מתבגרים

3 piska
אין מנוס: פסקת ההתגברות תחזיר את הריבונות לכנסת

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן

אם יגיע לכאן אורח מאחת ממדינות העולם הדמוקרטיות הוא לא יאמין עד כמה בית המשפט העליון נותן את הטון בעניינים שאינם מתחומו, ועוד יותר יתפלא כשיגלה שבג"ץ יכול לפסול את החלטת הפרלמנט בלי כל מגבלה.

השבוע פרסם אחד המכונים הדוגלים בהגברת כוחו של בית המשפט ובאקטיביזם שיפוטי נתונים שאסף, ובהם הצביע על שהבג"ץ הישראלי פוסל מעט מאוד חוקים לעומת בתי משפט במדינות אחרות. ובכן, חצי אמת גרועה משקר: אי אפשר להשוות מדינות שיש בהן חוקה, הקובעת את מסגרת הנורמות החוקתיות למדינה, למדינת ישראל, שאין בה חוקה. מגוחך גם להשוות בין מדינות שבהן בית המשפט מוסמך במפורש לפסול חקיקה ובין מדינה כמו שלנו, שבה בית המשפט מעולם לא הוסמך לפסול חוקים.

שופטים ישרים והגונים אילו היו ניגשים לעסוק בחקיקת הכנסת היו צריכים לעיין בחוק ולגלות שבלי הסמכה מפורשת, לא חוקי ולא מוסרי מבחינתם לפסול את הדבר הקדוש ביותר בדמוקרטיה והוא הכרעת העם – החוק. אבל לצערנו בית המשפט שלנו חצה את הקווים מזמן, ובמשך שני עשורים הנחית מהלומות של אקטיביזם על ממשלות ועל כנסות ולמעשה על הציבור הישראלי, שלא הצליח לממש את בחירתו הדמוקרטית

נתונים אחרים, שפרסמה התנועה למשילות ודמוקרטיה, דווקא מצביעים על מגמה מדאיגה. בחמש השנים הראשונות למהפכה החוקתית פסל בג"ץ שני חוקים, ואילו בשש השנים האחרונות הוא כבר פסל או הקפיא 12 חוקים של הכנסת. אנחנו חייבים לעצור את ההידרדרות ולמנוע את קלות פסילת החוקים והקפאתם.

לרשות שלטונית אין רשות לפעול בלי הסמכה חוקית. רק לאחרונה פסק בג"ץ כי הממשלה אינה יכולה לעכב מסירת גופות מחבלים בלי הסמכה מפורשת בחוק. מדוע מה שאסור לממשלה מותר לבג"ץ?

שופטים ישרים והגונים אילו היו ניגשים לעסוק בחקיקת הכנסת היו צריכים לעיין בחוק ולגלות שבלי הסמכה מפורשת, לא חוקי ולא מוסרי מבחינתם לפסול את הדבר הקדוש ביותר בדמוקרטיה והוא הכרעת העם – החוק. אבל לצערנו בית המשפט שלנו חצה את הקווים מזמן, ובמשך שני עשורים הנחית מהלומות של אקטיביזם על ממשלות ועל כנסות ולמעשה על הציבור הישראלי, שלא הצליח לממש את בחירתו הדמוקרטית.

לשם כך אנחנו זקוקים כעת לפסקת ההתגברות. חקיקה כזו צריכה באמת להיקרא פסקת האיזונים: היא מאזנת בין הרצון לביקורת שיפוטית על מהלכים של הכנסת לבין העובדה הברורה שבכל מצב הכנסת היא הריבון ולה זכות המילה האחרונה. אומר את האמת, גם לצעד כזה אני לא הולך בלי חששות. עדיין איני יודע איך יפרש בית המשפט העליון את פסקת ההתגברות ואם יראה בה אור ירוק לקחת את האקטיביזם נגד הכנסת למחוזות דמיוניים אף יותר ממה שקיים היום. אך מכיוון שהמצב היום פרוץ ומנוצל לרעה על ידי השופטים, אין מנוס מלגדור את הפרצה.

פסקת ההתגברות והאיזונים לא רק תסדיר את בעיית המסתננים וחוק הגיוס, למשל, היא בעיקר תשדר מסר ברור שהריבון במדינה דמוקרטית הוא הכנסת. המחטפים שהיו כאן נגד החוקים שנחקקו בה לא יישארו בלי יכולת תגובה מצד נציגי הציבור. פסקת התגברות צריכה להתקבל לכל היותר ברוב של 61 חברי כנסת. כל דרישה של רוב גדול יותר, אפילו 62, היא הצעה רעה שאסור לנו לקבלה.

לא סתם הנשיא אהרון ברק, השופט אליקים רובינשטיין ונסיכי המהפכה השיפוטית דוחפים מאוד לקדם פסקת התגברות ברוב גדול יותר מ-61. הם מסרבים להכיר בריבונותו של העם ונותנים למיעוט בלתי הגיוני לכפות על הרוב את ערכיו. עיקרון שכזה הוא למעשה כניעה מוחלטת של הכנסת והמלכת השופטים למצפן הערכי ולמקבלי ההחלטות של מדינת ישראל. זו אינה דמוקרטיה.

חשוב להזכיר שהמהפכה החוקתית כולה, גם לשיטתו של אבי המהפכה נשיא בית המשפט העליון בדימוס השופט אהרון ברק, נשענת על רוב של 32 חברי כנסת מול 21. לכן פסקת ההתגברות צריכה להסתפק ברוב של 61 חברי כנסת כדי להכניסה לספר החוקים של מדינת ישראל ולהשתמש בה לאחר שתיחקק.

אני מצפה מכל חבריי במחנה הלאומי להניח את מלחמות הקרדיט והפוליטיקה בצד. אנחנו עוסקים בחקיקה החשובה ביותר זה 25 שנה, ועלינו לפעול באחדות ובאחריות כדי לצלוח את המשימה מול כוחות גדולים המגלים כי תם שלטון היחיד שלהם על הדמוקרטיה הישראלית.

הדמוקרטיה הישראלית חזקה ויציבה, ואין כל חשש שמי מחברי הכנסת או חברי מפלגה כלשהי ישתמשו בדורסנות ובדיקטטוריות בפסקת ההתגברות. הם לא יהלכו עלינו אימים. חברי הכנסת אחראים דיים לשימוש בה במידה ובמשורה, במקום שבו תהיה נצרכת.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הנורמליזציה עם סודאן

  מאמר מאת יצחק וסרלאוף

בין האידיאל למציאות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם