בכל ביס תגיעו לשמיים

 10 tu bishvat

 

מבחינת הרב נתנאל יוסיפון כל מה שצריך ביום ראשון בערב הוא שולחן עמוס בכמה שיותר פירות ישראליים. תחתכו יפה, תגישו, והוא מבטיח לכם שתהיו שונים ממה שהייתם לפני הסדר. המדרשים וקטעי הקישור הם רק בונוס נלווה * הכנה לסדר ט"ו בשבט עם טיפוס שהחולשה המוצהרת שלו היא ארץ ישראל. במיוחד הפירות שגדלים באדמתה

 

 

מרדכי יורבצקי

 

 

באופן כמעט סמלי, אנו יושבים לשוחח בשער הכניסה הראשי לארץ ישראל, נמל התעופה בן גוריון. הרב יוסיפון (44), העומד בראש הגרעין החינוכי בנתניה ובראש ישיבת ההסדר "אורות מחובר לגדולי החסידות, ורבים משמותיהם שגורים על לשונו.

ט"ו בשבט לא מוזכר בתלמוד אלא כראש השנה לאילנות, בתור התאריך הרלוונטי לתחילת ספירת השנים לעניין המצוות התלויות בארץ ותרומות ומעשרות. לעומת זאת, בפן החסידי יש עליו דיבורים מכאן ועד עונת הנטיעה הבאה, והרב יוסיפון חי ונושם אותם במשך השנה כולה.

בליל ט"ו בשבט תיערך בפעם השנייה "התוועדות טוב הארץ" בבנייני האומה בירושלים, אחרי מסורת בת כמה שנים של אירוע בסגנון דומה בנתניה.

"קודם כול, אני מתנצל שלא הבאתי פירות לריאיון", הוא פותח. "בשנים הראשונות ערכנו שולחן ענק עם הרבה פירות. כשגדל הציבור החלטנו לפזר על כל כיסא ערכה של פירות יבשים מתוצרת הארץ, וכך נולד הרעיון לשווק ערכות של פירות יבשים, שבהן גם עוגיות העשויות מקמח ארץ ישראל, לקראת ראש השנה לפירות האילן".

ההחלטה שהגיע הזמן לחבר את עם ישראל לארץ ישראל התחילה אצל הרב יוסיפון בעקבות הגירוש מגוש קטיף, אחרי ילדות ב'אם ההתנחלויות', היישוב קדומים. כבר בעבר עסק במאבקים על ארץ ישראל והיה ממייסדי תנועת 'קוממיות'. "בתי עורכת מחקר בהיסטוריה במסגרת לימודיה האקדמיים", הוא מגלה, "ובמהלכו היא מצאה שאביו של סבי, ר' משה חיים חפץ, קנה קרקע בארץ ישראל, נטע בה עצים ומכר ארבע אמות ליהודי חוץ לארץ כדי לזכות אותם במצוות התלויות בארץ. ארץ ישראל זורמת אצלנו בעורקים המשפחתיים".

הוא מביא עוד סיפור על אחד מאבות אבותיו, שסיפר שב'חיידר' שבו למד באירופה הגיע יום אחד המלמד ואוצר בידו: תפוז מארץ ישראל. המלמד העניק לכל ילד חתיכה מהפרי, והנער שלימים יהיה אבי סבו של הרב יוסיפון שמר את החתיכה שלו זמן רב, כדי שיזכה לטעום מפירותיה של הארץ.

להכניס לגוף קדושה של הארץ

הרב יוסיפון ממשיך לפרט על הסיבה שגרמה לו להוציא לאור ספר וחוברות העוסקים בדברי חז"ל על פירות הארץ, לשווק ערכות של פירות מתוצרת הארץ וליזום סדרי ט"ו בשבט מרכזיים.

"רציתי משהו אחר שיחבר את העם לארצו. בשביל רבים החיבור לארץ ישראל מתבטא במאבקים נגד מסירת חבלי ארץ, ואני אומר: ההפך – ארץ ישראל היא מקום של שמחה, מקום של טוב. כשאדם אוכל מהפרי, לא רק הוא נותן לארץ, אלא גם הארץ נותנת לו".

הוא מציין שקיימות עדויות מתקופת תלמידי האר"י שמתארות סדר ט"ו בשבט כאירוע שבו מתכנסים ומדברים בשבחה של ארץ ישראל ופירותיה. "מה שכן, אני בא לחדש דבר מרכזי שהיה חסר בסדרי ט"ו בשבט המקוריים. אני מחדש, בעקבות רבותינו האחרונים, שיש מעלה גדולה בעצם אכילת הפירות, גם בלי שאומרים סביבם דברים בשבח הארץ ומשלים על הפירות. ברגע שהאדם טועם מהפירות של ארץ ישראל, משהו בו משתנה. הוא לא אותו אדם.

"יש תשובה של הבן איש חי, שהיה חובב ארץ ישראל גדול, לשאלה האם לאדם שיש לו פרדס יש מידת חסידות לשהות בפרדסו כמה ימים. הוא עונה שוודאי שזוהי מידת חסידות, וזה חלק משבח ארץ ישראל. לעומת זאת, גדולי הדורות האחרונים מדברים בשפה אחרת: הם מדברים על הצד הרוחני בשבחם של הפירות. ואני שואל: למה בעצם? אם אנו אומרים שהפירות של ארץ ישראל קדושים, בואו נהנה מהחומריות עד הסוף.

"כשעלה הרעיון לפרסם חוברת עם מקורות מחז"ל על מעלת הפירות, ולהכניס בה רעיונות רוחניים, הרבה מאוד אנשים אכלו את הפירות, וחלק קטן קראו את הרעיונות. בהתחלה התאכזבתי, אבל אז קלטתי ואמרתי לעצמי: ברור שיש חשיבות ללמוד ולספר על הפירות, אבל במובן מסוים האדם שאכל את הפירות מעלתו גדולה בעיניי יותר ממי שקרא את החוברת ולא אכל.

"זה בדיוק החידוש של ארץ ישראל, והוא שגם החומרית שלה קדושה. האדמה קדושה. הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה אומר לתלמידיו שהכי חשוב לקרוא את הפסוקים ואת המדרשים שעוסקים בארץ ישראל, אבל אני חושב שהפרי עצמו הוא קדוש. הוא לא משל, הוא העניין. אתה רק אוכל וזה נכנס לך אוטומטית. כשאתה אוכל משהו, הוא נכנס למחזור הדם שלך. כשאתה אוכל פרי של חוץ לארץ, נכנס לתוכך חלק מחו"ל. מי שאוכל כל הזמן מפירות ארץ ישראל, הוא עצמו חתיכת אדמת ארץ ישראל.

"החידוש הגדול של בית המקדש הוא דווקא ברבדים הנמוכים שלו. תפילה יש לנו גם היום, היא דווקא החלק הגבוה של החיבור לה', וזה יותר גבוה מלהביא כבש לקורבן. בתפילה האדם באם עם הצד הגבוה שלו, הדיבור, לפני ה'. החידוש של בית המקדש הוא בחלקים הנמוכים; לבית המקדש יבואו גם הכבש והצומח. במועדים מיוחדים מביאים גם משבעת המינים – בניסוך היין ובביכורים", הוא מסכם את המהלך.

"רציתי משהו אחר שיחבר את העם לארצו. בשביל רבים החיבור לארץ ישראל מתבטא במאבקים נגד מסירת חבלי ארץ, ואני אומר: ההפך – ארץ ישראל היא מקום של שמחה, מקום של טוב. כשאדם אוכל מהפרי, לא רק הוא נותן לארץ, אלא גם הארץ נותנת לו"

 

טובה הארץ מאוד מאוד

 

הרב יוסיפון מציין את שמו של אליעזר ברט, מנכ"ל 'עלי קטיף', שאיתו יזם את שיווק הפירות היבשים מתוצרת הארץ במגשים ובערכות תחת המותג 'טוב הארץ'. שניהם החליטו לקחת את כל שבעת המינים, כולל תאנים שבדרך כלל לא מגדלים בארץ, ולמכור בערכות משפחתיות לרגל המועד. הערכה נמכרה עם חוברת שפירטה את הסדר ואת הרעיונות הללו. בשנים מסוימות הם היו כובשים זיתים בעצמם, וגם רוקחים ריבות תאנים ואתרוגים. במשך כמה שנים דאגו גם לייבוש מסחרי של תאנים.

"שיווק הפירות עבר כל מיני גלגולים. תשע שנים זכינו לעסוק בזה אבל בשלב מסוים זה הפסיק להיות כלכלי", הוא משחזר. "בשביל שהמיזם יפרח מחדש צריך מישהו שיתמסר לעניין".

 כשאני שואל מה גרם לאירועים של נתניה ולסדרי ט"ו בשבט המצומצמים שערכה ישיבת מצפה יריחו להפוך לאירוע מרכזי בבנייני האומה שפונה לכלל הציבור, הוא מספר שלפני שלוש שנים הוזמן לערוך 'התוועדות ט"ו בשבט' עם תנועת 'בני דוד' מיסודו של הרב יצחק גינזבורג. בשנה שעברה קיבל טלפון מפתיע ממפיק האירועים יוסף פריסמן מיצהר, והוא הציע לו למנף את העניין ולערוך סדר מרכזי שיהיה אירוע כלל-ישראלי סביב פירותיה של ארץ ישראל ושבחה של הארץ. הוא מבקש לציין גם את ח"כ בצלאל סמוטריץ' שעזר 'לחבר חוטים', וגם לעיריית ירושלים, שפרסה השנה חסות על האירוע.

 

לקנות מיהודים בארץ ישראל

 

"יש לי אמירה חשובה לעם ישראל", אומר הרב יוסיפון לקראת סיום. "בעקבות שנות השמיטה התעוררתי לקנות מיהודים בארץ ישראל כדי לחזק את החקלאות. ומה עם כל השנים? בכל שנה חשוב לקנות מפירות ארץ ישראל ומיהודים. מפורסם שאחד מגדולי החסידות, רבי אברהם דב מאבריטש, אכל רק מפירות הארץ".

הוא מזכיר עוד שני יהודים שנרצחו על קידוש השם, שהקפידו גם הם לאכול מפירות הארץ: יאיר הר-סיני מסוסיא והרב הלל ליברמן מיצהר, שנרצח בדרכו לקבר יוסף. "לאחרונה אני פוגש יותר ויותר יהודים שלפחות לכבוד בט"ו בשבט משתדלים להביא הביתה פירות חיים מארץ ישראל. כציבור ציוני-דתי, אני חושב שראוי שנרים את הדגל הזה של קניית פירות מיהודים וחיזוק החקלאות היהודית בארץ ישראל".

הרב יוסיפון מזכיר סיפור ששמע מהרב דודי דודקביץ', רבה של יצהר, על כך שהסיבה שחסידי בעלז מרבים לשתות ליקר בננות, היא שלר' אהרן רוקח (האדמו"ר הרביעי של חסידות בעלז, מ"י) היה חשוב לאכול דווקא מפירות הארץ. בתקופתו היו ימי צנע ור' אהרן חילק תפוחים לחסידיו. התפוחים היו קטנים ומצ'וקמקים, והאדמו"ר ראה אנשים מתלחששים, היו אלו יהודים אמידים. שאל אותם לשיחתם, ואחר ניסיון התחמקות ענו לו שדיברו ביניהם שבשנה הבאה יביאו תפוחים טובים יותר, מחוץ לארץ. שמע ר' אהרן את דבריהם והזדעזע. אמר להם: "תתביישו לכם שדיברתם ככה על פירותיה של ארץ ישראל. תחזרו אחריי: הפירות של ארץ ישראל הם הטובים ביותר". היום כבר רואים שזו לא הייתה אמירה שהייתה מנותקת מהמציאות אלא פשוט הקדימה אותה.

***

 

עושים סדר / הרב נתנאל יוסיפון

 

· הידעתם? אחוז גבוה מאוד ממכירות הפירות היבשים בארץ הוא סביב ט"ו בשבט, כ-30 אחוז.

· במשך השנים שעם ישראל היה בגלות, לא הייתה משמעות מיוחדת ליום ט"ו בשבט. הזכר היחיד להיותו יום מיוחד הוא פסיקת ה'שולחן ערוך' שאין אומרים ביום זה תחנון ואין מתענים בו.

· יש סימן זיהוי לפירות יבשים מתוצרת הארץ: הפירות הבהירים (דוגמת צימוקים לבנים ומשמש) המגיעים מחו"ל מיובשים בטכנולוגיה הנעזרת בגופרית בחו"ל, שהיא מאוד לא בריאה. עוד סימן: פרי שהעלים שלו מכוסחים (מצוי באננס), הם מחו"ל.

· איך בודקים תולעים? מעמידים את הפרי מול האור מיד כשפותחים אותו, ובוחנים בעין האם משהו זז שם. אם הוא זז – זו כנראה תולעת. חשוב לבדוק גם צימוקים, בעיקר כאלה מחו"ל. מסקנה: לקנות מתוצרת הארץ.

· רבים הולכים לכיוונים "ציוניים" במהלך הסדר ושרים שירי ארץ ישראל, ואני אומר: אפשר להשתמש בשיריה של ארץ ישראל, יש מספיק. דוגמאות:

"טובה הארץ מאוד מאוד"

"ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה..."

"צדיק כתמר יפרח"

"לך אתן את הארץ הזאת"

"אור חדש על ציון תאיר ונזכה כולנו במהרה לאורו"

"דע לך שכל רועה ורועה יש לו ניגון מיוחד משלו"

"ענבי הגפן בענבי הגפן דבר נאה ומתקבל"

"כי את כל הארץ אשר אתה רואה לך אתננה ולזרעך"

"והיה כעץ שתול על פלגי מים"

"נגילה הללויה, בא זמן הגאולה"

צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם