תגיד תודה!

4 shahor
רבים עוסקים בשאלה איך לחבב את התפילה על הנוער, הרבנית נעמי שחור חושבת שכמו שההורים מחייבים את ילדיהם להודות לסבתא ולהכין את העבודה באנגלית – עליהם לחייב אותם להגיד תודה למי שברא אותם ולהיות שותפים בעבודת ה'

הרבנית נעמי שחור

אני מניחה שהתרחיש הבא מוכר להורים רבים: אחד הילדים מקבל מתנה/סוכריה/הפתעה – והילד "שוכח" לומר תודה לסבתא-דודה-שכנה שנתנה לו את המתנה. ברור לכם מעל לכל ספק שאתם מעמידים את הילד לומר בקול "תודה" על מה שקיבל. האפשרות שהילד לא ירצה, יסרב, יאמר ש"לא מתחשק לו" או שהוא "לא מתחבר לזה" – אינה מתקבלת בשום מקרה. אתה מחנך לאמירת תודה ואפילו כופה עליו באיום "אם לא תגיד תודה יפה נחזיר את המתנה".

המסר המועבר, והילדים קולטים אותו מהר מאוד, הוא שמה שנוגע לנימוס ולאמירת תודה – נכפה. מקצועות ש"יעזרו לו בחיים"– נדאג שילמד. ואילו תפילה – לא נכפה כי לא לגמרי ברור לנו מדוע לחייב את התפילה. אולי הגיע הזמן להפנים שתפילה היא "עבודה שבלב". הדגשנו את ה"לב" ושכחנו את ה"עבודה"

כל הורה מתחיל (וגם ותיק) עובר תרחיש כזה ובכלל לא מתבלבל מהשאלה מה הוא מחויב לעשות מטעמי נימוס והכרת תודה. גם ההוראה ברורה וחד-משמעית – לא משנה אם אתה אוהב או לא – יש מעשים או דיבורים שצריכים לעשות גם כשלא אוהבים. ברור להורה שגם אם ילד לא מבין משהו כי הוא קטן, צעיר או רואה לטווח קצר בלבד – תפקיד ההורה הוא לחנך אותו למה שנכון ולהכין אותו לתקופות בחייו שבהן מצד אחד יעשה דברים שאינו אוהב או מתחבר אליהם, ומצד שני יזכה להבין מדוע נכון ואפילו טוב לעשות אותם.

הורים ומחנכים מוכנים גם לחייב, עד כדי עימות חזיתי עם ילדיהם ותלמידיהם, את הכנת שיעורי הבית במתמטיקה ובאנגלית, מתוך הנחה שזה חשוב להמשך חייהם. ההורים והמורים מבינים שיש חשיבות להכריח למידה גם כשהיא קשה ומאתגרת, כי מתוך המאמץ והחשיבה המרוויח הגדול יהיה הילד.

כך הגענו למציאות שברור מעל לכל ספק יש מקום לכפייה בנושאים כמו נימוסים ואמירת תודה ואף מקום לכפות לימודים והצלחה במקצועות מסוימים – הכול בשם חינוך הילד וטובתו בטווח הארוך.

הגיע הזמן לקום לעבודה

אבל כשזה מגיע לתפילה, המחנכים וההורים שותקים. טענתם המרכזית – שבוודאי יש בה מן האמת – היא: איך אפשר לחייב תפילה? זהו קשר עם אלוקים שצריך לבוא מהלב, מרצון, ולכן בשנים האחרונות המחנכים וההורים מנסים לעבור לצורה של שכנוע, הסבר או לימוד של חשיבות התפילה, לצד הדרישה לקום לתפילה. התוצאה לא משביעת רצון במיוחד. הסתכלו סביבכם בבית הכנסת: כמה בני נוער ובנות נוער מגיעים לתפילה? בשבת בבוקר, לא בערב כשיש קרליבך. התוצאה די מאכזבת...

הסבר אחד אפשרי – אנחנו מעבירים מסר כפול בכל הנוגע לתפילה. אנו נשאף שהילד יתפלל, אבל אם הוא לא יסכים כי קשה לו, כי התפילה לא ברורה לו או כי הוא לא מתחבר – בסתר לבנו "נבין אותו" ונמצא תירוצים טובים למה "המערכת" ממשיכה לדרוש שיתפלל. המסר המועבר, והילדים קולטים אותו מהר מאוד, הוא שמה שנוגע לנימוס ולאמירת תודה – נכפה. מקצועות ש"יעזרו לו בחיים"– נדאג שילמד. ואילו תפילה – לא נכפה כי לא לגמרי ברור לנו מדוע לחייב את התפילה.

אולי הגיע הזמן להפנים שתפילה היא "עבודה שבלב". הדגשנו את ה"לב" ושכחנו את ה"עבודה", בדיוק כמו שהדגשנו את ה"נעם" ושכחנו את "העול" בהקשר של מצוות.

כן, תפילה היא עבודה שיש לחייב אותה. ולא בגלל סיבות של נימוס או הצלחה בחיים; אלא משום שאמירת "תודה" חשובה מצד עצמה. חייבים לומר אותה כל בוקר למי שנתן לנו חיים, בריאות, משפחה, בית, ועוד ועוד.

גם אם הילד לא מבין כעת עד כמה הוא צריך להודות – אנחנו המבוגרים יודעים ומבינים בדיוק במי אנו תלויים.אנו כבר חווינו מקרים של משבר או מחלה שבהם הדבר הראשון שעשינו היה להתפלל לה'. כבר חווינו תפילה מעומק הלב, בתפילת נעילה או בהזדמנות אחרת. וגם ילדינו יזכו לתפילה כזו. אך עד אז – חובה לחנך את הילדים להכיר תודה למי שברא אותנו, למי שמקים אותנו בכל בוקר מחדש, למי שעוטף אותנו בחסדים כל הזמן.

ואני באמת מאמינה שאם ההורה והמחנך יהיו חדורים באמונה הפשוטה של "חובת התפילה" כהכרת תודה למי שנתן לנו חיים, תפילה כחלק מסדר היום של אדם מאמין המחויב למצוות – יגיע גם השלב הבא של העמקת הקשר עם הקב"ה דרך התפילה. תפילה שתבוא כעבודה קבועה וברורה – אך נובעת מהלב ומאהבת ה'.

צילום: מרק ניומן


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם