אפילו ההתחלות שונות

15 sivan

סיון רהב-מאיר

1.

כשני מיליון תלמידים חזרו ללימודים ביום ראשון, אחרי החגים. מאות אלפי סטודנטים מתכוננים בימים אלה לקראת פתיחת שנת הלימודים. עשרות אלפי תלמידי ישיבות ומכינות יתחילו ביום ראשון את "זמן חורף". וכל זה קורה בשבוע שבו קוראים את פרשת "נח", האיש ששמע את הציווי "בוא אל התיבה", ואחר כך "צא מן התיבה".

מתי לבוא ומתי לצאת? מתי להתכנס, להתמלא בתוכן, להתנתק מהעולם שבחוץ, ומתי לצאת החוצה ולא רק ללמוד אלא גם ללמד, להאיר? "המכתב של רבקה לנעמי" הוא שיר של אריאל הורוביץ, שהלחין טקסט שכתבה סבתא שלו, רבקה ספיר, לאימא שלו, נעמי שמר. נעמי הצעירה עזבה את קבוצת כנרת כדי ללמוד מוזיקה בירושלים. הקיבוץ סער וזעם, אבל אימא שלה כתבה לה: את בסדר גמור. העולם עוד מחכה לתרומה שלך, אבל את חייבת כעת להתנתק, לצלול, ללמוד. הדימוי הנפלא בשיר הוא "להוסיף מטען לבטן הספינה".

הנה המילים: "יום העבודה נגמר וירדתי לכנרת, לענות על מכתבך ילדתי הקטנה. קשה לך שם עכשיו בעיר בה את לומדת, קשה כמו שקשה תמיד בכל התחלה. רוח מתחילה לעלות וכבר סוער הים, כמו שסוערת נפשך שהיא נפש אמן, ובלב הים פתאום אני רואה סירה, ועליה דייג אחד שנלחם בסערה. מה יעשה הדייג, מה הוא יכול לעשות, כדי שהסירה תגיע אל החוף, יש רק דבר אחד שיעמוד בסערה, אם הוא יוסיף מטען לבטן הסירה. זו ילדתי התשובה גם לסערת נפשך, הלימודים שלך הם המטען על סיפונך, כאן פועלים עייפים כבר צמאים לשיר שלך, אבל את עוד צריכה לחתור, דרך כל הפוגות של באך".

הרבה ברכה והצלחה לכל הלומדים, שמוסיפים מטען לבטן הספינה.

2.

הרב משה כהן שאולי זצ"ל, הרב הראשי של יהדות איראן, אינו דמות מוכרת מספיק בציבור. השבוע, כ"ו בתשרי, חל יום השנה ה-23 לפטירתו. מכירים את בית הכנסת המפורסם "שאולי וכאשי" בנחלאות בירושלים? הוא ייסד אותו. הרב עסק רבות בחינוך ובקליטת עלייה, אבל לא שאף ליצור ישראלי "צבר" אחיד. בשנים שבהן גזרו כאן פאות ומחקו מסורות ומנהגים, הוא קרא לשמור על הייחוד של כל עדה, כי כל אחד – מאיראן, מתימן, מגרמניה או מליטא – מוסיף משהו לפסיפס הרב-גוני שנבנה כאן.

הנה כמה שורות נפלאות שלו על החובה הזו שלנו: "ארץ 'לקוטאית' היא ארצנו. ארץ המלקטת בניה, השבים אליה מכל קצוות תבל, ממאה ויותר ארצות, והדוברים למעלה משמונים שפות. עדה עדה והליכותיה, ארץ ארץ ומנהגיה. המטיפים למיזוג העדות – אינם יודעים מה גודל ההפסד והנזק ממיזוג שאינו אלא טשטוש ואיבוד אותם ערכים, מסורות ומנהגים נאים ומהודרים, שנוהגת כל עדה מזה כאלפיים שנות דור. אגרטל עם פרחים שונים בשלל גוונים וריחות עדיף ונאה מאגרטל חד-גוני אשר בו פרחים ממין אחד וצבע אחיד. יש לשמור על הייחוד בתוך האיחוד".

הרבה טעויות נעשו, אבל עוד לא מאוחר לתקן, ולהציג את כל הפרחים באגרטל.

3.

גם אתם מתוסכלים לשמוע על פסקי דין שמקלים עם עבריינים ופושעים? גם לכם קשה לשמוע שוב ושוב על מחבלים שמשתחררים וחוזרים לדרך הטרור? ייתכן שהמקור לכך מופיע כבר בפרשה. עם היציאה מהתיבה נח שומע הוראה חד-משמעית מאלוקים: "שֹׁופֵךְ דַּם הָאָדָם... דָּמוֹ יִשָּׁפֵךְ, כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹוקים עָשָׂה אֶת הָאָדָם" (בראשית ט, ו).

מהו "צלם אלוקים"? חלק מהפרשנים טוענים כי הרוצח, שמעלים אדם מן העולם, מעלים "צלם אלוקים", ובכך "מקטין" את נוכחות הא-ל בעולם. כלומר, צלם אלוקים הוא של הנרצח. חלק מחכמינו טוענים שהרוצח מעלים את צלם האלוקים שבו עצמו, כיוון שהידרדר לרצח. האדם אמור להיות שותף לה' במעשה בראשית, ובמקום לבנות את עצמו – הוא מחריב. ואצל נחמה ליבוביץ' מצאתי כיוון שלישי: "צלם אלוקים" אמור לאפיין את השופטים והשוטרים שיטפלו ברוצח. מכיוון שיש בהם צלם אלוקים – עליהם לתבוע למצות אתו את הדין. וכך היא כותבת: "השופט הוא שנברא בצלם אלוקים ולו ניתנה הסמכות, מאת אלוקים, לדרוש את דמו של שופך הדם". זאת פרשנות נוקבת ביותר: אם יש בנו צלם אלוקים – אסור לנו לברוח מאחריות. מתוקף אותו צלם אלוקים עלינו לפעול בתקיפות מול רוע ורצח.

  • להצטרפות ל"וואטסאפ היומי" של סיון רהב-מאיר אנא סמסו את שמכם למספר 058-6799000

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם