דרך ארוכה שהיא קצרה

 3 smotrich

בצלאל סמוטריץ'

בנימין נתניהו חכם, ומדינאי מוכשר. תכלס, יש הרבה היגיון בשיטה של נתניהו. הלחץ מאירופה, מארה"ב וממדינות נוספות הוא לחץ חזק, איום. תנו, ותרו, הרסו, פנו, התפשרו. לכן, לפעמים הכי קל לדחות בקש, להערים שקרים לבנים או שקרים שחורים, למרוח, לתחמן, ופשוט לחכות שהגל יעבור. הרבה אנשים מייחסים את זה לגאונות של נתניהו, ובצדק. אין ספק, לא הרבה היו עוברים כמוהו שמונה שנות אובמה, ללא נסיגה משמעותית והריסת יישובים. אובמה לחץ, הזמין, הגיע ודיבר, ונתניהו בעיקר "ערבב". אמר כן והתכוון ללא, הבטיח שיהיה אבל לא אמר מתי. אובמה הלך, ובא טראמפ, נשיא אוהד. אבל גם לו יש תוכניות. כעת מגיעה לפתחנו 'תוכנית המאה' של טראמפ. ומה עכשיו?

רבים מתומכי נתניהו טוענים שהוא מעולם לא התכוון להקים מדינה פלסטינית. נאום בר-אילן, לשיטתם, נועד רק לדחות בקש ובתבן את האיומים של אובמה, קרי, ביידן והחברים. ייתכן, אולי, ובאמת אין לדעת.

אבל מה שבטוח, הנזק כבר נעשה. אני מאמין שדעות ודיבורים פועלים, ויש להם הרבה משמעות. ראו מה עשו כאן אנשי מרצ במאבק על דעת הקהל בארבעים השנים האחרונות. איך דעות הזויות הפכו לדעות שראויות לבוא בקהל, איך הוגי דעות קיצוניים עומדים כעת במרכז הבמה. ראו על מה מדברת כיום מפא"י ההיסטורית ("אין דבר כזה עם פלשתיני", כה אמרה גולדה) ומה קרה לתנועת החירות ולדיבורים על שתי גדות לירדן, זו שלנו זו גם כן.

האמן לי, כבוד ראש הממשלה, אם היית מנופף כבר אז בתנ"ך כקושאן במקום אותו נאום בר-אילן, היינו כולנו במקום אחר. בהתחלה זה היה קשה יותר, אך מהר מאוד היו מתרגלים. זו ארצנו, כמה פשוט, כמה ברור. היינו כאן לפני כולם, ונישאר כאן גם אחרי. כי כך כתוב בתורה, כי כך מספרת היסטוריה, כי זו האמת

 

כידוע, יש דרך קצרה שהיא ארוכה מאוד, ויש דרך ארוכה שהיא קצרה, בטוחה ונכונה. שיטת ההתפתלות, ההתחמקות וערבוב היריב מועילה מאד לטווח הקצר. אבל המילים חודרות ויוצרות מציאות. זו דרך קצרה שהיא ארוכה, כי המחיר הוא שעם ישראל והעולם איתו כבר התרגל שארץ ישראל לא לגמרי שלנו, ויש כאן בעלי בית נוספים. הרי לא רק הערבים אומרים את זה, זה מה שאנחנו בעצמנו אומרים, זו דעת הממשלה והעומד בראשה. זו דרך קצרה שהיא ארוכה, כי כלל גדול הוא שהאומר רק חצייה שלי, מול האומר כולה שלי – זוכה ברבע בלבד. זו דרך קצרה שהיא ארוכה, כי אומות העולם שבעו מדיבורי סרק והן אומרות, בצדק מבחינתן – אם זה לא שלך, אם אתה מתכוון לתת – אולי פשוט תיתן כבר?

ולעומתה, יש דרך ארוכה שהיא קצרה. דרך שיש לה אורך רוח – עבר וגם עתיד. ובאמת, אין שום סיבה להמציא מחדש גלגלים; "כוח מעשיו הגיד לעמו לתת... נחלת גויים". ליסטים אנחנו? הוא בראה ונתנה לאשר ישר בעיניו, ברצונו נתנה להם, וברצונו נתנה לנו. האמן לי, כבוד ראש הממשלה, אם היית מנופף כבר אז בתנ"ך כקושאן במקום אותו נאום בר-אילן, היינו כולנו במקום אחר. בהתחלה זה היה קשה יותר, אך מהר מאוד היו מתרגלים. זו ארצנו, כמה פשוט, כמה ברור. היינו כאן לפני כולם, ונישאר כאן גם אחרי. כי כך כתוב בתורה, כי כך מספרת היסטוריה, כי זו האמת.

זו דרך ארוכה שהיא קצרה, כי העולם המדיני מכבד את מי שעומד על שלו, לא מוותר ולא מתקפל. העולם מעריך את מי שמאמין שמה ששלו באמת שלו, ולא עוטף או מתחמק בפתרונות פתלתלים.

זו דרך ארוכה, כי יש כאן עם ערבי שהתרגל לדריסת רגל ולרעיונות הבל על אודות מדינה פלשתינית, והוא מתודלק בידי האמריקנים, האירופים ועל ידינו. אבל חייבים להתחיל. גדיעת התקווה מאבק נחוש בטרור והצעת תחליף – עזיבה מכובדת מרצון, קבלת הריבונות הישראלית, או במקרה הצורך מלחמה, עד להכרעה ברורה.

זו דרך ארוכה, אבל בטוחה. ולכן היא הכי קצרה. עַם המאמין בעברו – עתידו מובטח. עם המאמין וחפץ בארצו, ישכון לבטח. עם המאמין במורשתו, גורלו בידו. זה החזון, זה המסר, וכך מכריעים ומנצחים.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למה ד' עושה לנו קורונה?

  הרב שלמה אבינר משיב...

הרקע ההיסטורי של יציאת מצרים

  מאור עובדיה מ'מכון ידעיה'...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם