המדען שנמלט מעצמו

1 4 Stephen Hawking

אבינועם הרש

העולם המדעי נפרד בשבוע שעבר ממי שנחשב אחד מגדולי המדענים של המאה ה-21 - סטיבן הוקינג. הוקינג, אחד מגדולי האסטרופיזיקאים של העת החדשה ותיאורטיקן גדול, התפרסם בעיקר בזכות ספריו "קיצור תולדות האנושות" על המפץ הגדול ו"חורים שחורים, גורי יקומים ומסות אחרות.

אני זוכר איך כילד בן עשר נמשכתי לקסם שהילכו עליי החורים השחורים הללו, אותם גופים צפופים כל כך עד שגם אור לא יכול להימלט מהם. זה נראה לי אז מסעיר ומפחיד – האם באמת אין שום דבר שהאנושות תוכל לעשות כדי לברוח מהם?

*

אבל מעבר להיותו מדען גדול, הצליח הוקינג לתת השראה לאנושות בבריחתו הגדולה מהמחלה ASL, הידועה גם כמחלת 'לו גריג'. עם הזמן המחלה גורמת לשיתוק מוחלט, אך איננה פוגעת בפעילות המוח.

אף שתוחלת החיים הממוצעת מיום אבחון המחלה עומדת על שנים ספורות, הוקינג הצליח להתמודד עמה חמישה עשורים; אולם מעבר לכך הוא היה הוכחה ניצחת לניצחון הרוח האנושית על כבלי הגוף. כמה מיליוני אנשים בעולם הסתכלו על הוקינג וחשבו לעצמם: החיים לא נגמרים כשחלק ניכר מהגוף כבר לא מתפקד; עובדה, אתה יכול להיות מגדלור של מחשבה ועומק וכל העולם ישמע את המחשבות שלך וידבר עליהן גם בלי שתוכל לקום מהכיסא.

*

ואולי עובדת היותו של הוקינג תיאורטיקן דגול השקוע בכוכבים ובגורי יקומים תוכל להסביר את חולשתו בקריאת המציאות, ובהצטרפותו לחרם האקדמי על ישראל.

אילו רק היה יורד קצת מהאולימפוס המחשבתי שנתלה עליו מבעד לגורי היקומים ולחורים השחורים ומונח בקרקע המציאות, כנראה היה גם הוא, המדען הדגול, מצליח להבין מדוע בניגוד למפץ הגדול שלאף אחד לטענת הוקינג אין מושג מאיפה התחיל, למפץ הגדול שלנו במזרח התיכון יש כתובת ברורה. וכל מה שהיה צריך הוקינג לעשות, הוא להניח לרגע את הטלסקופ ולהסתכל עליו בלבן של העיניים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם