Print this page

המלחמה בטלפון החכם

 7 forum digitaly
פעולות המחאה של "הפורום הדיגיטלי" לסינון התכנים המיניים בטלפונים החכמים צוברות תאוצה * מאחורי המאמצים עומדים הורים מודאגים, שממש לא מגיעים מהקצה החרדל"י וגם לא הדתי * מה גורם להורים מכל קצוות הקשת לצאת למאבק על המסך הקטנטן?

אבינועם הרש

כמה מכם יודעים את הפרט הבא, שאמור לעניין אתכם מאוד כהורים וכאנשי חינוך:

רוב ילדי ישראל נחשפים לפורנוגרפיה בגיל 8.

זהו הנתון המזעזע שהוצג בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בחודש יולי 2018.

במילים המטלטלות האלו נפתחת ההסברה של "הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים שלא ייפלו ברשת".

מעבר לבומבה שחטפתי בבטן, שמתי לב לתופעה מעניינת במיוחד. אם ציפיתי למצוא רק הורים מהמגזר הדתי או מהפלג השמרני משהו, התברר לי שאני בכלל לא בכיוון. מדובר בדאגה שחוצה מגזרים - הורים חילונים, דתיים, ימנים, שמאלנים המאוחדים בשני מכנים משותפים מרכזיים: מודעות בריאה ונושמת ודאגה גוברת להתפתחות התקינה של נשמת ילדיהם ואישיותם.

שאלתי את יוסף שפייזר, מייסד הפורום הדיגיטלי, איך הכול התחיל. "בקיץ האחרון, בסלון אצל אחד החברים", הוא השיב. "יושבים כל המי ומי, מנהיגים צעירים ואנשי חינוך סביב השולחן. אחת הנשים, מחנכת בתפקידה, משתפת את הנוכחים פעורי העיניים בתופעה ישנה-חדשה בהפסקות בית הספר: קבוצות קבוצות של נערים בכיתה ז' יושבים בכיתה עם הטאבלטים שחילק בית הספר, וצופים יחדיו בפורנו. מול המורה. לא מקרה בודד. לא הפסקה אחת. קבוצות רבות והפסקות רבות. העליתי פוסט ראשון בפייסבוק במטרה לעורר באזז, והפוסט אכן הצית את המהלך. הוא זכה למאות שיתופים, הערכת חשיפה של כ-100 אלף איש".

ומכאן החלטת להרים את הכפפה?

"החלטתי להקים את 'הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת', פורום-גג שיוביל את המחאה. הכינוס ראשון של הארגונים שביקשו להשתתף במהלך התקיים כמה ימים לאחר מכן. בין הארגונים שנכחו (מכל המגזרים): "מרכז יה"ל", "לוקחים אחריות - משנים מציאות ברשת", "נתיבי רשת", "מצמיחים", "מגנים על ילדינו", "לתת פה", "בית הספר לאינטימיות מודעת" "אינטימיני", "העמותה לאקטיביזם חברתי", ועד ההורים היישוביים ועוד. בנוסף, לקבוצות וואטסאפ הצטרפו בקצב מסחרר כ-5,000 הורים. יצאנו להפגנה דיגיטלית שבמהלכה נשלחו יותר מ-130 אלף מיילים לראשי חברות הסלולר וספקיות האינטרנט. הדרישה המיידית של הורים מחברות הסלולר היא לספק תוכנית מוגנת לילדים".

ויש כבר תוצאות בשטח למאמץ הזה?

"חברת רמי לוי תקשורת הרימה את הכפפה והיא תנגיש מסלול מותאם לילדים בשיתוף הפורום הדיגיטלי. צוותי המחקר והטכנולוגיה של הפורום הדיגיטלי התבשרו גם על הקמת מחלקה מיוחדת שתייעל את תוכניות הסינון לילדים ושתצרף אליה מומחי סייבר על מנת לשדרג את המוצר. אני מברכים את רמי לוי על היענותו המהירה לדרישתם של ההורים ועל נכונותו לייצר מסלול משותף שיעמוד בקריטריונים מקצועיים ובינלאומיים. בד בבד, אנחנו ממשיכים ללחוץ על שאר חברות הסלולר והאינטרנט ליישר קו ולהיות קשובים למחאת ההורים והמחנכים בהפגנה הדיגיטלית הגדולה בישראל".

נחמיה כהן מארגון "לוקחים אחריות - משנים מציאות ברשת" מספר שכבר שלוש שנים הארגון שלו פועל לנתינת כלים חינוכיים, חברתיים וטכנולוגיים למחנכים, להורים ולנוער עצמו להתמודדות מושכלת עם תכנים פוגעניים במדיה. הוא מדווח על קידום הפעילות בכנסת שאמורה לקדם חוק שיאכוף סינון אתרים כברירת מחדל.

"אנו מקדמים את העניין עם ח"כ מיקי זוהר ושולי מועלם ויחד עם ארגונים נוספים כמו 'נתיבי רשת', ואנחנו עוסקים בכך כבר שנים. מגוון הארגונים שהצטרפו לפורום הדיגיטלי בהחלט נתן דחיפה ומודעות לאומית לכל התהליך ואני מקווה שנמשיך לחתור יחד לפתרון המורכבות הזאת.

"לצד הפעילות הזאת אנו מקדמים עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' תוכנית רחבה למתן מענה חינוכי הוליסטי לנושא השימוש במסכים וברשת מגיל גן ועד צבא, הכשרת מחנכים, הדרכת הורים, סדנאות לילדים ונוער ועוד".

אין ספק שכבר עכשיו, בעצם ההבלטה של מחאת ההורים ואנשי החינוך, שמאגדת סביבה אלפי הורים מודאגים, כבר נרשם הישג משמעותי ופורץ דרך. נפל דבר כאשר המסר היוצא מהעשייה החינוכית הברוכה של 'הפורום הדיגיטלי' ושאר הארגונים הוותיקים כ'לוקחים אחריות' הוא מאוד ברור וחד משמעי לעבר חברות הסלולר שאחראיות לתכנים שנחשפים לעיני הילדים שלנו: התחילו לפקח על התוכן שאתם מוכרים לילדים שלנו, כי הפסקנו לשתוק ונילחם בכם בכל דרך אפשרית. לו יהי.

אולי יעניין אותך גם