האנגלית ואנחנו

 ac 13 eng
לימוד אנגלית – מסיוט לשיח

ד"ר לינדזי שפירו-שטיינברג, ראשת החוג לאנגלית, המכללה האקדמית הרצוג

רמת השליטה באנגלית של רוב בוגרי מערכת החינוך בישראל אינה מאפשרת להם לתפקד בעולם האקדמי. זה לא סוד. כ-36% מהתלמידים הנבחנים בבחינת הבגרות באנגלית ניגשים לבחינה ברמת חמש יחידות, ואף כי הציונים שלהם גבוהים בדרך כלל, כשהם מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה, רבים מהם נדרשים להשתתף בקורסי חובה באנגלית. רבים מאלה שמקבלים פטור מאנגלית משיגים זאת לאחר שהקדישו חודשים לשיפור אוצר המילים, כדי להעלות את הציון שלהם בפרק המוקדש לאנגלית בבחינה הפסיכומטרית או בבחינת אמי"ר/אמיר"ם. ואולם, היקף המילים החדשות שאפשר לרכוש בתוך חודשים ספורים מוגבל, ורוב הסטודנטים נאלצים להשתתף בקורסים לאנגלית במשך שנה עד שלוש שנים במהלך לימודיהם באוניברסיטאות או במכללות. לכן, לרבים מהסטודנטים במוסדות האקדמיים, לימודי אנגלית הם מעמסה מכבידה. מה אפשר לעשות בנדון?

בימינו, מחנכים מזלזלים אמנם בשינון ובלימוד בעל פה, אך העובדה היא שזהו כלי שבלעדיו אי אפשר לרכוש שפה זרה. אם בכל רגע צריך לחפש מילים במילון תוך כדי קריאה, קשה לעקוב אחר הרעיון העיקרי במאמר. מעייף מאוד לקיים שיחה שבה אחד המשתתפים עוצר את שטף הדיבור פעם אחר פעם כדי לחפש בטלפון הנייד תרגום למילים ששכח או שכלל לא הכיר

 

כדי לקרוא מאמר אקדמי בקלות יחסית, דרוש אוצר מילים הכולל כ-5,000 משפחות מילים (משפחת מילים כוללת את חלקי הדיבר השונים של המילה), ורוב בוגרי חמש יחידות באנגלית אפילו לא קרובים לרמה זו. ההכנה לבחינה הפסיכומטרית או לבחינת אמי"ר/אמיר"ם אמנם תורמת, אבל במקרים רבים זה מעט מדי ומאוחר מדי.

הפיקוח על הוראת האנגלית במשרד החינוך מודע לכך היטב, ומשקיע מאמצים רבים לתיקון המצב. למשל, בשנים האחרונות שונתה תוכנית הלימודים באנגלית, ובעוד שבעבר הדגש היה על דקדוק, כיום התוכנית ממוקדת בהרחבת אוצר המילים. חוברו רשימות של מילים לכל שכבת גיל, והמורים לאנגלית נדרשים ללמד עשרות מילים בשבוע. המורים לאנגלית בכל הארץ משתתפים בהשתלמויות העוסקות בהוראת אוצר מילים ובשיפור המיומנויות והידע בתחום זה.

בנוסף, הפיקוח על הוראת האנגלית במשרד החינוך בוחן אפשרות להוסיף לבחינת הבגרות באנגלית מודול (יחידת לימוד) שבו הנבחנים לא יורשו להיעזר במילון. השימוש במילונים בבחינות הבגרות הוא רשת ביטחון שמזיקה יותר משהיא מועילה, ויש לקיים חשיבה מחודשת ומעמיקה בנושא הזה. ללא האפשרות להשתמש במילונים בזמן הבחינה, תלמידי בתי הספר בכל שכבות הגיל ייאלצו ללמוד בעל פה אלפי מילים כהכנה לבחינת הבגרות. אין ספק שזה ישפר במידה רבה את רמת השליטה באנגלית של בוגרי מערכת החינוך.

תוכנית הלימודים הרשמית של משרד החינוך באנגלית כוללת רשימת מילים נרחבת וכל אחד יכול להיעזר בה. הרשימה מחולקת לשלושה שלבים. התלמידים צריכים לשלוט ברשימת שלב א' עד סוף כיתה ו'; שלב ב' – עד סוף כיתה ט', ושלב ג' עד סוף י"ב. שלב ג' כולל מילים רבות מאוצר המילים האקדמי, כהכנה ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

לצערנו, בנושא הזה אין קיצורי דרך. מחנכים בימינו אמנם מזלזלים בשינון ובלימוד בעל פה, אך העובדה היא שבלי הכלי הזה אי אפשר לרכוש שפה זרה. כשכותבים עבודה בבית הספר או במכללה, סביר ביותר שנחפש בגוגל מתי התרחשה מלחמת האזרחים באמריקה או באיזו שנה שייקספיר כתב את "המלך ליר". אבל אם בכל רגע צריך לחפש מילים במילון, תוך כדי קריאה, קשה לעקוב אחר הרעיון העיקרי במאמר. כמו כן, מעייף מאוד לקיים שיחה שבה אחד המשתתפים עוצר את שטף הדיבור פעם אחר פעם כדי לחפש בטלפון הנייד תרגום למילים ששכח או שכלל לא הכיר.

כדי להתכונן ללימודי התואר הראשון עלינו ללמוד כמה שיותר מילים מרשימת המילים של שלב ג'. לפניכם כמה טיפים להגדלת אוצר המילים:

  1. הכינו לעצמכם כרטיסיות עם מילים מהקישור הבא:
  2. חפשו פירושי מילים במילון המקוון . זהו מילון שמספק גם מילים נרדפות וגם משפטים המדגימים כיצד להשתמש במילה.
  3. הרבו בקריאה ככל האפשר.

סטודנטים שמגלים אחריות לרכישת שליטה באנגלית חוסכים לעצמם זמן יקר במהלך לימודיהם לתואר; אבל בנוסף, ואולי חשוב מזה, הם מטפחים את יכולתם להשתתף בשיח הגלובלי המתקיים בתחום הדעת שלהם. האין זו מהות הווייתנו כאנשים משכילים?

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם