צו גיוס

 4 batami

ישראל בן פזי, מנכ"ל "זהות"

בשבועיים האחרונים עלה לאוויר מסע פרסום מסיבי של משרד הביטחון, בשיתוף חלק מעמותות השירות הלאומי. הקמפיין משווק את השירות הלאומי בתפקידי ביטחון בעטיפה נוצצת. "היום שמיניסטית מחר שושואיסטית", קורצת המודעה. "עוד מעט לא תוכלו לספר מה הבת שלכם עושה" - מנסה הקריינית לשכנע את ההורים. החבילה השיווקית בקמפיין תפורה כמובן היטב: תפקיד חשוב, ביטחון המדינה, עתיד מקצועי מובטח והרבה הילה ומסתורין.

המסע הזה מדגים תהליך שעובר על השירות הלאומי כולו. בשנים האחרונות נפתחו תקני שירות רבים ומגוונים. סייבר וטכנולוגיה, משרד המשפטים ומשרד החוץ, רווחה ובריאות, ביטחון ומודיעין, את הכול אפשר למצוא בשירות הלאומי. בריבוי התקנים ובמגוון אפשרויות השירות ישנה ברכה עצומה, אך בריבוי הזה גלום גם מחיר יקר. המחיר הוא אובדן הייחודיות שבשירות הלאומי. מהי ייחודיותו של השירות הלאומי? מהי השליחות והמשימה שהוא נושא על כתפיו? בעבר התשובה הייתה ברורה: שליחות חינוכית חברתית. היום, דומני שאין תשובה ברורה לשאלה זו. כתוצאה מריבוי אפשרויות השירות וגיוונן, הייחודיות שבשירות מטשטשת ויחד עמה נחלשת המוטיבציה של הבנות לשירות משמעותי.

אם מגמה זו תימשך, אם השירות הלאומי לא יהיה ייחודי ולא יגדיר בבהירות את משימותיו, עלול השירות הלאומי להפוך מארגון התנדבותי בעל תרומה משמעותית לחברת כוח אדם גדולה. כשכל תקן הוא אפשרי, כשהשירות מכיל הכול - נעלמת לה הייחודיות, נעלמת הגדרת המטרה, וממילא נעלמת תודעת השליחות. אילו שאלות היינו רוצים שיעסיקו את הבת העומדת לפני בחירת מקום שירות - עד כמה תרומתי משמעותית והיכן צריכים אותי, או מה השירות ייתן לי בעתיד? אם חפצים אנו בבניית מסגרות שירות ערכיות ומשמעותיות, עלינו למקד את תחומי העיסוק של השירות הלאומי.

אם השירות הלאומי לא יהיה ייחודי ולא יגדיר בבהירות את משימותיו, הוא עלול להפוך מארגון התנדבותי בעל תרומה משמעותית לחברת כוח אדם גדולה. כשכל תקן הוא אפשרי נעלמת הגדרת המטרה, וממילא נעלמת תודעת השליחות. אם חפצים אנו בבניית מסגרות שירות ערכיות ומשמעותיות, עלינו למקד את תחומי העיסוק של השירות הלאומי

אז מהו המיקוד הנכון? בעיניי התשובה ברורה, על השירות הלאומי צריך להתמקד בשדה החינוכי-חברתי!

בנות - חשבו היטב מה ייחודי בכן, איזה סוג שירות מתאים לכן, במה אתן טובות; אך בראש ובראשונה שאלו נא את עצמכן איפה באמת עם ישראל צריך אותי, והיכן תרומתי תהיה ייחודית. השדה החינוכי-חברתי הוא המקום שבו מתעצבת החברה הישראלית. הוא שדה הקרב שבו נקבעים אילו ערכים יובילו את החברה, אילו נורמות ומידות יעצבו את אורח חייה.

בפעילותם של מרכזי הזהות היהודית אנו נוכחים לדעת שהאתגר של הצמחת דור שעל אף תרבות הריאליטי והאינסטגרם הוא מחובר לזהותו היהודית-ציונית, לעמו ולמורשתו, נוכח יותר מתמיד.

מדינת ישראל, בעשור השמיני לחייה, נמצאת במקום מספיק יציב ובטוח ולכן שאלות יסוד שלא נשאלו בעבר מעסיקות את הציבוריות הישראלית. שום ערך אינו מתקבל כאקסיומה, שום מנהג ואידיאל אינו מובן מאליו. בניית חברה שזהותה היהודית-ציונית היא התשתית לקיומה היא משימה חשובה וייחודית. משימה תודעתית-חינוכית זו היא השליחות הגדולה ביותר והאתגר האמיתי שמשפיע על החברה הישראלית ומעצב אותה.

אנו מודעים לכך שלמשימה זו נדרשים כלים מתאימים ועל כן פתחנו השנה בשיתוף פעולה ייחודי עם מכללת אורות ישראל, שמעניקה לבנות "זהות" הכשרה מקצועית אקדמית המכינה את הבנות לאתגר החינוכי. את יודעת לחבר בין לבבות? לדבר יהדות ישראלית פשוטה? לרגש, להוביל ולהדריך? מקומך בחינוך.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם