זו מצוינות!

 6 shatach
"והעמידו תלמידים הרבה" - זו מצוינות!
תגובה למאמרה של ריקי ממן, "שואפים לבינוניות"

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה

במאמרה מנסה ריקי ממן לבקר את המבקשים לצמצם את תופעת הסינונים ותשלומי ההורים הקיימת בחינוך הדתי. לטענתה, ניסיונות הצמצום מביאים לבינוניות וסותרת את השאיפה למצוינות.

בדברים הבאים אבקש להציג את עמדת חז"ל בנושא וגם לטעון שטענתה של ממן אינה נכונה במציאות, פרקטית.

תפיסה דומה לטענתה אפשר באמת למצוא בחז"ל בדברים שאין ללמד תורה אלא למי שהוא "חכם ועניו ובן אבות" (מיוחס) ועשיר. עמדה זו הייתה תפיסתם של בית שמאי ואפשר לראותה למשל בבית המדרש של שמעיה ואבטליון, שעל פי המדרש כדי להיכנס אליו היה צורך בתשלום לשומר הפתח.

בית הלל, לעומתם, טענו ש"לכל אדם ישנה (ילמד)", ומנמקים זאת בטענה ש"הרבה פושעים היו בהם בישראל, ונתקרבו לתלמוד תורה, ויצאו מהם צדיקים וחסידים וכשרים". לפי תפיסתם הדתית של בית הלל, לא רק שעלינו לאפשר לכולם להצטרף לעולם התורה, אלא שדווקא אלו שאנו כל כך חוששים מפניהם, הם אלה שעשויים להיות הצדיקים של הדור הבא.

תפיסה זו לא נוצרה רק מתוך עמדה טכנית של מספרים, אלא מתוך הבנה שגדול הדור האמיתי אינו זה שצמח במקום מתבדל ומסוגר, אלא דווקא זה שחווה על בשרו את "עם ישראל". הניסיון להציג את דורשי השוויון ככאלה השואפים לבינוניות הוא הוצאת שם רע לאנשים המנסים לעשות סדר בג'ונגל על מנת להעניק הזדמנות מתאימה לכל תלמיד ותלמיד, חזק וחלש כאחד

 

ואולם, טוענים חסידי המיונים, קליטתם של כל עם ישראל יחדיו תוריד את הרמה ותמנע מאיתנו למצוא את גדולי ישראל הבאים. לשם כך אבקש להביא מאבות דר' נתן, פרק ד', נוסח מעט אחר העוסק במונח "והעמידו תלמידים הרבה": "משל למה הדבר דומה? לאישה שהיא מושבת תרנגולת על הביצים, מתוך הרבה היא מוציאה מעט, ומתוך מעט אינה מוציאה כלום". במילים אחרות, טוענים חכמי מסורת בית הלל שלאורם אנו הולכים, שאת גדולי הדור הבאים נמצא דווקא במקום שנשא באחריות לכולם. הסינון יגרום לנו לאבד את הכול.

נדמה שתפיסה זו לא נוצרה רק מתוך עמדה טכנית של מספרים, אלא מתוך הבנה שגדול הדור האמיתי אינו זה שצמח במקום מתבדל ומסוגר, אלא דווקא זה שחווה על בשרו את "עם ישראל".

אבל מעבר לכך, יש להביט אל המציאות בשטח. לא לחינם במשרד החינוך ישנה התנגדות (ולעיתים לא מספקת) לפתיחת מוסדות חדשים ולשוק חופשי לגמרי. בציונות הדתית ישנה "מכה" תקציבית של מוסדות קטנים. לא אלאה כאן בפרטים הכלכליים, אלא רק בתוצאה הפשוטה: במקום שיהיו לנו מוסדות גדולים המאפשרים עושר חינוכי לכלל הילדים, כולל שעות ומגמות לתלמידים מחוננים, אנו מידרדרים למציאות שבה יש הרבה מוסדות קטנים שאינם מסוגלים כלכלית לתת מענה לתלמידים חלשים ולתלמידים חזקים באותה מידה!

גודל המוסדות בחינוך הדתי אינו "קטן" במונחים עולמיים, אלא "קטנטן" ואף "מזערי". במצב שכזה, משרד החינוך נאלץ להוציא יותר כסף על החינוך הדתי, ההורים נאלצים לשלם הרבה על מנת למלא את החסך של הגודל, ולבסוף התלמידים הדתיים גם מקבלים הכי פחות. אכן, יש לקיים תחרות בין בתי ספר ולגיטימי לתת להורים את האפשרות לבחור מוסד; אלא שמוכרחים להציג גבולות ורף מינימלי. אם כל הורה יקים לו מוסד כאוות נפשו, אנו נמשיך לשלם עוד יותר ונמשיך לקבל פחות שעות לימוד, פחות תורה, פחות מעבדות ופחות פעילות חברתית וחינוכית.

הניסיון להציג את דורשי השוויון ככאלה השואפים לבינוניות הוא הוצאת שם רע לאנשים המנסים לעשות סדר בג'ונגל על מנת להעניק הזדמנות מתאימה לכל תלמיד ותלמיד, חזק וחלש כאחד.

אם נחזור בחזרה לסיפור הידוע של הלל בארובה, נוכל לשים לב שבבית המדרש של שמעיה ואבטליון כלל לא שמו לב לכך שלהלל לא היה כסף להיכנס לבית המדרש. הם כלל ידעו על מצבו, ולא שמו לב שבחוץ יש סופת שלגים. בשיאו של המדרש, אנו מוצאים את כל העולם לבן וזך כשלג, בשעה שרק בית המדרש האליטיסטי נשאר אפל. מי שרואה את אלוקים רק דרך הארובה, לא יצמיח את מנהיגי התורה של הדור הבא. גם לא את מדעניו.

 צילום: כהן פריץ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם