לכתוב, לכתוב, לכתוב

3 ktiva

יאיר קרטמן, ראש מכון 'תורת המדינה'

לפני כשלושים שנה כתב אורי אורבך ז"ל בביטאון 'נקודה' את מאמרו המפורסם 'הטובים לתקשורת'. זו הייתה קריאה גדולה לנוער ולמחנכיו להכיר בחשיבות העשייה התקשורתית ובהשפעתה על המציאות, קריאה להצטרף ל'תשקורת' ולהשפיע על זהותה של ישראל למרות הקושי והחשש משחיקה: "הגיע רגע של אמת, בעצם הוא הגיע מזמן... הטובים לתקשורת! כל בחור וטוב לנשק הכתיבה. יש לאתר בדחיפות ובבהילות כל כישרון צעיר ולטפח אותו, להכניס לו לראש עוד בכיתה ט' שהוא טוב ומוכשר ויכול, ללמד בני יהודה קסת... עט לעשות! עם ישראל זקוק לאנשים שיהיו לו לפה... אני מתכוון לכאלו שמסוגלים לבטא יפה עמדות נכונות. כלים להעברת המסר, אבל כלים מחזיקי ברכה, כלים שלובים בערכים של מוסר אמיתי ועם אוריינטציה יהודית... אם נמשיך להיעדר (מהתקשורת) משום אנינותנו, ניקיון כפינו וצחות בשרנו, הרי שנוסיף לראות בבניין פלסטין, בערכים נשחקים, במדינה מתפוררת ואל תגיד לא ידעתי...".

אורבך לא היה הראשון שקרא לאנשי קודש לכתוב ולהשפיע. הרב קוק, שראה בתחייה הלאומית את תחיית הקודש, קרא להרים קול כשופר, להפיץ ולבשר את תכני התחייה האמתיים. בקריאתו 'ליושבי ארץ הצבי' (מאמרי ראי"ה ח"ב, עמ' 277–278) כתב הראי"ה: "... האתם תוכלו לחשות, לשבת כחבוק ידים מבלי לבוא לעבודת גוי. לעזרת ד' בגבורים?... עורו נא גבורי החיל בקרב הלב העמוק. היו בני זמנכם ומקומכם באמת. הברו נושאי כלי ד'! קראו לרוח ישראל האמתי ומארבע רוחות בוא יבוא. כשופר קול הרימו וכל המחנה תחרד, תקום ותתעודד לעבודה, לקבוץ כחות, להתעוררות רוחות, ליסוד מוסדות, לשכלול ישנות וליצירת חדשות, לתורה ולחיים, לספרות ולכל מכשירים של כבוש רוח ושל הרמת קרן... בטחוננו הגדול בצדקת ד' אשר עשה עמנו ועם אבותינו והממלא את כל כליותינו מוכרח הוא להיות מוכר בעולם...לקול הקורא נתעורר ובמערכה יחד נעבוד, כדגל אל אלהי ישראל."

בסיום דבריו שם התפלל הרב שיענה ה' ממרומים את קריאתנו וכתיבתנו בארץ, ותחיית הקודש תופיע, דהיינו שיברך ה' את פעולתנו ויגביר את כוחה. תפילה זו מתקשרת ליסודו של הגאון מווילנה בענין הגאולה, שהיא בסוד 'הקטון יהיה לאלף' – עשה אתה אחת והקב"ה ישלים עוד 999. בתורת הגאולה של הגאון למדנו שבניין הארץ ותחיית הקודש מצוותם 'תעשה ולא מן העשוי': העבודה מוטלת על כתפינו, עלינו לעשותה – ומשמים ישלים ה' בעדנו. הרמת קול האמת וערכי הקודש היא עיקר העיקרים של הגאולה לשיטתו: "גאולת האמת וקידוש השם, שהם עיקרי התכלית של כל מעשינו באתחלתא דגאולה... ככל אשר עקבות משיחא מתקדמים בקבוץ גליות, מתגבר הסטרא אחרא בכל עוזו במלאכתו העיקרית לכחש ולעקור את האמת והצדק... ולעומת כל אלה עלינו לעשות וללחום בכל עוזנו בסיעתא דשמיא" (קול התור פ"ב, קלא). ככל שתתקדם הגאולה תהיה האמת נעדרת יותר, החושך יהיה לאור והאור לחושך, הרע יהיה לטוב והטוב יהיה לרע וכו', ועלינו מוטלת החובה להחזיק באמת, ללמדה ולהפיצה.

החשיבות של כתיבת תוכני האמת המקודשים והפצתם עולה מכל הדברים החשובים שהבאנו עד כה. בשנים שחלפו מאז נכתבו הדברים רק התחזק הצורך בלחימה התרבותית על האמת והשתנו הכלים שאפשר להשתמש בהם על מנת להגיע להמונים. התקשורת שעליה דיבר אורבך עדיין קיימת, אך נוספו עליה כלים חדשים המאפשרים השפעה ובמה ציבורית ללא הקשיים הכרוכים בהשתלבות בה: האינטרנט, פייסבוק, במות הכתיבה המגזריות וכדומה הופכים את כולנו לבעלי השפעה. לא צריך להיות איש תקשורת כדי להשפיע לכתוב ולהגיב, ואנשים בעלי דעה, אכפתיות ומסירות לרעיון הגאולה יכולים לעשות זאת בכל עמדה שבה הם נמצאים.

כדי לדעת לכתוב ולהתבטא צריך ללמוד איך עושים את זה: אפשר ללמוד לבד ואפשר להיעזר במי שכבר עושה זאת. חיפוש האמת ומחשבה עמוקה ואמתית הם תנאים לכתיבה, אך לא די בהם. יש לדעת את הנקודה שאנו רוצים להביע ולהגדירה היטב, לנסח טיעון, לנתח עמדות מנוגדות, להפריך אותן או להסתנכרן אתן, לדעת לקרוא נתונים ולזהות מגמות תרבותיות, לקרוא את השורות ולדעת לקרוא גם בין השורות, לכתוב ברהיטות ובבהירות כדי שהקוראים יבינו את מה שברצוננו להביע, לכתוב בשפה שהקוראים יבינו. זוהי משימה שאליה נקראים הר"מ בישיבה בלימודו העמוק והנער בן ה-13 העושה דרכו בעולם הדעות, המחנכת באולפנה והנערה הנחשפת לעולם תרבותי זר. בואו נהיה שותפים במלחמת התרבות. בואו נהיה שותפים בעיצוב דמותה של מדינת ישראל.

סדנת כתיבה מרתקת בהשתתפות מוטי קרפל, יוסף רוסו, אבישי גרינצייג ויהודה עמרני תיערך ביום ראשון כ"ז בניסן בשעה 11:00 בישיבת בית אורות. לבחורי ישיבות, לסטודנטים, לקהל הרחב. עזרת נשים פתוחה. לפרטים: יוסף 050-5807523

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם