להסתכל על הוויכוח מחדש

14 show

 

תיאטרון אספקלריא משתבח עם הזמן ומציג הפעם סיפור של ש"י עגנון בעיבוד סוריאליסטי ומעורר מחשבה. בואו עם ראש פתוח

נעמה דקל

שלום עולמים - תיאטרון אספקלריא

בטח יצא לכם להתווכח פעם עם מישהו, נכון? אולי רק בקטנה, אולי בלהט. תארו לכם שבאמצע הוויכוח מישהו היה מניח לכם אף אדום של ליצן. מצחיק? מפתיע? פתאום כבר קשה להקשיב לנאמר, קשה לטעון טענות אמתיות. הלך הוויכוח!

זה מה שהבמאי ציון אשכנזיהצליח לעשות בהצגה החדשה "שלום עולמים" של תיאטרון אספקלריא.

העלילה מבוססת על הסיפור "שלום עולמים" של ש"י עגנון שהתפ​רסם לראשונה בעיתון 'הארץ' בשנת 1942 (עם כל הכבוד לשמירה על אותנטיות, אפשר לשנות את השם למשהו קליט יותר...). המדינה סובלת מבצורת, אין גשם, מחירי המחיה עולים, אנשים רעבים, חולים, מתים... ומנהיגי המדינה נחלקים לשתי קבוצות - "גלויי הראש" ו"כסויי הראש". כל אחת מהקבוצות דנה בשאלה מה אפשר לעשות, אך לא מגיעה מסקנות מיוחדות, ורק איש פשוט, הלך מגמגם, מצליח להציל את המצב במעיין תפילת חוני המעגל.

מה שהיה מקסים כל כך בהעברה לבמה הוא שהכול מתרחש אי שם בארץ שלא קיימת, עם תלבושות מדהימות שהן שילוב בין המאה ה-16 לדמויות ליצניות מהקרקס. הכול מסביב סוריאליסטי כל כך, שהדיבורים שהיינו יכולים להדביק לאדם חילוני או חרדי יוצאים מהקשרם, והופכים את המדובר למופשט ובלתי ניתן להזדהות עם שום צד.

הסיפור עוסק בקיטובים לא נצרכים בעם, ביחסי עשירים-עניים, שחיתויות בשלטון ושאר נושאים חברתיים-פוליטיים. מה שהיה מקסים כל כך בהעברה לבמה הוא שהכול מתרחש אי שם בארץ שלא קיימת, עם תלבושות מדהימות של דניאלה מור שהן שילוב בין המאה ה-16 לדמויות ליצניות מהקרקס. הכול מסביב סוריאליסטי כל כך, שהדיבורים שהיינו יכולים להדביק לאדם חילוני או חרדי יוצאים מהקשרם, והופכים את המדובר למופשט ובלתי ניתן להזדהות עם שום צד. מה שמגחיך עוד יותר את הסיטואציה ההזויה ובהחלט מעלה אצל הקהל שאלות לבירור, כמו איפה אני בכל הסיטואציה הזו.

כסויי הראש מתאספים בבית הכנסת, ואילו גלויי הראש פונים אל בית הקהווה, מה שיהפוך מאוחר יותר לבית הקפה. בשתי האספות יודעים לדבר גבוהה גבוהה, אבל אין למשתתפים שום פתרונות למצב, רק האשמות של הסיעה השנייה. מה שמעניין את כולם הוא מה יוגש ככיבוד... הניתוק מהעם הסובל רעב בחוץ חד וברור.

כיף לראות תיאטרון שמשתבח עם הזמן, שמצליח לצאת משבלונת הריאליזים לטובת מחזה סוריאליסטי, והשילוב עם קטעי מחזמר עובד היטב. המוזיקה הטובה של גל לב, נגיעות של ניגונים יידיים עם קורטוב הומור של חזנות, ושילוב בין דרמטיות לליריות של קנון, שעדיין מצליחים להיות על-זמניים. עבודת כוריאוגרפיה טובה של קים גורדון, שמקפיצה את קטעי המחזמר רמה. טקסט שנון וציני, עם שמירה על מקוריות ש"י עגנונית מאת אורית ליכטנשטט-גל, הרבה הומור משובח, צבעוניות מדהימה של תלבושות ואביזרים, ומשחק מצוין של מגוון דמויות בעלות אופי עגול ועמוק. לכל אחת מהדמויות יש אופי מובחן שמקדם את העלילה אחרת, ויוצר פסיפס מרהיב של טיפוסים שמוכרים לכולנו.

באחת הסצנות האחרונות, לאחר ששתי הסיעות התאחדו נגד אותו הלך מוזר ובודד, הם מתחלקים שוב ושוב לקבוצות, כל פעם על פי הגדרה אחרת - האם מה שהם חושבים על מזג האוויר יחלק ביניהם או שמא מה שהם אוהבים לאכול, ואולי בכלל סגנון השינה. זה קטע מצחיק, מתוק ובועט בו זמנית, כל כך אמתי על כל ההגדרות העקרוניות שבהן אנו עוטפים את חיינו ושלא ברור אם הן נצרכות בכלל.

יש כאן מחזה עם אמירה, עטוף בהרבה יופי וחן יצירתי, שווה לראות ולבוא עם ראש פתוח ליהנות מסגנון אחר של תיאטרון.

ההצגה תעלה בתאריכים: ח', כ"ג וכ"ח בכסלו, 26 בנובמבר, ו-11 ו-16 בדצמבר בבית מזיא - רחוב מסילת ישרים 18 ירושלים. פרטים וכרטיסים באתר תיאטרון אספקלריא או בטלפון 02-6511936.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם