לדור העתיד

m 3 future

 

לא פשוט לבחור אילו תכנים ללמוד בעולם שמשתנה כל הזמן * בלי כדורי בדולח, פרופ' דוד פסיג יודע לקרוא את העתיד ולהגיד שחלק ניכר מעולם התעסוקה עתיד להשתנות * אנו כבר רואים איך תפקידים עתיקים הופכים נדירים, וזה ידרוש יצירתיות כדי להישאר רלוונטיים * העולם החומרי נכבש על ידי המחשב, ויפנה מקום לעולם רוחני עמוק יותר * זו המשימה לדור העתיד: להיות יצירתיים יותר, דינמיים יותר, רוחניים יותר

פרופ' דוד פסיג, ראש המעבדה למציאות מדומה באוניברסיטת בר אילן

די פשוט לדעת את העתיד התעסוקתי של האנושות. מספיק שנבחן את מאה השנים האחרונות בראי ההיסטוריה התעסוקתית כדי לקבל תמונה ברורה מספיק באשר למה שהולך לקרות כאן. אנו שמים לב בבירור איך כל עשור המקצועות משנים הגדרות.

לדוגמה, הטבח של היום הוא מזמן כבר לא האיש שיודע להכין אוכל ומתמחה בחיתוך ירקות ובשר; התפקיד כולל למידה יומיומית של התחום ואף התמחות בדברים שאינם בהכרח קשורים באוכל באופן ישיר - כמו הצגתו, אופן השיווק וצורת ההגשה.

מקצועות רבים אמנם לא 'נכחדים' לגמרי, אך חלק ניכר מהדברים הפיזיים שנעשו בעבר על ידי בני האדם נעשים על די מכונות ההופכות את האדם למיותר. או ליתר דיוק - גורמות לו להשתמש במוח יותר מאשר בידיים.

אולם, גם מקצועות מבוססי מוח כמו מתרגמים מוחלפים אט אט בתרגום של מילונים אוטומטיים. אמנם יש טעויות ויש מקום לשיפור איכות התרגום, אך אין לשכוח שגם מתרגמים אנושיים טועים ולפעמים אינם מבינים בנקל את הקונטקסט של מה שהם מתרגמים. במיוחד כאשר התכנות משפרות את עצמן כל הזמן. ההערכה היא שעד 2050 התרגום הממוחשב יהיה מדויק יותר מתרגום אנושי.

דבר דומה אפשר כבר למצוא בתחום הקלדת הטקסטים. הטכנולוגיה של היום מאפשרת לסרוק דפים שלמים ולהפוך אותם מתמונה לטקסט ועבודתם של קלדנים נעשית מיותרת לחלוטין. אפילו שחקני קולנוע המצליחים בזכות אישיות ותנועות גוף ומבע, אנשים שלכאורה איש לא דמיין שאפשר להחליף אותם אי פעם – כבר נמצאים בתהליך דעיכה. הטכנולוגיה של היום מסוגלת לדמות דמות וירטואלית שמכילה הבעות הפנים ותזוזות גוף, כך שאפשר לשתול "שחקן" בסרט והוא ייראה כמו אדם חי.

העובדה שהדגש בעתיד יהיה יותר על התפתחות המוח ופחות על יכולות פיזיות היא בשורה חיובית. יבוא יום שבו נעסוק בדברים רוחניים יותר, בעניינים שברומו של עולם, בפילוסופיות, במשמעויות קוסמיות. אנחנו הולכים לכיוון עולם רוחני יותר, ודווקא בו המסורות העתיקות יקבלו מעמד גבוה יותר – אז זה הזמן להשקיע בהן

אנחנו נמצאים באמצע הדרך; ייקח זמן לטכנולוגיה להתקדם יותר ולהיות נגישה מבחינת מחירי השימוש בה, אך העולם הולך לכיוון הזה מסיבה פשוטה - כסף. כשנגיע לשלב שבו להעסיק שחקן יהיה יקר יותר מאשר לדמות שחקן במחשב – הטכנולוגיה העתידנית תנצח, בדיוק כמו שקוצצי הירקות החליפו את עובדי המטבח. אפילו תחום המחקרים הנעשים על ידי אנשי אקדמיה מלומדים צפוי להיעשות בעשורים הקרובים באמצעות תכנות רובוטיות המסוגלות לאסוף נתונים, להשוות, לנתח ולהסיק מסקנות.

המודל העתידי: הכנסה בסיסית לכולם

את ההכרח האנושי כדי לייצר מזון ולהחזיק תעשיות ותשתיות נצליח לעשות ע"י אנשים מעטים שיעסקו בפן הניהולי והטכנולוגי. והם, כמו שרואים כבר היום, חכמים הרבה יותר מאנשי התעשייה של פעם. תראו את החקלאים: יש לנו אמנם מעט חקלאים, אבל הם מעולים פי כמה מצד הידע החקלאי מכל חקלאי העבר שהחזיקו טורייה ועבדו בידיים.

היום חקלאי צריך לדעת איך לנהל משאבי מידע, להבין בכימיה, בביולוגיה, במטאורולוגיה. אפשר לומר שבעתיד תהיה פה קבוצה אחת קטנה ומיוחדת של אנשים שינהלו את הדברים, ורוב האנושות יהיו בקבוצת ה'סתמיים'. אנשים שחיים כדי לחיות.

העולם הולך לכיוון של מודלים של "הכנסה בסיסית לכולם". אנחנו לא צריכים שמאה אחוז מהאוכלוסייה יעבדו כדי שהחברה תתפקד. כבר היום הנתונים מראים ש-35 אחוז מהאוכלוסייה לא עובדים מסיבות שונות - מובטלים, גימלאים, צעירים וחולים, והחברה מחזיקה אותם. הם מקבלים הבטחת הכנסה או פנסיה שמאפשרת להם לחיות, לקנות דברים ולהתקיים בכבוד יחסית.

המודל העתידי המדובר של "הכנסה בסיסית לכולם" יאפשר, למי שירצה או לא ימצא עבודה מתאימה, לקבל כמה אלפי שקלים בחודש כדי להתקיים ולא לחיות כעני. ההערכות הן ששישים אחוזים מהאוכלוסייה יחיו כך, ומי שבכל זאת ירצה לעבוד - יצטרך להיות יצירתי וחכם מאוד כדי שיהיה משתלם להחזיק אותו ולשלם לו במקום להשתמש במכונה.

לומדים בעבור העולם החדש

כל זה לא אומר שיהיה רע יותר לחיות בעולם. ההפך. בעבר שבעים אחוז מהאוכלוסייה היו חקלאים והיום שלושה אחוזים העוסקים בחקלאות מצליחים לייצר מזון בשביל כולם. מצבו של המין האנושי טוב יותר ואנשים מתפנים לפתח יותר את המוח ולשכלל עוד יותר את היכולות האנושיות שעדיין לא התגלו במלואן.

לא צריך להיבהל בנושא בחירת המקצוע: ישנן רשימות של מקצועות שמתפרסמות כל כמה שנים במדריכים שונים בספרים וברשת, והן מכילות בין 3,000 ל-4,000 מקצועות המדורגים לפי רמת ביקוש. ראוי לעשות חשיבה מסודרת, להתעדכן בשינויים ולבחור מקצוע לפי רמת העניין והכישורים, ולהקפיד להתעדכן כל הזמן בתחומיכם כדי שתישארו רלוונטיים ויצירתיים יותר מכל מכונה או מחשב.

דבר חשוב נוסף הוא לא לעשות את הטעות הנפוצה של למידת מקצועות "קרובים" כמו מנהל עסקים וכלכלה, אלא לבחור דווקא תחומים "רחוקים" ככל האפשר שייתנו לכם יתרון משמעותי ואפשרויות תעסוקה מגוונות יותר. בחירת מקצוע, כמו כל דבר אחר בחיים, היא הימור. ועדיין, משפט המפתח להצלחה בתעסוקה הוא להגדיל את האפשרויות, להשתנות ולהתאים את עצמכם לשינויים.

העובדה שהדגש בעתיד יהיה יותר על התפתחות המוח ופחות על יכולות פיזיות היא בשורה חיובית. יבוא יום שבו נעסוק בדברים רוחניים יותר, בעניינים שברומו של עולם, בפילוסופיות, במשמעויות קוסמיות. אנחנו הולכים לכיוון עולם רוחני יותר, ודווקא בו המסורות העתיקות יקבלו מעמד גבוה יותר – אז זה הזמן להשקיע בהן. ואל תדאגו, העולם צועד קדימה. יהיה טוב יותר.

הביא לדפוס: נדב גדליה

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם