ילקוט הכזבים

 5 alshiech
תשע"ח "התקשטה" ביותר מדי דיווחים שגויים או מוטים על פי תפיסות עולם מסוימות, אפילו בצבא ובמשטרה. אסור לאפשר את הפיכתם של גופי הביטחון הלאומי והאישי לשחקנים במגרש הפוליטי

שניאור שפירא

בשל החודש העמוס בחגים שעבר עלינו, טרם הספקתי לכתוב את סיכום השנה שלי. מכיוון שכבר מאוחר בשביל זה, אסתפק בהתייחסות לנקודה קטנה שהפריעה לי בשנה החולפת ואני מקווה מאוד שתיעלם מחיינו בשנה הקרובה.

אפשר לומר ששנת תשע"ח הייתה שנת חדשות הכזב, ה"פייק ניוז". הימין האשים את השמאל בהפצת נתונים שגויים או הצגת נתוני אמת חלקיים בלבד לצורך קידום אג'נדות, ולהפך. תופעת הפייק ניוז הובילה להקצנת השיח הציבורי, ולאימוץ עמדות בקרב רבים מהציבור באופן אוטומטי, ללא מחשבה. הסיבה לכך, לטעמי, נעוצה בכך שבעידן הפייק ניוז נשללת מאיתנו יכולת הבירור והניתוח. כאשר אנו יודעים כי הנתונים שלפנינו אינם אמינים, אין לנו הכלים לשפוט את הנתונים. במצב הזה אנו מאמצים לנו כללי מסוימים שלפיהם X דובר אמת ו-Y דובר שקר. אם אתה ימני - כנראה תתמוך בנתניהו, תתנגד לתופעת המסתננים בדרום תל אביב ותנופף בדגל ארה"ב בעקבות העברת השגרירות. ואם אתה שמאלני, אתה תגיב בצורה הפוכה לחלוטין. כולם מדברים מתוך עמדה ברורה ואין כמעט מקום למחשבה עצמית מורכבת. הקולות העצמאיים באמת הולכים ונעשים נדירים. אבל זו תופעה מוכרת. עצובה אמנם, אבל מוכרת.

כל עוד התופעה קיימת במסגרת של אנשים פרטיים, עם כל הצער, זה בסדר, ואפילו אפשר למצוא לכך הסברים פסיכולוגיים של 'תופעת העדר' וכו'. אולם בשנה האחרונה חלחל הסגנון הבעייתי, של שימוש מניפולטיבי בנתונים וקידום תפיסות עולם אישיות, לכמה גופים ציבורים. ולא סתם לגופים ציבוריים אלא לגופים הציבוריים החשובים ביותר במדינה דמוקרטית - צה"ל ומשטרת ישראל.

הריאיון המפורסם של רוני אלשיך אצל אילנה דיין שם אותו בעימות חזיתי תמוה נגד ראש הממשלה. דוברת המשטרה מירב לפידות נתנה את הטון כאשר עיקר פעילותה היה הגנה על המשטרה ועל העומדים בראשה, והתנכלות לגורמים שביקרו את המשטרה. העובדה שדוברת המשטרה הנוכחית היא הדוברת הראשונה שהציבור מכיר בשמה, אומרת כשלעצמה דרשני

באופן פשוט, תפקידם של צה"ל ומשטרת ישראל הוא לספק ביטחון לאזרחי ישראל - בגבולות המדינה ובפנים הארץ. מטבע הדברים, בחזית הארגונים הללו צריכים להופיע לוחמים ושוטרים, אלה אשר דואגים לביטחננו ביום-יום. אולם באופן מטריד במיוחד, נדמה כי בשנה שחלפה צה"ל ומשטרת ישראל עסקו יותר ויותר בסוגיות חברתיות-פוליטיות, כאשר העוסקים העיקריים במלאכה היו אגפי הדוברות ויחסי הציבור. מכיוון שכך, מי שעמד בחזית הציבורית של הארגונים ההלו היו דוברים, יחצנים ומקדמי אג'נדות.

דוברי צה"ל והמשטרה השתמשו בכוח הרב שניתן להם מהציבור, והשתמשו בו באופן פסול לקידום אג'נדות או מטרות אישיות. נתחיל במשטרה. שנת תשע"ח הייתה שנת החקירות של נתניהו. הריאיון המפורסם של רוני אלשיך אצל אילנה דיין שם אותו בעימות חזיתי תמוה נגד ראש הממשלה. דוברת המשטרה מירב לפידות נתנה את הטון כאשר עיקר פעילותה היה הגנה על המשטרה ועל העומדים בראשה, והתנכלות לגורמים שביקרו את המשטרה. העובדה שדוברת המשטרה הנוכחית היא הדוברת הראשונה שהציבור מכיר בשמה, אומרת כשלעצמה דרשני.

כך, למשל, כאשר העיתונאי עקיבא ביגמן מ'ישראל היום' ביקש תגובה לחשיפה בלעדית שלו, ביקשה ממנו דוברות המשטרה להמתין עם הפרסום כמה ימים לצורך בדיקה פנימית במשטרה. הפלא ופלא, יום למחרת פורסם הידיעה הבלעדית של ביגמן בעיתון מתחרה. כלומר דוברות המשטרה העבירה את המידע רק כדי לפגוע בעבודתו של ביגמן, הידוע בביקורתו החריפה על התנהלותה של משטרת ישראל.

ונעבור לצה"ל. אין זה סוד שצה"ל משקיע מאמצים רבים בגיוס בנות הציבור הדתי-לאומי לתפקידים שונים. על פי הנתונים המתפרסמים באופן תדיר, ישנה עלייה מתמדת באחוזי הגיוס של הבנות הדתיות. האומנם? החוקר אריאל פינקלשטיין ערך מחקר מקיף בעניין וגילה ממצאים מטרידים ביותר. לפי תוצאות המחקר, אגף כוח האדם בצה"ל ומערך הדוברות מציגים נתונים מסולפים, חלקיים ואף שקריים בנוגע לגיוס בנות דתיות לצה"ל, וזאת על מנת להציג עלייה בהיקף המתגייסות וליצור תגובת שרשרת של הגדלת הגיוס עוד ועוד. כלומר צה"ל, באופן מודע, נכנס לשאלה האזרחית-ציבורית-פוליטית האם לפעול בשאלת הגיוס של בנות דתיות לצה"ל וכיצד. שאלה זו אמורה להיות מוכרעת אך ורק במגרש הפוליטי-ציבורי, ודאי וודאי שלצה"ל אסור לערוך מניפולציות בנתונים במטרה לגרום לשינויים.

צה"ל ומשטרת ישראל אמורים להיות מחוץ למשחק הזה. הם שייכים לכולנו, וברגע האמת אמורים לשרת את כלל אזרחי ישראל. הפיכתם לכלי נוסף במגרש הפוליטי-ציבורי אסורה לחלוטין, והיא אף מסכנת את קיומנו. הבסיס לקיומם של ארגונים אלה הוא דיווח נתוני אמת, ללא הטיה פוליטית ומעל לכל אג'נדה. מערכי הדוברות של המשטרה וצה"ל עובדים אצל הציבור ולא אצל הרמטכ"ל או המפכ"ל. המחויבות שלהם היא לציבור ולאמת. אחר כך - שהציבור יחליט מה לעשות בנתונים האלה. אילו יימשך המצב כך, יהפכו גם צה"ל והמשטרה (בנוגע למשטרה ייתכן שכבר מאוחר מדי) לשחקנים פוליטיים על כל המשתמע מכך. ואסור שזה יקרה.

תכלה שנה וקללותיה. תחל שנה וברכותיה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם