שבעים לישראל - לחזון ולאתגרים

3 yogev

מרדכי יוגב

שבעים שנות מדינת ישראל, שבעים מדרגות של קיבוץ הגלויות, התגבשות העם, הקמת המדינה וביצורה, בניין עצום ומימוש תקווה גדולה. אכן, לא תמו האתגרים והבעיות שדרוש לפתור, אך עלינו להודות ששבעים שנותיה של ישראל, הן שנים של טיפוס גבוה בסולם ההישגים. על כל אלה, נכיר תודה לכל מי שפעל ומסר נפשו למען כל זאת. נאמר תודה גם לבורא עולם: "חסדי ה' אזכיר... כעל כל אשר גמלנו ה', ורב טוב לבית ישראל אשר גמלם כרחמיו וכרוב חסדיו" (ישעיהו ס"ג).

 את חזונו של עם ישראל אפשר לנסח בלשון התפילה: "לתקן עולם במלכות ש-ד-י". עם ישראל חי וריבון בארצו בביטחון ובשלום, ביציבות כלכלית וחוסן חברתי, פועל לאור ערכי המוסר והצדק של התורה ונביאי ישראל, מוביל ומקדם שלום, אור וטוב לעולם כולו ומתפלל לבניין שלם במהרה בימינו.

לפנינו ניצבים אתגרים במעלה הדרך לבניין שלם:

האתגר הראשון הוא אהבת כל אדם מישראל, חיזוק האחדות ומיתון המחלוקות שבינינו. אהבת ישראל קיימת בכולנו, בוודאי באופן נפשי עמוק. על פי חלק מסידורי התפילה של בני עדות המזרח, פותח האדם מישראל את יומו באמירה: "הנני מקבל על עצמי לאהוב כל אחד ואחד מישראל", אמירה זו מחייבת מאמץ, למימושה בלבנו, בדיבורינו ובמעשינו.

האתגר השני הוא חיזוק התודעה הלאומית, היהודית-ציונית. חיזוק התודעה הלאומית כלימודי ליבה בכל מערכות החינוך לכל ילדי ישראל, מהגיל הרך ועד הלימודים האקדמיים, בניו-מדיה ובתקשורת, הוא הבסיס לכול – לשורשינו, להצבת יעדי העתיד וההתקדמות אליהם, לחיזוק חוסננו בכל המישורים.

האתגר השלישי הוא המשך קיבוץ הגלויות לארצנו. מתוך אמונה ומחויבות ציונית לחזון הנביאים, עלינו לפעול לעידוד העלייה מכל התפוצות ולחיזוק הקליטה בישראל. לאתגר זה משמעויות גם למאזן הדמוגרפי, שממנו יש החוששים. כיום נמצאים בישראל כמחצית מיהודי העולם, עלייתם של עוד כשבעה מיליון יהודים לישראל, יחד עם המשך מגמת הגידול בילודה בקרב היהודים בישראל, תסיר את החשש מבעיה דמוגרפית בין הים התיכון לירדן.

האתגר הרביעי הוא אתגר החוסן החברתי. כמדינת ישראל, כחברה וכפרטים, חובתנו לסייע למי מבינינו שחסר להם דבר בסיסי לחייהם, או יכולת הדרושה לקיום חייהם בכבוד.המשך הדאגה והטיפול בשכר מינימום הוגן, בקצבאות הוגנות לנזקקים לכך, הם מאבני היסוד של תורתנו.מציאת הדרך לדירה בת-השגה, לכל משפחה בישראל, באמצעות מתן קרקע או בסיס להון עצמי, זו סוגיה לאומית שיש להמשיך במציאת הדרכים למענה לה.

האתגר החמישי הוא אתגר הביטחון. גלוי וידוע ש"בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו" ושעלינו להגן על קיומנו כעם וכמדינה. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להפסיד במערכה. מחויבותנו לגבש מעת לעת את האסטרטגיה של מדינת ישראל ולהשקיע את כל המשאבים ההכרחיים בהגנה וביכולות ההתקפה, על מנת להגן על מדינת ישראל, על אזרחיה ועל יהודי העולם, מפני כלל האיומים הניצבים מולנו.

האתגר השישי הוא אתגר העליונות המדעית-טכנולוגית. העולם המדעי מתקדם בצעדי ענק. המצאות ופיתוחים מדעיים מאפשרים לאדם לרפא חולים ולהאריך ימים, לתת בידי האדם שירותים שונים, וגם לפגוע ולהשמיד. כל אלה מחייבים את מדינת ישראל לעמוד בשורה הראשונה של ההתפתחות המדעית והטכנולוגית. בתחומי הסייבר והגרעין, "המכה הראשונה" עלולה להיות המכה האחרונה, חיוני שנמשיך להיות ראשונים בכל תחומי הקדמה החשובים, לקיום חיי העם היהודי בפרט והאנושות כולה.

האתגר השביעי הוא אתגר חיזוק ההתיישבות בגליל ובנגב, ברמת הגולן, ביהודה, שומרון ובקעת הירדן – גם במזרחה של ירושלים – והחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. הקמת המדינה והצבת גבולותיה וכיבוש שטחי יהודה ושומרון, יצרו אתגר של התיישבות בפריפריה ובסְפר. קיים גם אתגר דמוגרפי והתמודדות עם שאלות מדיניות, פוליטיות, ביטחוניות ועוד. עלינו להציב חזון ותכנית-אב לאתגר הזה, תכנית הכוללת פיתוח ובנייה רחבה בכל אזורי הפריפריה. מתן דגש ועדיפות לדיור זמין, תעסוקה, חינוך, חיי קהילה ופיתוח התשתיות, כבישים, תחבורה ועוד, למען הישארותם של התושבים המקומיים והבאתן של משפחות צעירות רבות לפריפריה.

ערב יום העצמאות השבעים לישראל נודה על כל הטוב, ונמשיך ונפעל לעמוד בכל האתגרים לחיזוק חוסננו הלאומי, עד בניין שלם.

חג שבעים שמח לישראל.

מרדכי (מוטי) יוגב הוא חבר כנסת מטעם הבית היהודי וממלא מקום יו"ר ועדת חוץ וביטחון

צילום: קובי גדעון, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המוכשרים לפוליטיקה

  מאמר מאת חנניה בן...

נורמלי וטבעי

  אדם פז צופה את...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם