השיעור שלמדנו מאלכסה

4 hersh

אבינועם הרש

האמת היא שבכלל לא חשבתי על זה ככה, אבל חבר שלי הסב את תשומת לבי לעניין.השבוע הם נסעו לחופשה משפחתית,ואלכסה, הגאדג'ט החביב של אמזון שנכנס גם לטלפונים החכמים,היה אמור לתכנן להם את כל הנסיעה. רק שבמקום הניאנדרטלים שעדיין משתמשים בווייז וצריכים לעמול באצבעם כדי לפלס להם את הדרך, אלכסה לא צריכה יותר מהוראה מפורשת אחת: "אלכסה, תמצאי לנו את הדרך למצפה רמון",כדי לדגם במסלול המהיר והבטוח ביותר. החיים הטובים,פשוט תרשו לעצמכם.

ובכן,כל המשפחה יושבת במכונית והבנאדם מתחיל להנחית על אלכסה הוראות והנחיות ופקודות,וראו זה פלא: הפיליפינית הווירטואלית פשוט עושה הכול. בלי חפירות,בלי מדוע וכיצד. רק לפקודתך אדוני.

*

ואז פתאום החבר שלי קלט שהילד שלו,בוגר כיתה ב',תופס את הנייד שלו ומתחיל להשתעשע: "אלכסה, תמצאי לי את הדרך לאילת!" "אלכסה, תשמיעי לי מוזיקה!" "אלכסה, תפתחי לי את הרדיו!".

החבר שלי הביטבילד שלו והרגיש תחושה מוזרה כזאת בבטן. משהו בכל הסיפור הזה של אלכסה והוראות ההפעלה משום מה לא בא לו טוב...

לאחר מכן, כך סיפר לי, הלכה המשפחה למסעדה,והילד הקטן פנה למלצר המופתע,שיכול להיות גם אבא שלו,ואמר בטון תקיף: "אני רוצה פסטה!" בלי בבקשה. בלי אפשר. בלי כלום.

החבר שלי פנה לילד ואמר לו: "לא שכחת לומר משהו? איזו מילה יפה שאנחנו משתמשים בה קודם?" והילד חשב וחשב ובסוף ענה: "לא...אבל ככה אנחנו גם מדברים לאלכסה,לא?"

*

"אתה קולט מה נהיה כאן?" הוא אמר לי בטלפון, "מרוב הוראות ופקודות שנבחתי על האלכסה הזאת הילד שלי חושב שאפשר לדבר ככה גם לאחרים. לכן החלטתי שלא משנה אם זו אלכסה,וייז או כל יישומון אחר, ליד הילד שלי אני אומר לפני כן 'בבקשה' ואדבר בכבוד".

פתאום קלטתי איך דווקא עכשיו,בחופש הגדול, כל תנועה, מילה ומחווה שלי ישר מתפרשות בעיני הילדים שלי כשיעור לחיים אמתי ומשמעותי לפחות כמו השיעורים שמחכים להם בבית הספר. אולי זה קצת מלחיץ בהתחלה, אבל סוף סוף יש לנו אפשרות להרגיש ולהתנסות קצת בחינוך ביתי, להתיישב על כיסא המנהל ולהתחיל לנהל את בית הספר של החיים עם התלמידים שאנחנו הכי אוהבים בעולם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם