איפה בנות ירושלים ובניה?

3 jslm
 

יוסף שפייזר

וידוי: לא גדלתי בציונות הדתית, אך עם השנים התקרבתי אליה. אהבתי את הניסיון לשלב ישן וחדש, ציונות ויהדות, מדינה, ממשלה, תרבות, צבא, אמונה ותורה. דווקא לכן אני תמה על המתרחש בירושלים בשנים האחרונות. העיוורון למתרחש ברמה העירונית ומעליה זקוק לחשבון פנימי מחודש, ולדעתי נצרכת תגובה דווקא מכותלי בית המדרש הזה.

האתגרים בירושלים רבים, ונתחיל ברמה התוך-עירונית: מחד גיסא נראית התחרדות הולכת וגוברת של רוב השכונות הפריפריאליות, זוגות צעירים נוטשים למרכז, המשאבים הולכים ודלים, שיעורי התעסוקה נמוכים. מאידך גיסא נשמעת קריאת השכמה לציבור הציוני-יצרני-חילוני, תנועות פוליטיות חדשות מוקמות, יש התחדשות עירונית, חיי לילה סוערים, עסקים פרטיים חדשים ומגמת תרבות תוססת שפירותיה נראים על המסך בסדרות טלוויזיה מובילות. שכונות הליבה של ירושלים מבוצרות בסטודנטים ובפעילים חברתיים ומייצרות בועה תרבותית שאין כל קשר בינה ובין שאר השכונות.

המאבק התוך-עירוני לא נגמר בין תושבי הבירה. חוק יסוד ירושלים וחוקי התקציב יזרימו כספי ממשלה רבים לפיתוח הכניסה לעיר וגורדי שחקים יוקמו בה ובמרכז העיר. על הרכבת הקלה יתווספו עוד רכבת קלה מתוכננת והרכבת המהירה לתל אביב, מרכזי מסחר, תעשייה, היי-טק, מרכז אקדמי אינטרדיסציפלינרי לצד מוסדות תרבות יפעלו בלב ליבה של ירושלים. חברות היי-טק וביו-טק יוזמנו לכאן על פי מתאר האשכולות של ראש העיר ניר ברקת, ופני העיר ישתנו לבלי הכר ב-15 השנים הקרובות. בתוך זמן קצר תיעשה ירושלים גועשת ומטרופולינית. הבעיה בתהליכים כאלה היא שאפשר להשפיע עליהם בנקודת ההתחלה, ואחר כך השינוי אפשרי אך כרוך במאמצים קשים.

עד כאן חילונים וחרדים. ומה בדבר הציונות הדתית? דממת אלחוט. שום הבעת עמדה ברורה באשר לנוף התוך-עירוני הירושלמי. כרגע התעסקותה בירושלים היא רק ברמה הארצית. היא אינה שותפה לתהליכי ההתחדשות והתסיסה הצעירים בעיר, ולכן נעדרת השפעה מעצבת ורלוונטית.

חוק יסוד ירושלים וחוקי התקציב יזרימו כספי ממשלה רבים לפיתוח הכניסה לעיר וגורדי שחקים יוקמו בה ובמרכז העיר. על הרכבת הקלה יתווספו עוד רכבת קלה מתוכננת והרכבת המהירה לתל אביב, מרכזי מסחר, תעשייה, היי-טק, מרכז אקדמי אינטרדיסציפלינרי לצד מוסדות תרבות יפעלו בלב ליבה של ירושלים. חברות היי-טק וביו-טק יוזמנו לכאן על פי מתאר האשכולות של ראש העיר ניר ברקת, ופני העיר ישתנו לבלי הכר ב-15 השנים הקרובות

 

מבחינה פוליטית, לרוב הפריסה בתוך העיר היא שתקבע לאלו משני הווקטורים תצטרף הציונות הדתית. מה עמדתה באשר להתחרדות השכונות? לחיי הלילה בשוק? לאיסוף הזבל? לריאות ירוקות? לאדריכלות חוץ? בקריית משה ככל הנראה זה לא יעניין את התושבים, בבקעה דווקא כן. בהיעדר קול מנהיגותי מצויים במשא ומתן פוליטי הציבור הדתי והמסורתי, שהוא הרוב הירושלמי, וכל המרבה במחיר – קונה. הכוח המאזן של הציונות הדתית בין המשיכה לשמרנות למשיכה לחדשנות מתמוסס באתננים למיניהם. השאננות הזאת, בהינתן קצב השינוי המהיר במתווה העירוני, משפיעה בכמה גזרות.

הבירה מתרוקנת

התסיסה התוך-עירונית והבין-עירונית אינה פוסחת גם על סוגיית הסכסוך. המכון לחקר ירושלים פרסם דו"ח על שיעור תקדימי של כ-40 אחוזי ערבים בתושבי ירושלים. לשם השוואה, לפני 25 שנה היה נתחם באוכלוסייה העירונית פחות מ-30 אחוזים. שיעור הגידול של המגזר הערבי בשטחי הבירה צריך להדליק נורות אדומות לא פחות משיעור המסתננים בדרום תל אביב, כי המשך הגידול יביא את ישראל ללחץ אדיר בעתיד.

ואם טרם השתכנעתם, הפרסומים האחרונים מראים הגירה שלילית בשיעור של כ-8,000 נפש בשנה שעוזבים את העיר לאחר קיזוז הבאים אליה. הסיבות לעזיבה הן יוקר המחיה והדיור בבירה והקושי למצוא בה עבודה. ומה בדבר הגירה שלילית במגזר הערבי? ובכן, תחזיקו חזק, היא ככל הנראה לא ממש קיימת. הסוקרים מתקשים לאבחן אותה וככל הנראה היא נמוכה בהרבה מההגירה בצד היהודי.

הנה משוואה נפלאה: שיעור גידול מסיבי באוכלוסייה הערבית שאינו מתקזז בהגירה לעומת הגירה שלילית יהודית. הגישו לעצמכם את החשבון. בגזרת הציונות הדתית יש הגירה ניכרת של זוגות צעירים ליישובי עוטף ירושלים משיקולים אידיאולוגיים וכלכליים. ירושלים אינה נשקלת כאפשרות מטעמי יישוב הארץ, ובטח שלא מטעמי החור בכיס.

נעבור לדיור. דו"ח מהשנה האחרונה מציין שהחלה בניית 2,100 דירות. זהו מספר הדירות הנמוך ביותר שהחלה בנייתן בחומש האחרון. דווקא בשעה שכוחה הבינלאומי של ירושלים עולה, אזלת היד המקומית מהדהדת. מדיניות הקפאת הבנייה בירושלים לצד מוסחות משיקולי שמירה על תוואי העיר משאירות את ירושלים במצב אבסורדי. בנייה מואטת בירושלים מגבירה את הלחץ מהגידול במזרח העיר ומהביקוש באזורים הקיימים. נוסיף למדורה את הדירות להשקעה, את דירות הנופש ואת דירות הרפאים, ששיעורן בירושלים גבוה, ואנה אנו באים.

ליגה בינלאומית

נוסף על ההשפעות התוך-עירוניות והלאומיות נכנסה למשוואה גם ההכרזה האמריקאית. כידוע, המהלך האמריקאי נדחף על ידי הלובי האוונגליסטי בארצות הברית; הנשיא טראמפ הוכרח לעמוד בהתחייבותו ללובי, ונציגו הישיר סגן הנשיא פנס הגיע מיד לאחר מכן כדי לשוב ולהדגיש את חשיבותה של ירושלים כבירת ישראל. ירושלים יצאה מהזירה הלאומית אל הזירה הבינלאומית. הקהל האוונגליסטי אינו עוצר בתחומי היבשת, וודאי שהלחצים שלו יופעלו להיכן שידו מגעת.

אם כן, ירושלים צריכה להיערך גם למגרש הבינלאומי, ואם עד כה קוננו על אזלת היד המקומית, הרי שהיא נכונה שבעתיים בזירה החדשה. נהוג לומר שבירת ישראל חשובה לשלוש הדתות, והאמירה הזאת, כפי שהוכח במהלכים הדיפלומטיים האחרונים, חזקה דייה לעמוד בלחץ בלתי פוסק מטעם האירופים. יזמים ירושלמים שעסוקים בתכנון עתידי של העיר הבינו זאת ומנסים לנצל את הכוח הזה להשקעה בעיר, ובהיעדר בקרה מנתבת לא קשה לשער שגורמים כאלה יבקשו השפעה עתידית בבירה.

ירושלים נדרשת לחשיבה מחודשת ומסיבית הרבה יותר מהחשיבה שמקדישים לה קברניטי המדינה בכלל והנהגת הציונות הדתית בפרט. שלושת מעגלי ההשפעה – העירוני, הלאומי והבינלאומי – יכריחו את ישראל להגיב, ויפה שעה אחת קודם.

ירושלים: צו השעה

גדלתי בירושלים החילונית והשקטה של העשור הקודם ועזבתי אותה כמיטב חבריי למען קריירה תל אביבית. הצלחתי בתל אביב. חייתי את החלום הציוני במיטבו, ועדיין, משהו היה חסר. שבתי לירושלים במסע חיפוש פנימי אל השורשים והמקורות. לירושלים היה מה להציע לי. ירושלים, אחרי הכול, מייצרת חלופה תרבותית לכל מקום אחר בארץ. כאילו דווקא מתוך הקשיים היא עמוקה יותר, מגוונת יותר, חיה יותר.

עם השנים והפנמת התהליכים בארץ ובעולם החלטתי שירושלים היא צו השעה והקמתי את עסקיי כאן. אני סבור שהחיפוש הפנימי שלי משותף לעוד ישראלים רבים ואולי לאזרחים רבים בעולם. ירושלים התנ"כית, ירושלים של מעלה, הציעה לישראל ולעולם מפגש וקשר בין עליונים ותחתונים, ואולי הגיעה זמנה לפרוע את ההבטחה. נהיה אנו אלו שמסייעים לדבר הגדול הזה להתממש.

הכותב בן 34, נשוי ואב לילדה, אקטיביסט ופעיל חברתי ירושלמי, בעלים בחברת התיירות Israel-2Go , מורה דרך ודוקטורנט בענייני ירושלים

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם