הידברות, גרסת מחנה יהודה

4 machneh
מכתב פתוח לסגן השר ליצמן

יוסף שפייזר

ביום שישי הכריז סגן השר ליצמן כי יעביר את תמיכת החרדים למי שיסגור את מתחם שוק מחנה יהודה בערבים, לפי שהוא מקור הוללות וחינגאות לדבריו. הדברים שלו היו קשים בעבורי, אך מאז הגברתי את פעילותי הציבורית בירושלים הבטחתי לעצמי לנסות להיות קשוב ככל יכולתי גם לזרמים ולקולות הצורמים לאוזניי.

אני מודה, הפריחה של מקומות הבילוי בשוק היא סימן של חיים בעיניי, והיא נועדה לתת ביטוי לצורך בפנאי והנאה לצעירי ירושלים שמבקשים לבלות דווקא בירושלים ולא להרחיק עד תל אביב. נכון, זהו לא סגנון החיים שלי, אך אני גאה לגור בעיר שמאפשרת סגנונות שונים ושכל אחד יכול בה למצוא את דרכו. מתברר שלא כך חושב כבוד סגן השר, ומאחוריו ציבור גדול ונלהב.

למה לגזול את זה מצעירי ירושלים ותושביה, כבוד סגן השר? אינך מבין שהפריחה הזאת מעידה על ציבור שאוהב תרבות, בילוי, חיוּת? אינך מבין שאם תמנע את זה מצעירי ירושלים הם פשוט ייסעו לתל אביב ובהמשך אף יעברו לתל אביב?

ירושלים היא כל המגוון שבה ולא שחור או לבן.

הקריאה של ליצמן הייתה בוטה וכואבת עד שאי אפשר שלא לחשוב מה עומד מאחוריה. ניסיתי להבין את זה. מצד העובדות, יש בעיות רעש שחורגות מהתקנון העירוני, ויש משפחות רבות שגרות באזור והרעש מפריע להן בלילות. מובן שצריך למצוא לזה פתרון, אבל מכאן ועד סגירת המתחם - הדרך ארוכה. תיתכן גם צריכת אלכוהול בגיל צעיר שם, גם על זה אפשר להגביר את הפיקוח. אבל מנקודת המבט שלי, נראה שמה שמפריע לסגן השר בעיקר הוא עידוד של תרבות מערבית מאוד, קידוש של תרבות פנאי, ישיבה של צעירים וצעירות סביב אלכוהול וריקודים - וכל זה ברחובה של ירושלים. מיותר לציין שנוער דתי וחרדי שקצת מאותגר בידי המסגרת יכול בקלות למצוא את עצמו מגיע אל הסביבה הזאת. ייתכן, אינני יודע, שהמסה הקריטית שהשוק מייצר אפילו קורצת לבוגרים ולמשפחות, ומכיוון שזה קורה במקום מרכזי כל כך ומנוגד כל כך לתרבות והחינוך החרדי - הגישה המוצעת כאן היא ביטול כל מה שלא מתאים לאורח החיים של הציבור החרדי.

ובכן, יש היגיון בגישה הזאת- אך לא במחיר של פגיעה בתרבות שחשובה לחלק משמעותי מהציבור הירושלמי והישראלי. אני חושב שבהחלט יש מקום לתת סגנונות ביטוי שונים למקומות הבילוי כך שייצרו היצע רחב יותר לתושבי ירושלים. אני חושב שבהידברות אפשר מצד אחד לשמור על התסיסה והפריחה של מקומות הבילוי והבנה שהם דווקא מעצימים את העיר מול המרכז, ועם זאת להמשיך לטפח אלטרנטיבות בעיר הקודש כמו שיעורים, הרצאות, תפילות חגיגיות ואפילו פסטיבלים ו"מדע על הבר". כולם יכולים למצוא את עצמם כאן. זו ירושלים.

ירושלים תצמח רק באמצעות הידברות וקשב. איומים מכל צד רק ימתחו אותה ויקרעו אותה. מאידך גיסא, עלינו, הפעילים שירושלים חשובה להם, לייצר אמון בשיח ומתן קשב מקסימלי לצד השני. רק כך גם הוא ייפתח אלינו ויוכל לסמוך על רגשותינו וצרכינו.

ירושלים שאני מכיר היא מקום מפגש לדתיים ולחילונים. וכן, הם יוצאים מהבית דתיים וחוזרים דתיים. רוב המקומות בשוק כשרים, חלקם למהדרין. זוהי נקודת מפגש המאפשרת קירוב והידברות ככה סתם על בירה או בארוחת ערב, ומפגש של חברים, בנות שירות, מפגש צוות, פגישת שבט או דייט.

ולא דיברנו על עשרות בתי הכנסת ובתי המדרש הסובבים את אזור השוק.

הוללות? לא בהכרח.

תרבות? ועוד איך.

בימים הקרובים אני מתכנן סבב של מפגשים עם מנהיגים וחברים ממגזרים שונים בעיר, ביניהם אנשי רוח, על מנת לבחון עשייה משולבת ומשמעותית במתחם.

יוסף שפייזר הוא דוקטורנט, אקטיביסט ופעיל חברתי ירושלמי, ראש צוות דת ועיר בתנועת "התעוררות"

צילום: משה מילנר, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם