רק לא חלילה ללכת למקומות ההזויים שאולי עמוק בפנים הישראלי בעצם מאוהב במחשבה ההופכת אותו לשותף פעיל בפסגת היצירה האנושית: הולדת ילדים ונתינת חיים על כל ההקרבה הנגזרת מכך.

*

ואם אנחנו כבר בענייני נחת, אז רק שתדעו ששיעור הילודה בגרמניה למשל, למרות גל המהגרים המוסלמים שהגדיל אותו הגדלה ניכרת, עדיין נחשב בנמוכים בעולם ועומד על 1.5 ילדים למשפחה. נמוך מקו הילודה האדום שקבעו הדמוגרפים כדי שגרמניה לא תתכווץ – 2 ילדים. עוד עולה ש-28% מאזרחי גרמניה הם בני 60 או יותר, מה שהופך את אוכלוסיית גרמניה למבוגרת ביותר בעולם אחרי יפן.

ובכן, מתברר שבעוד הישראלים פיתחו אובססיה בלתי מובנת לחיים, גרמניה מתייבשת. לך תבין. והנה לכם מאמר על ילודה, על ישראלים ועל גרמנים בלי להזכיר ולו פעם אחת את המילה שואה.

 

okm shvat

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם