יש סיכוי לאהבה

3 talmud
לימוד הגמרא – האם יש סיכוי לאהבה - תגובה לסקר עולם קטן

מאיר יעקבסון, מייסד ועורך מיזם התלמוד הישראלי – הדף היומי לילדים

31 אחוזים מן ההורים לתלמידים במגזר הדתי-לאומי סבורים שיש להפחית את מספר שעות הלימוד בגמרא בבית הספר של ילדיהם, כך עולה מהסקר שהזמין ופרסם 'עולם קטן' בשבוע שעבר. הנתון מדליק נורה אדומה לאחר בחינת היחס לשאר מקצועות הקודש: תנ"ך, מחשבה, הלכה, חינוך לחיי משפחה ואמונה, ששם רק 2–8 אחוזים סברו כי יש להפחית שעות לימוד.

שיעור ההורים שסברו כי יש להגדיל את מספר שעות הלימוד בגמרא הוא 15 אחוזים בלבד. שיעור כפול מהם סבר שיש להוסיף שעות לימוד בהלכה ובתנ"ך (37 אחוזים ו-39 אחוזים בהתאמה) והורים רבים חושבים כי יש להגדיל את מספר השעות באמונה ובחינוך לחיי משפחה (63 אחוזים ו68 אחוזים בהתאמה).

''הקוריאנים מאוד סקרנים לגבי דרך הלימוד של היהודים ושואלים תכופות מדוע הם כל כך חכמים". אולי נספר לתלמידים שבעולם הגדול משתאים למראה עצמתו של התלמודשהוא נחשב יסוד החכמה היהודיתשהחקירה והדרישה והשאלה על כל דבר ועניין נולדו מתפיסת העולם התלמודיתמהפלפול ומהשיח בבית המדרש?

המסקנה העולה מהנתונים מחייבת חשיבה מחדש של כל מי שלימוד הגמרא יקר בעיניו. זו לא רק שאלה של מורים ור"מים, זו לא רק סוגיה שעומדת לפתחם של האחראים לנושא במשרד החינוך. דווקא משום שיש מתאם ישיר בין הקשר לגמרא והחיבור לתורה ובין קיום המצוות וחיזוק האמונה, הסוגיה נוגעת לחינוך שההורים מבקשים להעניק לילדיהם, ובעיקר למקום שבו נמצאת הגמרא בתודעת ההורים ובעקבותיהם בתודעת ילדיהם.

השבוע נפתחה תערוכת הבוגרים של המכון הטכנולוגי בחולון, ואחת העבודות המוצגת שם היא עבודתה של בר סהר, סטודנטית לעיצוב תקשורת חזותית מישראל, שהקימה אתר שמנגיש את התלמוד לקוריאנים המעוניינים ללמוד אותו. בידיעה שפורסמה היא סיפרה כי ביקרה בקוריאה הדרומית לפני כחצי שנה ונדהמה לגלות שרבים מהתושבים לומדים תלמוד וכי התלמוד נמצא ברשימת הספרים המומלצים לקריאה על ידי משרד החינוך הדרום-קוריאני.

''הקוריאנים", סיפרה, "מאוד סקרנים לגבי דרך הלימוד של היהודים ושואלים תכופות מדוע הם כל כך חכמים". האתר מאפשר גם להם ללמוד בחברותא. הוא דו-לשוני, עברי–קוריאני, והגולשים בו יכולים לקרוא חלקים מהתלמוד ולהוסיף דיונים משלהם.

אולי נלך לכיתות ונספר לתלמידים שבעולם הגדול משתאים למראה עצמתו של התלמוד? שהוא נחשב יסוד החכמה היהודית? שהחקירה והדרישה והשאלה על כל דבר ועניין נולדו מתפיסת העולם התלמודית, מהפלפול ומהשיח בבית המדרש?

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל, אמר כי הסיבה שהאוכלוסייה היהודית, ששיעורה באוכלוסיית העולם אינו מגיע לרבע אחוז, מוציאה ממנה בכל שנה נציג יהודי אחד לפחות בחתני פרס נובל, היא מקומו של התלמוד בעולם היהודיפרופ' איזידור אייזק רבי, זוכה פרס נובל לפיזיקה, אמר כי אמו היא שהפכה אותו מדען היות שמדי יום ביומו כשחזר מבית הספר שאלה אותו: "איזי, שאלת שאלה טובה היום?"

התלמוד הישראלי מבקש לחבר את הילדים לבית המדרש בהיקף רחב ובנגיעה במסכתות רבות ובנושאים רבים, בתחושה שאפשר לסיים מסכת וללמוד את כל הש"ס, ובעיקר בלימוד נעים, נגיש ומאיר פנים לילד. ככל שהורים רבים יותר יפנימו כי היחס של ילדיהם לתלמוד מושפע באופן ישיר מיחסם שלהם אליו, נצליח להביא לידי אהבת הגמרא, הצלחה בלימוד ורצון לטעום ממנו עוד ועוד ולזכות. אחרי הכול, חמישים מיליון דרום-קוריאנים לא טועים.


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם