תגובה לדובר צה"ל

 4 segal
דוברות יהודית לצבא יהודי - תגובה על הריאיון מהשבוע שעבר עם דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס

הרב איתמר סג"ל, פורום רבנים במילואים

צבא ומלחמה אינם אידיאל אלא הכרח קיומי. בעתיד "לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב", ובינתיים, כל עוד הזאבים שחומדים לטרוף את הכבשה אינם מראים סימני עייפות, בעוד עם ישראל נאלץ לעמוד על משמרתו יומם ולילה, תמיד לא יחשו, הצבא – צבא ההגנה לישראל – הוא ערך גדול ומוסד מקודש של העם ששב לתחייה בארצו, תחיית החול שעל גביה תבוא בעז"ה תחיית הקודש המלאה, "בְּשׁוּב ה' אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים".

על כן כל סטייה ממטרתו של צה"ל או שימוש בו כדי לקדם מטרות שונות שאינן משקפות את מטרתו ושליחותו של צה"ל כצבא יהודי וממלכתי שמכריע את אויבי ישראל הן מעילה בקודש. המועל בקודשי חברו משלם חומש, המועל בקדשי האומה – על אחת כמה וכמה. אם יש אנשים וארגונים שהחליטו כי מטרתם לקדם שוויון נשים בכוח הלוחם, לקדם את הקהילה הלהט"בית, לסייע למסתננים וכדומה, זו זכותם האזרחית המלאה. הם יכולים לשנות חוקים בצורה דמוקרטית דרך הכנסת, אבל ממש לא דרך צה"ל.

מדוע דובר צה"ל אינו מסוגל לומר את המילים הפשוטות, שצה"ל הוא צבא היהודים, צבא של מדינת ישראל – מדינה יהודית – שעוסק בירושת הארץ ובהגנה על המולדת, מדינה שממשיכה את ממלכת דוד ושלמה ויהודה המכבי?

דובר צה"ל, שהתראיין כאן בשבוע שעבר, פרס את משנתו כפי שהוא רואה אותה באשר לתפקידו. תא"ל מנליס הוא מן הסתם אדם ערכי ומקצועי, אך נראה שהוויכוח אינו רק על דרכי העבודה אלא בעיקר על המהות.

מהו צבא יהודי, נשאל דו"צ בראיון. "צה"ל הוא צבא שמכבד את כלל המשרתים בו", השיב מנליס. "צבא שנשמרת בו כשרות, מציין את החגים ומאפשר לכלל המשרתים בו את האמונה הדתית באופן חופשי ומלא".

כאן כנראה מונח שורש הוויכוח. אין זה ויכוח אישי עם תא"ל מנליס אלא דיון ערכי עמוק שיש לעסוק בו ברמה הלאומית. מדוע דובר צה"ל אינו מסוגל לומר את המילים הפשוטות, שצה"ל הוא צבא היהודים, צבא של מדינת ישראל – מדינה יהודית – שעוסק בירושת הארץ ובהגנה על המולדת, מדינה שממשיכה את ממלכת דוד ושלמה ויהודה המכבי? מהו צבא יהודי? צבא יהודי הוא צבא שמקיים הלכה למעשה את הבטחת-ציווי התורה 'וְהָיָה מַחֲנֶיךָ קָדוֹשׁ'. צבא של עם שזוכר ויודע בכל רגע ש'ה' אֱ-לֹהֶיךָ מִתְהַלֵּךְ בְּקֶרֶב מַחֲנֶךָ לְהַצִּילְךָ וְלָתֵת אֹיְבֶיךָ לְפָנֶיךָ'. צבא שנלחם מכוח תודעה יהודית עמוקה, מכוח חיבור לאבות ולאימהות, לאהבת הארץ ולהכרה על זכותנו המלאה על ארצנו.

כל הדברים הללו, ואפילו חלקם, חסרים בכלל פרסומי דו"צ. הפרסומים, בעיקר ברשתות החברתיות, ריקניים ברובם. אין רוח גבוהה, אין תודעה יהודית, אין מסירות נפש, ירושת הארץ ובניין האומה. לא מאמינים? היכנסו לדף של צה"ל בפייסבוק ותיווכחו בעצמכם.

הדיון, כאמור, אינו מתחיל ומסתיים בזהותו של דובר צה"ל או של הרמטכ"ל. כולם אהובים, כולם ברורים, אין לך אדם שאין לו שעה ואין לך אדם שאין לו תחליף. נצרך כאן שינוי עומק ציבורי, שינוי או בעיקר חזרה לערכים שבעבר הרחוק והקרוב היו פשוטים וברורים, וכעת היטשטשו. מדוד המלך, שלא חשש מבג"ץ ומבצלם; שאמר "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם" וידע על מה ומדוע הוא נלחם, "כִּי בְךָ אָרֻץ גְּדוּד וּבֵא-לֹהַי אֲדַלֶּג שׁוּר", ועד לוחמי הפלמ"ח, אצ"ל ולח"י. זו מטרתו של הפורום שלנו, וזו משימתו של הרמטכ"ל כוכבי במינוי דובר צה"ל החדש ובפיקוד עליו: דובר לצבא יהודי וממלכתי בעל תודעה יהודית לוחמת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם