הערבה של פרופ' פאוץ'

4 hersh

אבינועם הרש

לא מזמן יצא לי להתוודע לאחד מגדולי האנשים מעוררי ההשראה שחיו כאן בשנים האחרונות:פרופסור רנדי פאוץ'.אחד המנהגים המקובלים באוניברסיטאות המובילות בעולם הוא'ההרצאה האחרונה',שבה המרצים מדברים על הנושאים שהכי חשובים ובוערים בחיים שלהם. המרצים מתייחסים להרצאה זו כאל הזדמנות האחרונה בהחלט לשאת את בשורתם בפני העולם,ומובן אפוא מדוע הרצאות אלו מרתקות ומעניינות במיוחד.

המנהג קיבל תפנית מיוחדת כאשררנדולף פרדריק (רנדי)פאוץ', פרופסור אמריקני למדעי המחשב,התבקש לשאת את ההרצאה האחרונה שלו ב-18בספטמבר 2007 באוניברסיטת קרנגי מלון בפיטסבורג,רק בהבדל אחד מכל שאר המרצים:אצל רנדי התגלה סרטן הלבלב,והוא נשא את ההרצאה מתוך ידיעה ברורה שהיא אכן עומדת להיות ההרצאה האחרונה שלו. ב-25ביולי 2008, עשרה חודשים אחר כך,הוא הלך לעולמו.

'ההרצאה האחרונה' של רנדי פאוץ' שברה את הרשת עם מיליוני צפיות,והסרטון עובד לרב מכר.

*

שמעתי בחיים עשרות שיחות מוסר מפי אנשים גדולים, אבל יש ב'הרצאה האחרונה' של פאוץ', אדם שמדבר כמו מי שיודע שאלו הן מילותיו האחרונות, מעין בחינה של קפסולה גרעינית מזוקקת היטב של חכמת חיים שנגעה מסיבות מסוימות במיליוני אנשים ברחבי העולם,ולא בכדי.

מהמשפטים הרבים שנאמרו בהרצאה אחד תפס אותי במיוחד:"אנחנו לא יכולים לשנות את הקלפים שחילקו לנו אלא רק את אופן המשחק שלנו."כמה חכמה ועומק: להשלים עם הנתונים הקיימים שאין ביכולתנו לשנותם, ובאותה נשימה להשתדל ולהתאמץ כדי שנוכל למקסם את הפוטנציאל ואת החלומות שלנו בנתונים שקיבלנו.

*

ואני מסתכל על הערבה,שאין בה טעם ואין בה ריח והנתונים שלה יבשים באופן מוגזם, וחושבעדכמה נכון ונהדר שדווקא בחג הסוכות, שבו אנחנו נדרשים להיכנס לתיבת נוח הפרטית שלנו שמבודדת אותנו מכל רעשי הרקע וקולות ה'מה יגידו', מכל הרעל והפצצות האינפורמציה המלאכותיות שמנסים למכור לנו ומהמאמצים לדחוף אותנו לעבר יעדים וחלומות לא לנו, דווקא אז יש לערבה הזדמנות להתחבר לעצמה ולהבין שככה, בדיוק כמו שהיא, זה מה שהעולם צריך.ואם היא לא תהיה, גם השליחות של האתרוג המהודר וגם ההדסים והלולב הגבוה בעצם יכולים לדפוק נפקדות.

ומצד האמת יש בערבה הזאת הרבה יותר מאשר בורג במערכת; יש בה ובפשטות שלה הוכחה שרק כשהאדם מתחבר לעצמו ולנתונים שלו, רק כשהוא נהיה הוא ממש ויודע את מקומו, הוא יכול למלא את ייעודו ולהעלות את הבריאה לדרגת שלם הגדול מסך חלקיו.

ואולי זה בעצם התפקיד השני והחשוב כל כך שהוטל על הערבה למלא:היכולת לשמש דוגמה חיה ועדות ניצחת לכל האנשים שחושבים שהם פשוטים ונעדרי כישרון וכריזמה, ריח וטעם;כי כדי להגיע לשלם הזוהר והמהודר כל הבריאה חייבת וצריכה את הפשטות ההיא. ובלעדיה,בלעדי האנשים ההם,פשוט אין כלום.

מוזמנים לצפות בתקציר מאחת ההרצאות הגדולות שתראו ברשת:

https://www.youtube.com/watch?v=cyuZWDX55mI

להרצאה המלאה:

https://www.youtube.com/watch?v=j7zzQpvoYcQ

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

לא להכניס פסל להיכל

  מאמר מאת הרב ראובן...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם