זהות מטושטשת

 5 zehut
תגובה לריאיון עם משה פייגלין בשבוע שעבר
ברלה קרומבי דווקא ניסה להיפתח למשהו שהוא אולי מפספס במשה פייגלין. אבל דווקא הקשבה לראיונות שנערכו איתו, ובמיוחד זה שהופיע כאן בשבוע שעבר, גרמו לו להבין מה מפריע לו כל כך באשליה שמפלגת 'זהות' מוכרת לדעתו לבוחריה הצעירים * כך הפכו הרעיונות המקסימים על חירות לכיסוי על חוסר יכולת ביצוע מוכחת (20 שנה ללא תפקיד ציבורי), מסרים מוזרים על מדינה אופטימלית שנמצאת בשרוול של המנהיג, ואפילו עצימת עיניים מול ההצהרה של חלק מחברי מפלגתו על הצבעות שמאל ביום שבו יידרשו לתת קולם להסכם על חלוקת ירושלים

ברלה קרומבי

משה פייגלין הוא איש חזון מעורר השראה. באחד הסרטים שהפיק בתקופת 'מנהיגות יהודית' הוא מציג את ישראל אי-שם בשנות 2020 עם מפלגה אחת גדולה בשם "ישראל יהודית". כשהיא מנצחת בבחירות נראה מנהיגה, משה פייגלין כמובן, מגיע לנאום ניצחון מול הר הבית ונושא נאום יהודי גאה שנפתח בברכת "שהחיינו" בשם ומלכות. וואו, איזה חזון.

אבל פייגלין הוא איש רוח, לא איש עשייה. הוא מחזיק מאחוריו קריירה ציבורית שהחלה בימי 'זו ארצנו', שבהם קרא למרי אזרחי, ומאז המשיכה לעשרים שנה של ניסיונות להיבחר לכנסת ללא הצלחה. זהו בעצם הרזומה המעשי של פייגלין.

לפני שתי כנסות זה קרה סוף-סוף. אחרי שנתניהו הבין שמועמד ימני חובש כיפה סרוגה כמו פייגלין יכול דווקא להיות נכס אלקטורלי בעבורו והפסיק לנסות למנוע ממנו להיבחר לרשימת הליכוד - הבשורה הגדולה של פייגלין הגיעה לכנסת. ומה קרה אז? פייגלין התנהל כמו סולואיסט בכל תחום. רק הוא יודע, רק הוא מבין. ויותר מכך: חוץ ממנו כולם טועים. הוא לא הצליח לעבוד בשיתוף פעולה עם שום פוליטיקאי בשום נושא. כך הוא סיים את הקדנציה ללא הישג, כשהוא מסוכסך עם כל נאמני ארץ ישראל בליכוד.

כמו איש רוח אמיתי ניסה פייגלין להסביר לכולם למה הוא צודק, במקום לקדם את רעיונותיו בצורה מעשית. אם חוסר היכולת לעבוד עם קולגות היה רק בנושא ארץ ישראל, עוד אפשר היה לחשוב שמדובר באידיאולוג נאמן שלא מוכן להתפשר. אבל זה היה קו אחיד בכל התחומים. כי הרי בכל נושא רק משנתו של פייגלין צודקת ורק יישור קו עימו ב-100% מצדיק שיתוף פעולה. התברר שהוא מסוג האנשים שמסוגלים להיות רק מספר 1. שאליהם מצטרפים, אבל הם לא מצטרפים לאף אחד, בטח לא מסוגלים לשמוע דעות נוספות כשווה בין שווים. כך למשל הריץ פייגלין מתמודד מטעמו מול דני דנון לתפקיד יו"ר מרכז הליכוד, נגד כל נאמני ארץ ישראל בליכוד, שכן לדבריו דנון "הוא לא ימין בכלל". תזכורת: דני דנון היה האיש שהעלה את לחץ הדם לשמאלנים בימים שלפני סמוטריץ' במשכן, וזכה בשל פעילותו לכינוי "הדנוניזם".

ב.

פייגלין אולי שואל את השאלות הנכונות, אבל אצלו אין קשר בין השאלה לתשובה. קחו דוגמה מנושא הפרדת דת מהמדינה. הבעיה: הפוליטיקה בוחשת בענייני הדת ופוגעת בהם. הפתרון: הפרדת הדת מהמדינה, נישואין אזרחיים, היתר להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, והכול יהיה מושלם. גם בנושא הלגליזציה קורה אותו דבר: יש בעיה במתן אישורים לקנאביס רפואי. הפתרון: להפוך את הסמים הקלים לחוקיים לכולם, כאילו חסרים צעירים ישראלים שמאושפזים בכפרי גמילה בגלל אותם חומרים. המחשבה שהצבעה על בעיות בשיטה אחת הופכת שיטה אחרת לחפה מחסרונות היא פשוט ילדותית.

הבעיה: הפוליטיקה בוחשת בענייני הדת ופוגעת בהם. הפתרון: הפרדת הדת מהמדינה. הבעיה: קשיים במתן אישורים לקנאביס רפואי. הפתרון: להפוך את הסמים הקלים לחוקיים לכולם. המחשבה שהצבעה על בעיות בשיטה אחת הופכת שיטה אחרת לחפה מחסרונות היא פשוט ילדותית

דוגמה נוספת: הרב חיים אמסלם, מספר 2 של פייגלין, הסביר שיש בעיה בבחירת רבני ערים, בגלל התערבות הפוליטיקאים. ומה הפתרון של 'זהות'? לבטל את המצב הקיים, שבו הרב נבחר על ידי גוף ציבורי שמורכב מגבאי בתי כנסת ואנשי ציבור המייצגים את הקהילות בעיר, ולהנהיג בחירות לרב עיר על ידי כל התושבים, כמו לראשות העיר. נו באמת, אתם רוצים לראות שלטי בחירות עם תמונות רבנים: "הרב אבוטבול לעתיד טוב לכולנו"? האם בחירות היא שיטה נקייה מלכלוכים? שם לא יהיו קבלני קולות ובחישה של הפוליטיקאים? אז מה ההיגיון בהחלפת שיטה גרועה בשיטה גרועה אחרת, במקום לפעול לתיקון הלקויות בשיטה הנוכחית?

וזו אולי הטעות הגדולה של אנשי פייגלין. הם מציגים את המצע שלו כתוכנית שתהפוך את המדינה למושלמת. תוכנית שאין בה חורים. הם מעריצים את פייגלין כמשיח שיביא שלום, כלכלה, חינוך וביטחון, ימגר את העוני וירפא את החולים. אז זהו חברים, שלא. תתבגרו. ניהול מדינה מורכב יותר מכתיבת ספר ופוליטיקה היא אומנות האפשר. אולי כשפייגלין ינסה גם לעשות משהו ולא רק לדבר, הוא יגלה שלפעמים המציאות מורכבת יותר מרעיונות אוטופיים יפים.

ג.

אבל הבעיה עם פייגלין לא נוגעת רק לניתוק מעולם העשייה ולפתרונות הבעייתיים שהוא מציע. לפי מחקרים מפלגתו שואבת כשני מנדטים מהציונות הדתית, מה שנקרא "הימין הקשה". מה שרבים מהם לא מבינים הוא שבעצם האיש הזחוח שגוש הימין מעניין את הסבתא שלו נמנה על גוש "רק לא ביבי". פייגלין באמת מאמין שרק הוא מתאים להיות ראש הממשלה ומבחינתו נתניהו הוא הדמון, האויב הגדול – ויש שם גם המון אמוציות אישיות כמי שהתמודד מול נתניהו לא מעט במנגנוני הליכוד. האמירה המנותקת הזו לא הייתה מקרית, הוא באמת ישמח להפיל את נתניהו ולהקים את ממשלת גנץ ולפיד, העיקר שהוא יהיה חלק ממנה.

בנוסף לכך פייגלין מציג רשימה בעייתית. הסכם אוסלו הרי עבר בזכות שני המנדטים של שגב וגולדפרב מגוש הימין שערקו לשמאל באדיבות מפלגת צומת; גירוש גוש קטיף עבר על חודו של קול באדיבות מיכאל נודלמן שפרש מישראל ביתנו ועבר לגוש השמאל. מה ההבדל ביניהם למספר 4 ברשימת זהות, שמצהירה שההצבעה המסורתית שלה תמיד הייתה למפלגת העבודה או ליש עתיד; או של שאר חברי הרשימה, כמו הרב חיים אמסלם שבבחירות 2013 חובק על ידי השמאל והשמיע זמירות שנעמו לאוזניו, כולל התנערות מהדרישה לשוב לצפון השומרון?

עם כל הכבוד לחזון הלגליזציה והקנאביס, משה פייגלין מסכן את עתיד יהודה ושומרון, וגם את ירושלים, בתקופה רגישה כשכולנו יודעים שתוכנית טראמפ דופקת על הדלת והמאבק בין שני הגושים צמוד מתמיד. את מי אתם מעדיפים להכניס לכנסת, את אורית סטרוק וקרוליין גליק, או אנשים אנונימיים שעדיין מגמגמים כששואלים אותם אם הם עומדים מאחורי המצע המדיני של פייגלין? חייבים לקרא את הראיונות עם מועמדי זהות – אלו שהצטרפו למפלגה בגלל רעיונות השוק החופשי או כי הם רואים בה תחליף של עלה ירוק – כדי להבין עד כמה הסיפור הזה מסוכן.

בשלב הזה של ההיכרות עם פייגלין בגרסה הליברטריאנית החדשה שלו, השאלה היא כבר מזמן לא האם הסיפור הזה מתפוצץ לכולנו בפנים, אלא מתי זה יקרה ובעיקר אילו מחירים תגבה על כך מדינת ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם