ממקדשי תנוסו!

1 4 tguvot
תגובות לדברי הרב שלמה אבינר על לימוד בחברותא עם עולים להר הבית

הרב הלל בן שלמה

"מורנו ורבנו, הגאון האדיר, שר התורה וההוראה, פאר הדור והדרו!"כך כינה הרב צבי יהודה הכוהן קוק את הרב הראשי לישראל הרב שלמה גורן.הוא לא היסס להתערב לטובתו, כאשר גורמים שונים (בעיקר מקרב הציבור החרדי) השמיצו אותו.

הרב צבי יהודה ידע היטב מיהו הרב גורן. הוא ידע היטב, כי הרב גורן פעל למען העלייה להר הבית, ניסה לקבוע עובדות בשטח באמצעות ארגון תפילות בהר הבית מיד אחרי מלחמת ששת הימים, וקבע בית כנסת במבנה המחכמה, בשטח שמעבר לכותל, שלדעתו יש בזה קדושת הר הבית.

האם הרב צבי יהודה התנגד לעלייה להר הבית? ייתכן. האם בכל תנאי? ממש לא ברור. אבל דבר אחד אנחנו כן יודעים בבירור: הרב צבי יהודה סבר שיש לכבד את גדולי התורה העולים להר הבית. הוא בוודאי לא סבר כמו שיש כאלו היום המציגים את עצמם כתלמידיו –ומטילים חרמות ואיסורים על הרבנים העולים להר הבית ועל תלמידיהם.

כי הרב צבי יהודה ידע שאהבת ישראל ואהבת התורה כוללות גם אנשים שאינו מסכים לדעותיהם;ופגיעה בגדולי תורה היא מעשה חמור, גם אם מדובר בגדולים שאתה לא מסכים לכל פסיקה היוצאת מתחת ידיהם.

ולפעמים מתפרסמים דברים חמורים וקשים, המותירים את הציבור במבוכה לא פשוטה. כי כאשר ראש ישיבה ורב יישוב מכנה גדולי תורה רבנים משובשים,ואוסר ללמוד בחברותא עם בני תורה שעולים להר הבית,נראה להבין כי הריחוק מהמקדש הוא גורם ישיר לביזיון תלמידי חכמים ולשנאת ישראל ברמה הכי פשוטה.

ואי אפשר להתעלם בהקשר הזה מהארגון החדש המפיץ את החוברות הקוראות להתרחקות מהמקדש,תוך הדגשה ברורה שהם בכוונה מצטטים דברים של רבנים מצד אחד בלבד, בלי דיון אמתי כדרכה של תורה בצדדים השונים ובראיות השונות,ולא מוכנים באמת לדון בטענות הצדדים השונים –משום שיש להם מגמה אחת בלבד: לחזק את ה"איסור" של העלייה להר הבית.

האומנם יש כזה איסור? האם יש לזה תוקף? האם יש דעות תורניות אחרות? האם יש עניין בקרבה אל הקודש?מחברי החוברות "ומקדשי תיראו" 1-2-3 נוקטים עמדה ברורה: הקשר שלנו למקום לא נפגע מכך שאנחנו לא שם ומהעובדה שאנחנו מתרחקים משם.כך הם מבארים בהקדמה לחוברת החדשה.

ואם בעבר חשבתי שהכותרת הנכונה לחוברת זו צריכה להיות "ממקדשי תברחו", עכשיו אני חושב שהכותרת הנכונה צריכה להיות "ממקדשי תנוסו".כי עכשיו מתברר שלא רק שהלימוד הפשוט בנושאי הר הבית והמקדש רחוק מאנשים אלו; ולא רק שהמלחמה שלהם נגד עליית יהודים להר הבית היא בעצם שיתוף פעולה ברור עם אויבי ישראל הרוצים לשלוט שם. עכשיו מתברר, שהם מאבדים את היסודות הברורים והפשוטים,שגם לפי דעתם הם אלו שצריכים לקרב אותנו לגאולה. אם צריך להסביר להם מהי אהבת ישראל, מהי אהבת חינם, מה צריך להיות היחס לרבנים ולגדולי תורה,אם המידות הטבעיות והדרך ארץ הפשוטה שבין אדם לחברו אינן ברורות להם – נראה שצריך דחוף מאוד לבטל את הריחוק הזה מהר בית ה'.

נראה שככל שיותר נעלה להר הבית, ככל שנפעל להיות בקשר עם המקום שבחר ה', נזכה לחיזוק אהבת ישראל בינם לבין עצמם, וממילא נזכה גם לאהבת ה' עלינו,ולראות במהרה בבניין מקדשנו.

הרב אוירבך לא ניתק את הקשר

נחום בן יצחק, מנהל ישיבה בירושלים

הרב שלמה אבינר פרסם בכמה מקומות, כמו גם בעולם קטן, סיפור שכנראה שמע מגורמים אינטרסנטיים על הרב אוירבך זצ"ל, ולפיו הרב אוירבך אמר לפעיל ציבור שעולה להר הבית שלא ידבר אתו אם ימשיך לעלות. מי שהכיר את הגרש"ז אוירבך יודע שזה היה רחוק מסגנונו, לכן אעמיד דברים על דיוקם.

כאחד שהיה בפגישה שבה שאל הרב שלמה זלמן אוירבך פעיל ציבור ידוע מדוע אינו חושש לעלות להר הבית, והרי הוא עלול לעבור על כרת, הוא ענה לו שעולים למקומות מותרים בהדרכת רב מסוים. כשהרב אוירבך זצ"ל שמע את שמו של הרב הוא נרגע, ובניגוד למה שמפרסם הרב אבינר ופרסם בעבר נחום סטפנקי – הרב אוירבך לא איים בניתוק הקשר עם אותו פעיל אלא שהמשיך להיות עמו בקשר קרוב במשך שנים רבות אף שהמשיך לעלות להר הבית.

צילום: פייסבוק

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם