תלמיד עני, תלמיד עשיר

3 hersh

 

אבינועם הרש

בית מדרש חברתי, עומד מול התלמידים ומפציץ: "מה הייתם עושים אילו הייתם זוכים מחר במיליון דולר?"

עיניים נוצצות, פיות פעורים, התרגשות בכיתה.

"יודעים מה, חכו רגע. בוא נלך על עשרים מיליון דולר. מה הייתם עושים עם עשרים מיליון דולר?"

ידיים מושטות לאוויר. התשובות מתחילות לעוף לחלל הכיתה: "הייתי קונה לי חתיכת וילה על הים, קונה גם להורים שלי, ואז מפנק את עצמי בלמבורגיני חדשה. אה כן, וגם נותן קצת מעשר".

טוב, הבא בתור:

"אני הייתי קונה לי איזו קבוצת כדורגל וגם קונה כל מיני דברים להורים שלי וגם... אמממ... הייתי קונה יאכטה ומקיף את העולם".

"וואלה", אמרתי להם. "ומה דעתכם על לחסוך קצת?"

ואז חשפתי אותם למחקרים האחרונים שמראים שהסיכויים שתהפוך לעני גדולים הרבה יותר אחרי שזכית בלוטו מאשר לפני כן. הם הסתכלו עליי ואז הסתכלו זה על זה ואז ניסו להבין מה לעזאזל אני רוצה מהם.

*

כמו רבים מחבריי המחנכים בני גילי, גם אני חולם יום אחד להגיע לדירה, ושואל את עצמי איך יכול להיות שבכל שנותיי במערכת החינוך איש לא דיבר או הכין אותי לחיים שבחוץ.

לימדו אותי מה זה סינוס וקוסינוס. לימדו אותי באיזו שנה פלשו ההונים ומתי העיר העתיקה של עכו נכבשה, ואפילו הביאו מורה במיוחד כדי להסביר לי מאיזה מקום נפשי אני צריך להסתכל על השיר "צנח לו זלזל". מובן שעד היום אני מודה על הכלים החשובים והנחוצים הללו שמצאתי את עצמי נעזר בהם להצלחה בחיים, כמו הפעם הההיא שמנהל הבנק שאל אותי: "יש לך כבר הון ראשוני שמספיק לדירה בירושלים?" ועניתי לו: "לא יודע, אבל מה אתה אומר לעומת זאת על השיר 'צנח לו זלזל'? כל כך הרבה רבדים נסתרים יש בו. פשוט מדהים. עזוב, אני כבר אצא לבד".

*

בספרו 'אבא עשיר אבא עני' מתלונן המחבר רוברט קיוסאקי שאף אחד במערכת החינוך לא לימד אותו שום דבר שקשור להשכלה פיננסית.

במקום להטמיע בו עקרונות ומושגי יסוד אסטרטגיים שיקנו לו כלים אמתיים כדי שיוכל לחסוך ולנתב את הכסף שהוא הולך להרוויח ביעילות כלכלית נבונה, הוא מצא את עצמו מסיים שתים-עשרה שנות לימוד ללא שום הבנה בסיסית במושגי כלכלה וצריכה.

איש אל הסביר לו מה ההבדל בין נכס לנטל ומדוע גם אם אתה מרוויח 20 אלף שקל בחודש, כל עוד אתה לא מצליח לחסוך אתה לא חושב כמו בן אדם עשיר. רק אם אתה מצליח באמת לחסוך מאותם 20 אלף שקל שאתה מרוויח בחודש אפילו אלפיים, אז אנחנו מתחילים לדבר במונחים של אדם עשיר. דברים פשוטים שאמורים לעשות את ההבדל בין אדם שיחשוב כל חייו כשכיר לאדם שרוצה לפרגן לעצמו מעבר לזה, ומייעד לעצמו חיים נטולי דאגות כלכליות.

*

בואו נשים דברים על השולחן. יש המון תחומים וכלים שהגיע הזמן שמערכת החינוך תספק לילדים שלנו:

כלים הקשורים במגוון האינטליגנציות, כלים הקשורים בתרבות צריכה נכונה, כלים הקשורים בהתנהלות פיננסית נבונה ובמיומנויות בסיסיות שיעזרו לתלמידים לפתח אסטרטגיית חיסכון יומיומית, כזו שכאשר יגידו לעשור הרביעי לחייהם הם יוכלו להיכנס לחדר של מנהל הבנק בבטחה ובראש זקוף, להישיר אליו מבט ולהגיד לו: "יש לי הון עצמי של מיליון שקל והאמת שיש לי יותר, אבל מה יש לך להציע לי?"

ומנהל הבנק יענה: "חכה רגע, למה ישר לדבר על כסף? בוא נשתה קפה קודם".

ועד שהקפה יגיע הוא ישאל את המנהל: "דרך אגב, מה אתה אומר על השיר 'צנח לו זלזל'? כל כך הרבה רבדים נסתרים יש בו. פשוט מדהים".

*

אנשי חינוך יקרים, לצד עידוד התלמידים לחמש יחידות מתמטיקה ואנגלית, בקשו ממנהל בית הספר שלכם לרכוש להם את 'אבא עשיר אבא עני'. לא בטוח שכולם יהפכו לעצמאים מצליחים בעקבותיו, אבל בתור התחלה – זו יכולה להיות אחת מהמתנות היותר שימושיות שתעניקו להם.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כמה זה קורונה בגימטרייה?

  הקורונה: מאמרים מאת הרב...

מעלות התורה

  סיום ש"ס כזה עוד...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם