לא נופלות בין הכיסאות

13 aleh
המסלול של נערות בעלות צרכים מיוחדים די קבוע – עד אחרי התיכון, אז חלקן הגדול לא מוצא את דרכו בעולם * תכנית חדשה מנסה לייצר להן שירות לאומי, לימוד תורה ובניית כישורי חיים

נדב גדליה

משפחות לבנות בעלות צרכים מיוחדים עוברות תהליך התמודדות לא פשוט בעליל, מגיל בית הספר היסודי ועד, ובכן, עד מתי?

בתחילת הדרך ישנן סייעות בבית הספר המשלבות אותן בכיתה רגילה או בכיתת חינוך מיוחד. גם תנועות הנוער תורמות את שלהן ונותנות לילדות ולנערות הללו פן חברתי מתאים. אך לרוב, בסיום התיכון, ההורים עומדים מול שוקת שבורה. מחפשים מזור לבתם. יש בנות המצליחות להשתלב בשירות הלאומי ויש כאלה ששפר עליהן גורלן ובעזרת קשרים אישיים של הוריהן, מתקבלות למקומות עבודה מבורכים הדואגים לשלב גם את בעלי הצרכים המיוחדים.

הבנות שלהוריהן אין הקשרים המתאימים, הכלים והידע שיאפשר לבנות הבוגרות להשתלב בחברה בכבוד, נופלות בדרך כלל בין הכיסאות. וכך, מוצאות את עצמן בנות בוגרות בגיל עשרים פלוס ללא תעסוקה או לימודים, ועם קשיי תפקוד שאינם מאפשרים חיים נורמטיביים בחברה.

לא עוד. תכנית חדשה ביזמת איש החינוך עוזי ביננפלד שתחל לפעול בספטמבר הקרוב שואפת לתת לבנות דתיות את המענה הנדרש.

"התכנית החדשה מיועדת לבנות שלא יכולות להשתלב במדרשות או במכינות", אומרת נעמה סודקביץ, מנהלת מרכז 'על"ה' בגדרה ומובילת התכנית. "המסגרת מיועדת לבנות בגיל 18-25 והיא כוללת מסלול ארוך ומיוחד של כמה שנים. במסגרת התכנית תקבל כל בת מערכת רחבה של שירותים שיש בה כל מה שצריך, כדי שבסופו של דבר היא תצליח להשתלב בצורה עצמאית בחברה".

איך זה עובד בפועל?

"במשך שלוש שנים הבת תקבל דיור בתוך המדרשה עם בנות 'רגילות' הלומדות כאן, כשהמטרה היא לחבר ביניהן לבין הבנות בעלות הצרכים המיוחדים. הן תחיינה יחד באותו מתחם, ותלמדנה אתן בחלק מסוים מהיום, לימודים תורניים משותפים.

"בתקופה של שנתיים מתוך התכנית ישמשו הבנות בעלות הצרכים המיוחדים כ'בנות שירות' לכל דבר במוסדות שונים בקריית החינוך 'גבעת וושינגטון', ובתום תקופת השירות הן ימשיכו להתגורר במדרשה עוד שנה שבה ירכשו מיומנויות בסיסיות לחיים עצמאיים משלהן. הן תעבורנה תכנית הכשרה לחיים מטעם משרד הרווחה וילוו על ידי עובדת סוציאלית. כל בת תקבל תכנית קידום אישית שתתאים לה.

"הן ילמדו דברים כמו הכְוונה לניהול משק בית, איך משתמשים בכסף, סדרי עדיפויות בחיים, איך לנסוע לבד בתחבורה ציבורית ועוד. ולא פחות חשוב - הכוונה לתעסוקה ולימודים. כל בת תגלה מהן נקודות החוזק שלה, ואיזה מקצוע לחיים היא מסוגלת לרכוש. יהיה לנו למשל קורס עוזרת צלם, קונדיטורית, או סייעת בגן ילדים, כך שבסיום התכנית יהיה להן כיוון והן ידעו לאן הן הולכות".

בסיומן של שלוש השנים במדרשה יעברו הבנות לגור ב'בית לחיים', שם ימשיכו את חייהן על פי ההכוונה שניתנה להן. "זה חשוב מאוד", אומרת נעמה, "כי בנות כאלה, בסיום בית ספר רגיל או חינוך מיוחד – עדיין לא מסוגלות להתמודד עם החיים עצמם. הרבה הורים טוענים שהריק אצלן גדול מאוד. בנות יושבות בבית, מבודדות מבחינה חברתית, וכבר אין תנועת נוער או משהו שיחזיק אותן. הן לגמרי לבד וגם ההורים כבר פחות יכולים לעזור. בנות מסתגרות בתוך עצמן ומאבדות את החשק לעסוק בכישורים שיש להן, רק מכיוון שאין מעטפות והכוונה לחיים.

"מה שקרה עד היום הוא שכל הזמן המשפחה מגוננת על הבת הבוגרת והמשימה להמשיך ולדאוג לילדה המיוחדת לא נפסקת ולא נעשית קלה יותר. ההורים לא יודעים מה לעשות כי עד עכשיו לא היה מסלול מכוון מטעם המדינה המתאים לבנות דתיות. המטרה שלנו היא לכוון לנורמליזציה ולהעביר את הבנות התנסויות בכל תחומי החיים. לתת להן עצמאות - הדבר שהן הכי זקוקות לו למעשה".

איך ייתכן שעד היום לא הייתה תכנית כזו לבנות הדתיות?

"בעשור האחרון עלה צורך מהשטח, וככל שיש יותר צורך בהשתלבות – המודעות עולה. יש כבר עמותות שמסייעות לבנות לא דתיות להשתלב בצבא. משרד הרווחה לקח על עצמו לשלב באופן מאסיבי אנשים עם מוגבלויות בחברה, והנה זה מגיע גם לציבור הדתי. פגשתי בשבוע שעבר משפחות שמאוד התרגשו לשמוע שיש תכנית כזאת. ההתחלה אצלנו תהיה עם 12 בנות בלבד, והמטרה היא להמשיך לפי הצורך ולפתח את זה יותר".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם