Print this page

אמונה בדרגים הגבוהים

3 eliyahu

 

הרב שמואל אליהו

אם נלך על פי הממוצע, נראה שככל שהאדם עשיר יותר, כך הוא מאמין פחות. נכון שיש עשירים מאוד שהם אנשים מאמינים ויש מי שמאבדים את האמונה ביחס ישיר לעליית העושר, אבל בגדול מספר המאמינים פוחת והולך ככל שהעושר הולך ועולה.

זה נכון גם בהקשר הצבאי. לא כל קצין בכיר אינו אדם מאמין, אבל בהחלט נכון לומר כי ככל שעולות הדרגות על הכתפיים – קטנות הכיפה שעל הראש. הסיבה לזה כתובה כבר בתורה. זה לא כי בעושר הגדול או בדרגות גבוהות מתגלות אמתות שלא היו ידועות קודם לכן אלא שעצמה המתגלה באדם היא שדוחקת את מקומו של אלוקים. בלשון חז"ל זה נאמר כך: "כל אדם שיש בו גסות הרוח אמר הקדוש ברוך הוא אין אני והוא יכולין לדור בעולם. גבה עינים ורחב לבב – אותו לא אוכל".

מספר המאמינים יורד גם ככל שהתואר האקדמי הולך ומתקדם. זה לא מרוב חכמה – זה מרוב עצמה שדוחקת את האמונה. המסקנה אינה שעלינו להיות עניים, חלשים וטיפשים; המסקנה היא שעלינו להיות עשירים, חכמים וגיבורים – ולזכור מאיפה השפע בא לנו.

נראה שככל שהאדם עשיר יותר, כך הוא מאמין פחות. זה נכון גם בהקשר הצבאי – ככל שעולות הדרגות על הכתפיים – קטנות הכיפה שעל הראש. הסיבה לזה כתובה כבר בתורה. זה לא כי בעושר הגדול או בדרגות גבוהות מתגלות אמתות שלא היו ידועות קודם לכן אלא שעצמה המתגלה באדם היא שדוחקת את מקומו של אלוקים.

את עיקר האזהרה אומר משה לבני ישראל לפני שהם נכנסים לארץ ישראל, ששם הם עתידים לכבוש את הארץ ולקבל עצמות כלכליות גדולות: "כִּי ה' אֱלֹקֶיךָ מְבִיאֲךָ אֶל אֶרֶץ טוֹבָה אֶרֶץ נַחֲלֵי מָיִם עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר. אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן וּדְבָשׁ. אֶרֶץ אֲשֶׁר לֹא בְמִסְכֵּנֻת תֹּאכַל בָּהּ לֶחֶם לֹא תֶחְסַר כֹּל בָּהּ; אֶרֶץ אֲשֶׁר אֲבָנֶיהָ בַרְזֶל וּמֵהֲרָרֶיהָ תַּחְצֹב נְחשֶׁת" (דברים ח, ז–ט). עצת משה לעם היא שלא ישכח לברך בכוונה: "וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ וּבֵרַכְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ עַל הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נָתַן לָךְ" (שם, י).

אם לא נברך בכוונה אנו עלולים לשכוח שהעצמה היא מאלוקים, ועל כך באה האזהרה: "פֶּן תֹּאכַל וְשָׂבָעְתָּ וּבָתִּים טֹבִים תִּבְנֶה וְיָשָׁבְתָּ" (שם, יב) – זה לא רע כל כך. "וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה לָּךְ וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ יִרְבֶּה" (שם, יג) – גם זה לא רע; הבעיה שהעושר עלול להביא נמצאת בהמשך: "וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ הַמּוֹצִיאֲךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים" (שם, יד). על כן בל נשכח לברך ולהזכיר לעצמנו כל הזמן את ה'.

האמת היא שזה הכרחי, כי באמת אין השכינה שורה אלא על חכם וגיבור ועשיר ובעל קומה ועניו. ולכן מי שתיקן לעם ישראל מאה ברכות בכל יום היה דוד המלך. דוד, שזכה גם בעושר וגם בגבורה, אומר לנו: דעו כי הגבורה היא מאלוקים – "כִּי בְךָ אָרֻץ גְּדוּד וּבֵאלֹקַי אֲדַלֶּג שׁוּר" (תהלים יח, ל). גם העושר הוא מאלוקים: "כִּי מִמְּךָ הַכֹּל וּמִיָּדְךָ נָתַנּוּ לָךְ" (דהי"א כט, יד). השילוב הזה הוא תמצית הגאולה; תמצית מלכות בית דוד.

לכן אנו קוראים במגילת קהלת בשבת חול המועד סוכות, כדי שלא תיכנס הזחיחות לביתנו עם אסיף העושר שצמח בשדה כל השנה. לכן אנו יוצאים מהבית, גרים בסוכת עראי וקוראים את דברי המוסר של שלמה, שזכה בחכמה, בשלטון ובעושר – וזחה דעתו. שלמה המלך שילם מחיר יקר, למד לקח – וכתב אותו בספר קהלת.


 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם