חשיבותו של חוק הלאום

3 leom
מדוע חוק הלאום חשוב היום יותר משהיה חשוב בזמן הקמת המדינה?
כיצד נוצר הצורך לחוקק עקרונות שמוזכרים לכאורה כבר במגילת העצמאות?מדוע שופטי העליון הם שהכריחו את המדינה להחזיר את האיזון בין מדינה יהודית לדמוקרטית? למה טענות השמאל על גזענות הן מניפולציה מנותקת, ומדוע הברית עם העדה הדרוזית חזקה כתמיד? * השר נפתלי בנט מסביר מדוע חוק הלאום הגיע באיחור קל לחוקה ההולכת ונכתבת במדינת ישראל על ידי חוקי היסוד שלה

נפתלי בנט, שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני

חוק הלאום הוא חוק חיוני לעתיד מדינת ישראל.

ראשית, אני מפציר בכם: קראו את החוק. עם כל ההמולה והרעש, קחו כמה דקות וקראו את החוק הפשוט והחשוב הזה. אין בו גרם גזענות או אפליה. הוא אינו עוסק בזכויות הפרט כלל אלא בהגדרת מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ורק של העם היהודי.

החוק חיוני מכיוון שבישראל נכתבת חוקה. סעיף אחר סעיף היא נכתבת באמצעות חוקי היסוד. עד כה נחקקו סעיפים העוסקים בזכויות הפרט: חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, חוק יסוד חופש העיסוק, אך שכחו את הסעיף הקובע שישראל היא מדינה יהודית. כלומר, במשוואת מדינה יהודית מול דמוקרטית חיזקו והעצימו את המרכיב הדמוקרטי, ופשוט השמיטו לחלוטין את המרכיב של מדינה יהודית. כעת ביצענו את התיקון.

לא ירחק היום שארגוני שמאל קיצוני יעתרו לבג״ץ נגד חוק השבות בדרישת שוויון בזכות העלייה לישראל, בג״ץ יקבע שחוק השבות הוא חוק בלתי שוויוני ושערי ישראל ייפתחו לבני כל הלאומים. לכן הגיע הזמן שהכנסת תאמר את דברה. זאת עשינו. פעלנו. קיבענו את הזהות היהודית של מדינת ישראל

 

שופטי בג״ץ, ברוחו של אהרון ברק, השקיעו שנות דור בריקון ההיבט היהודי, והותירו במהלכי פסיקה את ישראל מדינת כל אזרחיה. את ההיבט היהודי הם המירו למשהו אוורירי, מעין פולקלור יהודי ״ברוח נביאי ישראל״, כפי שהם אוהבים לכתוב.

פסק דין קעדאן קבע בשם השוויון שאי אפשר לייהד את הגליל ואת הנגב. פסק דין איחוד משפחות נשען על נימוקים ביטחוניים למניעת כניסת פלסטינים לישראל, ולא על הנימוק הראוי: ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי בלבד, ולכן יש חשיבות בשמירה על גבולותיה מפני כניסת לאומים אחרים. אגב, הטיעון הביטחוני לא יחזיק לאורך זמן מכיוון שלא כל פלסטיני מהווה סיכון בטחוני. מדינת ישראל לא תאזרח צרפתים, ספרדים או אמריקנים וכן לא תאזרח פלסטינים, כי היא מדינת הלאום של העם היהודי. לא משום סכנה ביטחונית.

בג״ץ פסל את החוק למניעת הסתננות שלוש פעמים (!) והותיר בדרום תל אביב רבבות מסתננים בלתי חוקיים. הרי אם רק זכויות האדם קובעות, ואין משקל לזהות היהודית של ישראל, אין בעצם סיבה למנוע התאזרחות של המסתננים.

לא ירחק היום שארגוני שמאל קיצוני יעתרו לבג״ץ נגד חוק השבות בדרישת שוויון בזכות העלייה לישראל, בג״ץ יקבע שחוק השבות הוא חוק בלתי שוויוני ושערי ישראל ייפתחו לבני כל הלאומים. לכן הגיע הזמן שהכנסת תאמר את דברה. זאת עשינו. פעלנו. קיבענו את הזהות היהודית של מדינת ישראל.

 

יש להבדיל בין המישור הלאומי, שבו ישראל מוגדרת מדינתו של הלאום היהודי בלבד, לבין המישור של זכויות הפרט, שבו כל אזרח בישראל זכאי לזכויות שוות.

אין כאן שום פגיעה בבני בריתנו הדרוזים. הם אינם שואפים להכרה לאומית בישראל. להפך, הם גאים להשתייך למדינה יהודית ודמוקרטית. היה צריך לרתום אותם מראש לתהליך החקיקה, וזה נעשה כעת. וטוב שכך. הזעקה שלהם אמתית ונוגעת להצטברות של הרבה קשיים מיוחדים שהם מתמודדים אתם כמיעוט נאמן למדינה.

אלו שממהרים להאשים אותי בגזענות ובאפליה כנראה שכחו (או שמעולם לא רצו לדעת) שחלק ניכר מחוויותיי בצה״ל חוויתי לצד בני העדה הדרוזית. "אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים", כתבתי בשבוע שעבר. התכוונתי לכל מילה. הדרוזים קשרו את גורלם עם המדינה היהודית; הם כרתו עמנו ברית דמים שהיא גם ברית חיים.

העדה הדרוזית אינה זקוקה להוכיח לאיש שהיא נאמנה למדינה היהודית. נאמנותה מוכחת. עלינו לנתב את זעקת העדה הדרוזית לתיקון אמתי של מקומם של הדרוזים בחברה הישראלית. הצעתי לראש הממשלה לחוקק חוק מיוחד שיקַבֵּע את המחויבות שלנו לעדה מופלאה זו, שקשרה גורלה במדינת ישראל.

אך אין זה קשור כלל לחוק הלאום. לצערי, גורמי שמאל קיצוני מנסים לנצל את מצוקת הדרוזים ולנתב אותה לכיוונים מסוכנים. לא נאפשר זאת. העליהום העצום כנגד החוק מוכיח לי שכנראה עלינו על נקודת יסוד חשובה לעתיד ישראל.

דעו, אלו ימים היסטוריים שבהם אנו משלימים את כתיבת החוקה למדינה היהודית, ישראל. כפי שכתוב במגילת העצמאות, דווקא עכשיו יותר מתמיד נצרכת ההצהרה: "מְדִינָה יְהוּדִית בְּאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל, הִיא מְדִינַת יִשְׂרָאֵל".

עיקרי חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי

 

1. עקרונות יסוד:

 

א. ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, שבה קמה מדינת ישראל.

 

ב. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית.

 

ג. מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודי לעם היהודי.

 

2. סמלי המדינה (שם, דגל, סמל, המנון).

 

3. בירת המדינה: ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל.

 

4. שפה:

 

א. עברית היא שפת המדינה.

 

ב. לשפה הערבית מעמד מיוחד במדינה.

 

5. קיבוץ גלויות: המדינה תהיה פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות.

 

6. הקשר עם העם היהודי בתפוצות (הבטחת שלומם, פעילות לשימור הזיקה, שימור מורשת יהדות התפוצות).

 

7. התיישבות יהודית: המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה.

 

8. לוח רשמי: הלוח העברי הוא לוח רשמי של המדינה ולצדו ישמש הלוח הלועזי כלוח רשמי.

 

9. יום העצמאות וימי הזיכרון לשואה ולחללי צה"ל.

 

10. ימי מנוחה ושבתון: שבת ומועדי ישראל הם ימי המנוחה הקבועים במדינה; למי שאינם יהודים זכות לקיים את ימי המנוחה בשבתם ובחגיהם.

 

11. נוקשות: אין לשנות חוק־יסוד זה אלא בחוק־יסוד שהתקבל ברוב של חברי הכנסת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם