עסקי ביזנס מלבלבים

m abu

אשר בן אבו

פעם אחת בא אלי יורמי סביח ואמר לי: "שמע, אבו, אם אתה לא רוצה כל החיים שלך לכתוב מזוזות, פעם אחת ולתמיד קח את עצמך בידיים ותצטרף אליי למכירת ארבעת המינים ותעשה מיליונים". אמרתי ליורמי שלא אכפת לי לכתוב מזוזות כל החיים שלי, פשוט אני צריך ללמוד לכתוב אותן קודם. "תתרכז בסיפא! בסיפא!" ענה בלהט יורמי, שלא הקפיד על לוגיקה בכל מה שקשור למשפטי שכנוע.

לא איבדתי את הצפון ואמרתי ליורמי שבכתיבת מזוזות לא צריך לטפס על עצים ולהיפצע, וזו אחת הסיבות שאני חושב להתחיל ללמוד כתיבת מזוזות ולא להצטרף לעסק המשגשג שלו. "תניח למזוזות, בשם כל האתרוגים התימניים!" ענה לי יורמי. "הרעיון הוא שתפסיק להתעסק בזוטות ותבוא אתי אל עולם העסקים המלבלב, תרתי משמע". עכשיו הבנתי. מיד סגרתי את העסק החדש שלי לכתיבת מזוזות שאך זה נפתח והפניתי את כל מרצי אל יורמי ואל עסקי הביזנס שלו (אני המצאתי את הביטוי).

מכיוון שהייתי טירון בתחום החלטתי לקבל עליי את התפקיד הפשוט של מעצב מודעה מאירת עיניים שתגרום לכל ברנש בר דעה להוציא בן רגע את טלפונו ולחייג לאנשי יורמי ועוזריהם כדי להשיג את הענפים הכי טריים בשוק. התחלתי לנסח את המודעה כפי שראיתי בשלטים אחרים, עם תוספות מרעננות משלי כמו "לולבים שיעיפו לך את הסכך", "שלומית בונה על האתרוגים של יורמי", "פטיש, מסמר, ערבה, הדס, ניקח מהר".

כשהתחלתי לכתוב את המילים המשמעותיות יותר גיליתי שיש לי מעט השגות על הניסוח של יורמי. הוא אמר לי לכתוב שאלו "הלולבים הכי זולים שתוכל להשיג", אבל אני עצמי הייתי במפעל של הלולבים (עצי תמר גבוהים מדי בעמק בית שאן) ויודע שלולב עולה שקל ולא מאה אפילו אם הוא "מהודר סוג אל"ף-אל"ף הכי מהודר סמוך על יורמי". אז הרשיתי לעצמי לסגנן מעט את המשפט: "לולבים במחירי עלות! פלוס 99 ש"ח".

הייתה גם מודעה שנתבקשתי לכתוב בנוגע לערבות להושענא רבה ובכלל לימי החג, חמישה שקלים הערבה. התלבטתי, התלבטתי, התלבטתי (אחרי שהוספתי תוספת מרעננת של "יש בי ערבה והיא תנצח"), ובסוף החלטתי לעזור ליהודי הפשוט וכתבתי: "ערבה בחמישה שקלים, וגם יש עץ ערבה ליד הבית כנסת של האלג'יראים, מוזמנים לבקש ממני מיקום בווייז". אחרי שכתבתי כמה מודעות מאירות עיניים ומשמחות לבב הבטתי בהן בסיפוק, ותכף ומיד הדפסתי אותן בעשרת אלפים עותקים המודעה באשראי של יורמי.

"נו איך מתקדם העסק?!" צרח לי יורמי מהצד השני של הטלפון. "ברוך השם!" עניתי בעדינות של אדם שלא עסק במכירת ארבעת המינים מימיו. "אל תגיד לי ברוך השם, אני פה מעמיס שבע טון קוישלך על מלגזה שאולה! דבר אִתי במספרים!" "עשרת אלפים!!!" צרחתי בהתלהבות אל השפופרת כאדם שכבר הבין איך זה עובד בעסקי הביזנס. "וואו, אבו, אתה ענק!" התלהב יורמי בטירוף. "עף לך הסכך, ת'אמת!" דחקתי את הגבול יותר מדי. "אל תתחכם אתי, אבו, ותמשיך למכור עוד עשרת אלפים סטים! חייב לנתק, המלגזה מוציאה עשן".

סיימתי את השיחה בתחושה מעורבת של קורת רוח מעורבת בבעיית תקשורת שתעלה לי ביוקר אחר כך, אבל המשכתי במלאכתי בעיניים בורקות. מתברר שהמודעות שלי היו מוצלחות מאוד, כי מהר מאוד הן עשו לעצמן כנפיים ועברו מיד ליד כאתרוגים חמים. כאן המקום לציין שעל חלק מהמודעות באמת הדבקתי כנפיים וכתבתי: "עופו על המצווה בכל הכוח, שיח הדסים התגלה במבואות באר יעקב!"

ערב סוכות זימן אותי יורמי לישיבת עסקים על עסקי הביזנס (בשלב הזה הוא אמר לי שהביטוי הזה לא נכון ובעיקר לא הגיוני). הספרים נפתחו והמספרים נספרו והעיניים חשכו. של יורם. התברר לו שעשרת אלפים מודעות אכן נחטפו, אך עשרות אלפי לולבים, אתרוגים, הדסים, ערבות ושלוקים בטעם גת נשארו כלעומת שנקטפו.

זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שלי בעסקי הביזנס של ארבעת המינים, אבל משהו בי אומר לי שיהיו אנשים שירצו לקחת את התפקיד במקומי. ואני, אולי אני אתנסה קצת בכתיבת מזוזות.

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם