המהפכה המשפטית הבאה

 5 mishpat
בקדנציה האחרונה של הכנסת נעשו מהלכים חשובים בתחום המשפט העברי. בכלל זה תיקון 'חוק יסודות המשפט', מינוי עשרות דיינים לבתי הדין הרבניים ותמיכה מסוימת בבתי הדין לממונות. ובכל זאת, הרב רכניץ מבקש להזכיר את החלום האמיתי, חלום משפט התורה השלם, ואת החתירה למימושו המלא

הרב עדו רכניץ, מכון משפטי ארץ, עפרה

הציונות הדתית (רובה) מסכמת בסיפוק את הקדנציה של איילת שקד במשרד המשפטים. במהלך כהונתה מונו מאות שופטים לכל הערכאות ונעשו מהלכים לחיזוק הערכים הלאומיים על פני אלה הליברליים.

בהחלט אפשר לומר שאנו בעיצומה על מהפכה משפטית שמרנית. ולמרות כל זאת, חשוב להזכיר ששמרנות אינה מילה נרדפת למשפט עברי. שמרנות היא גישה מערבית חשובה, הקרובה יותר למשפט העברי בעניינים מסוימים, אבל בענייני המהות היא רחוקה ממנו כרחוק מזרח ממערב (תרתי משמע).

לחלום על המהפכה הבאה

חשוב להדגיש: משפט התורה איננו רק חלום, הוא חי כבר עכשיו, גם אם בהיקפים קטנים. חברות פרטיות, עמותות, אנשי עסקים וסתם אנשים מן היישוב חותמים על הסכמי ממון על פי ההלכה. כאשר מתגלעות מחלוקות הם פונים לאחד מעשרות בתי הדין לממונות הפזורים בכל רחבי הארץ ומקבלים שירות משפטי שסיומו במתן פסק דין. בתי דין אלה הם גופים פרטיים בלתי מתוקצבים (כמעט), ואולי דווקא בשל כך הם זריזים פי כמה ממערכת המשפט. הם פועלים מתוך תחושת שליחות ומתוך תודעת שירות שהמערכת הממשלתית יכולה להתקנא בה.

על בסיס הקיים עלינו לחלום על הרבה יותר.

תפקידנו כדיינים לפעול למען התמקצעות. עלינו לפתח את היקף ההשתלמויות של דייני בתי הדין לממונות, ולבחון סוגיות יסוד באופן שיטתי. עלינו להמשיך לנסח מדיניות הלכתית משותפת (כפי שנהוג ברשת "ארץ חמדה גזית", שבה אני פעיל) כדי להגביר את הוודאות המשפטית של הנידונים בפנינו. וחשוב מכול, עלינו לפעול מתוך תחושת אחריות, כאילו אין מערכת משפט אחרת מלבד בית הדין, ולכן על בית הדין להגיע להחלטות מתוך אחריות לכלל החברה.

משפט התורה איננו רק חלום. הוא חי כבר עכשיו, גם אם בהיקפים קטנים. רבים חותמים על הסכמי ממון על פי ההלכה. כאשר מתגלעות מחלוקות הם פונים לאחד מעשרות בתי הדין לממונות הפזורים בכל רחבי הארץ ומקבלים שירות משפטי. בתי דין אלה הם גופים פרטיים בלתי מתוקצבים (כמעט), ואולי דווקא בשל כך הם זריזים פי כמה ממערכת המשפט. הם פועלים מתוך תחושת שליחות ומתוך תודעת שירות שהמערכת הממשלתית יכולה להתקנא בה
הבחירות האמיתיות

במקביל, התפקיד החשוב ביותר של הציבור הוא להצביע בבחירות. אין הכוונה כאן להצבעה בבחירות לכנסת, אלא בבחירה בבית הדין במקום בבית המשפט. הבחירה באה לידי ביטוי בשתי פעולות:

הראשונה היא חתימה על חוזים כהלכה. שהרי כל אדם שחותם על חוזה על פי ההלכה וקובע בחוזה שכל מחלוקת תתברר בבית דין של תורה (וכבר היום רבים מאוד נוהגים כך) בוחר במשפט התורה. בכלל זה יש להזכיר את החשיבות הרבה של חתימה על צוואה על פי ההלכה, ולא, אין בכך עין הרע.

חשוב להדגיש: חוזים על פי ההלכה, שעומדים גם בדרישות החוק, כבר קיימים. באופן טבעי אני מפנה את הציבור לאתר "דין תורה" מבית "מכון משפטי ארץ", שם מוצעים עשרות חוזים חינם אין כסף, ובכלל זה חוזה שכירות דירה, מכר דירה, היתר עיסקא, צוואה, הלוואה, תקנון בית משותף, הסכם תיווך ועוד. חוזים על פי ההלכה אפשר למצוא גם באתרים נוספים כמובן.

הפעולה השנייה שהציבור נקרא לבצע היא להתדיין בבתי הדין. שהרי כל מי שמתדיין בבית של תורה בוחר במשפט התורה באופן המובהק ביותר. יתרה מזו, כל תיק שנדון בבתי הדין, ובעקבותיו נכתב פסק דין, תורם באופן ישיר לפיתוח משפט התורה. זאת, באמצעות העיסוק התורני בסוגיות המשפטיות המודרניות.

"אם תרצו אין זו אגדה" אמר חוזה המדינה. ואכן, אם נמשיך לרצות באמת את המשפט העברי ולפעול ליישומו הוא יגדל ויתפתח ויוכל להפוך בהסכמה לאומית רחבה לחוק המחייב של מדינת ישראל.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם