אנשים הם סודות מהלכים

15 sivan

 

סיון רהב מאיר

1. מהם חיים? פרשת "ויחי" מספרת על פטירתו של יעקב אבינו, אז למה קוראים לה פרשת "ויחי"? היא הרי לא עוסקת בחייו של יעקב אלא בסיומם, בפרדה שלו מבניו ובמסע ההלוויה שלו. מסביר הרבי מלובביץ' כך: "חיים אמתיים הם חיים של דבקות, תורה ומעשים טובים. יעקב חי חיים כאלה, כמובן, אבל נאמר על ידי חכמינו: 'אל תאמין בעצמך עד יום מותך'. אפילו יעקב אבינו, שבהחלט נחשב 'חי' במהלך חייו, והמשיך להיות דבק בה' אחרי כל הניסיונות והצער שעבר – עדיין אי אפשר לסכם ולומר ולכתוב בתורה 'ויחי יעקב' באמצע חייו. הרי נאמר, כאמור: אל תאמין בעצמך עד יום מותך. לכן רק סמוך לפטירת יעקב, כשהוכח שבאמת כל חייו נשאר יעקב בצדקותו, גם אחרי תקופת חייו במצרים, מכריזה התורה, ומסכמת וקובעת: 'ויחי יעקב'".

אני לא רוצה לציין כאן שמות ספציפיים של פוליטיקאים או אישי ציבור (וגם של אנשים פרטיים) – שנחשבו הצלחה אבל סיימו ככישלון. אם היינו מנסים לסכם את חייהם באמצע הקריירה – זו הייתה טעות, כי הקריירה הסתיימה בכלא, או במבוכה אחרת. אף אחד לא מחוסן, מתברר. אף פעם. אפילו לא יעקב אבינו. רק בסוף ימיו אפשר לסכם את חייו של אדם ולומר עליו: "ויחי".

2. 150 ישראלים היו בימים אלה במרוקו ביום פטירתו של רבי דוד בן ברוך, ושלחו אליי משם תיעוד מעניין. מתברר שבית המלוכה במרוקו מאבטח את המקום ומעודד את קיום ההילולה מדי שנה, ומאות יהודים מכל רחבי העולם מגיעים אליה. הרב היה מנהיג ומקובל, ובספרו "לדוד ברוך" הוא מזכיר לנו מסר שחוזר שוב ושוב בפרשות האחרונות – היחסים בין הבנים השונים של יעקב אבינו הם העיקר. אחדות היא לא איזו קלישאה, היא הבסיס. וכך הוא כותב: "הגאולה תלויה כשיסתלק שנאת חינם בינינו, ולא נתארך הקץ ולא נתעלם אלא בשביל זה. וחמורה מצווה זו מכל מצוות שבתורה". וכאן הוא מוסיף דבר מרתק: "גם חמורה מצווה זו שעובר עליה בכל רגע, שאם יום אחד בלבד ישנא אותו, הרי באותו יום כמה אלף אלפים רגעים יש בו, ובכל רגע ורגע הוא עובר על 'לא תשנא את אחיך בלבבך' ועל מצוות 'ואהבת לרעך כמוך'. ובהעלות האדם על לבו דבר זה אין ספק שיתגבר על יצרו, ובפרט אם יכיר וידע שהגאולה תלויה בזה, בוודאי שיקום ויתגבר כארי".
כלומר, יש עברות שנמשכות רגע אחד, אבל שנאה היא עברה מתמשכת, בלתי פוסקת. אם אתה שונא, זה נמשך 24 שעות. כל הזמן, עוד שנייה ועוד שנייה. מצד שני, זה נכון גם לגבי אהבה.

3. מהי הברכה הגדולה ביותר שאפשר לקבל? בפרשת השבוע יעקב מברך את בניו לפני פטירתו. אבל חלקם לא שומעים ממנו ברכה אלא תוכחה. ראובן, למשל, שומע מאביו אזהרות בגלל מידת הבהילות והחיפזון שלו. שמעון ולוי שומעים ביקורת על האלימות שנקטו בעבר. איזו מין ברכה זו? הרב שלמה וולבה מסביר שהברכה הכי גדולה לאדם היא הידיעה מהן מעלותיו ומהם חסרונותיו, לדעת על מה עליו לעבוד ולתקן. וכך הוא כותב: "אם מגלים לאדם מאיזו מידה הוא צריך להיזהר, זה יכול להעמיד אותו על הרגליים לכל חייו! אם יודעים את החסרונות אפשר להינצל מהם. צריך להבין, אדם יכול לחיות כל חייו בלי לדעת מה מעלותיו ומה חסרונותיו. יעקב בירך את בניו בברכה עצומה – הוא גילה להם את מידותיהם. יעקב גילה לכל שבט את מידתו היסודית, את שורש הנשמה שלו. הרי הסוגיה העמוקה ביותר באדם היא מידותיו".

ובלשון פיוטית יותר מביע הרב משה צבי נריה רעיון דומה על הברכה של יעקב לבניו, ברכה שביטאה את הייחודיות שבכל אחד מהם: "סוד הוא האדם, והאנשים – סודות מהלכים המה. פי כמה גדולה הסכנה שבתוך כל קול 'שיח הסודות', לא ישמע האדם את שיחו הוא, יאבדו לגמרי. בעיירות רוסיה היה נוהג שאנשי החברא קדישא היו אומרים לנפטר לפני הקבורה: דע, ששמך פלוני בן פלוני. אם למת הזכרת שמו היא חיונית, לחי על אחת כמה וכמה. על כן הרמח"ל במסילת ישרים פותח ומדגיש: 'יסוד החסידות – הוא שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו'. בעולם שלו".

4. ומהברכה של יעקב לילדיו, אל הברכה שלו לנכדיו. על ברכת "המלאך הגואל" נכתב המון, אבל שמתי לב לפרט קטן שמופיע לפניה. זה אולי יישמע פשטני ומובן מאליו, אך פסוק שלם בפרשה מוקדש לעניין הבא: "...אַחֲרֵי הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה וַיֹּאמֶר לְיוֹסֵף: 'הִנֵּה אָבִיךָ חֹלֶה', וַיִּקַּח אֶת שְׁנֵי בָנָיו עִמּוֹ אֶת מְנַשֶּׁה וְאֶת אֶפְרָיִם".
כלומר, מישהו בא ואומר ליוסף שאבא שלו חולה, והתורה מקדישה מקום וזמן כדי לספר שיוסף ממהר לקחת את שני בניו אליו כדי לשמוע את ברכתו. לכאורה זה פסוק פשוט, אבל בעצם הוא אומר לנו: צריך לשים לב ולהזדרז ו"לתפוס" רגעים כאלה. לא לפספס אותם בחיינו.
כאשר יוסף מגיע כתוב שיעקב מתחזק ויושב על המיטה ונפרד מהם. יוסף הצליח. הוא לא הפסיד את ההזדמנות להיפרד, להתברך, לסגור מעגל, לחבר בין הדורות. אם הוא ובניו לא היו באים בזמן, היינו עלולים להחמיץ את המילים המופלאות שיעקב אמר אז לאפרים ולמנשה, שהפכו לברכה שמיליוני יהודים אומרים מאז ועד היום: "הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם