רוצים שינוי?

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

מזל טוב, יוצאים ממצרים. הנה הסתכלות אחרת על יציאת מצרים ועלינו, דברים שכתב העובד הסוציאלי טל לסר: "בנעוריי אביב גפן נהג לצרוח בהופעותיו: רוצים שינוי? התשובה לשאלה של אביב היא בדרך כלל לא. לא רוצים שינוי. נוח לנו ככה.

"מצרים הייתה ה-סמל ליציבות וקביעות: הנילוס תמיד זורם ללא תלות בגשם, העבדות של בני ישראל היא חוק טבע, שושלת פרעה קיימת מאז ומתמיד ואפילו לאחר המיתה הפרעונים נחנטים לנצח. יציאת מצרים נותנת תקווה חדשה לאנושות: אפשר לשנות ולהשתנות. אפשר לפרוץ את המעגל הסגור של חוק הטבע שבו רק החזק שורד. אפשר לתת לאור ה' לחדור אל המציאות ולהאיר אותה באור מוסרי. אפשר לעשות תשובה. לא סתם קוראים בפרשה על המכות. הרי אפשר היה לצאת ממצרים בלי לשנות את הטבע. אבל הנילוס הקבוע הופך לדם, האדמה היציבה פתאום רוחשת כינים והשמש שתמיד זורחת לפתע נעלמת. אלה מצבי חירום שמטרתם לערער קצת את היציבות שלנו, את הקיבעון, את האמונה ש'ככה זה היה וככה תמיד יהיה, אין מה לעשות'. יש מה לעשות.

"מקובל לקרוא לנאמנים לדרך התורה אנשים 'שמרנים' או 'מסורתיים', אבל בעצם, התורה היא דרך של פריצת הגבולות הטבעיים, של חתירה תמידית לשינוי".

2.

השבוע לפני 35 שנים נפטר הבבא סאלי, רבי ישראל אבוחצירא, בגיל 94. כרבע מיליון איש מגיעים בכל שנה לקברו בנתיבות. הנה רעיון אחד שלו על יציאת מצרים שגם אנחנו, שלא מבינים כלל בקבלה, יכולים לקלוט.

כך הוא מסביר את אחדות האומה בדרך לגאולה: "כל ישראל, ממקור ומחצב אחד נחצבו נשמותיהם, וכולם שווים לטובה ממקום הקדושה, לכן כל ישראל ערבים זה לזה, שיש להם שייכות וקרבה זה עם זה מצד מקורם ושורשם הקדוש, כנזכר. וגם מה שאמרו חז"ל, שכל העושה מצווה אחת מכריע את כל העולם כולו לכף זכות, וכן להפך רחמנא ליצלן, הוא מהטעם הנזכר לעיל, שכל ישראל שורש אחד להם במקום העליון. כל ישראל דבוקים ואדוקים זה עם זה בקשר אמיץ, וכל מה שעושה אחד מישראל מגיע לכללות ישראל".

ואולי בעצם הרעיון הזה הוא גם כן חלק מתורת הסוד. אם היינו מבינים את הסוד הזה, מצבנו היה אחר לגמרי.

לזכרו.

3.

זו פסקה יפה כל כך שפשוט העתקתי לכאן את כולה. בפרשות שקוראים כעת אנחנו רואים שוב ושוב שפרעה מתחרט, שהוא מבקש ממשה להפסיק עם עשר המכות, שהוא מבטיח להתנהג אחרת. ומה קורה? זמן קצר אחר כך הוא מתחרט על החרטה שלו.
הרב אביגדור נבנצל מסביר שזו נקודה יסודית מאוד בחיינו (לא רק בחיים של פרעה, אלא של כל מי שלומד את הפרשה, שמדברת אלינו כידוע): "נקודת ההבדל בין צדיק לרשע אינה בכך שאחד מתחרט והשני לא. שניהם מתחרטים. גם לפרעה היו מחשבות טובות של שיפור, כמו לכולנו. עיקר ההבדל הוא ביישום של אותן מחשבות טובות בחיי המעשה. כשעולה לנו מחשבה טובה – יש להתכונן מיד למערכה העיקרית שתתחיל מחר בבוקר, כשרושם הדברים יפוג באופן טבעי. לחשוב איך להקנות נצחיות להחלטות הלב. ההבדל בין צדיק לרשע הוא במרחק שבין התעוררות אחת לשנייה. אצל הרשע – קיים חלל גדול ביניהן. כל הרהור תשובה חולף ביעף, ועד להרהור הבא – הוא הולך בשרירות ליבו. ואילו הצדיק רוצה ליצור קביעות ואורך ימים להתעוררות הלב, הוא מושך את ההשפעה על פני זמן רב ככל שניתן. הוא רוצה 'לתפוס' את ההברקות ולאמץ אותן אל הלב, לשמר את רגעי האמת".

4.

שימו לב לשני האויבים האלה: קוצר רוח ועבודה קשה. יציאת מצרים הייתה אמורה לצאת לדרך. אלוקים כבר אמר למשה מה התוכנית, ומשה היה צריך לספר זאת לעם. אבל אז משהו נתקע: וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה... אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְלֹא שָׁמְעוּ אֶל מֹשֶׁה מִקֹּצֶר רוּחַ וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה[ חכמינו קוראים לנו להתעכב על המנגנון הזה. בני ישראל היו משועבדים, לחוצים, ראו רק את הטיט ואת הלבנים שמולם. הם לא הרימו את העיניים, לא פתחו את הלב, המילים לא נכנסו לאוזניים. שקט, הם עסוקים עכשיו. אין להם פנאי לדיבורים גדולים על חירות וגאולה. יש להם מכסה יומית לעמוד בה.

גם בחיים שלנו זה עלול לקרות. ה"דחוף" איכשהו תמיד דוחק את ה"חשוב". לא רק בגלל עבודה קשה, אלא גם בגלל קוצר רוח, חוסר קשב. בגלל קבוצת הוואטסאפ של הגן או הרצון לשמוע איך אבי גבאי מגיב לציפי לבני שמגיבה לאבי גבאי. השגרה, המטלות הרבות, טרדות היומיום, המשימות הדחופות – כל אלה עלולות לגרום לנו להחמיץ את העיקר, את מה שאנחנו באמת שואפים אליו. הפרשה מזכירה לנו לשים לב לכך, שלא נפספס את יציאת מצרים שלנו.

ואולי בכל שבוע מחדש יש לנו הזדמנות כזו. הרי בעוד כמה שעות יתחיל יום שאין בו קוצר רוח ועבודה קשה. שבת שלום.


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם