בר יוחאי אשריך

 3 londin

הרב חגי לונדין, ארגון "קהלים"

בכל שנה, סביב ל"ג בעומר, מתעורר גל ביקורת כנגד מנהג ההילולה בקברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון. לא שהמחאות הללו מזיזות למישהו, ועושה רושם שהציבור 'מצביע ברגליים' ונוהר למירון בהמוניו; אולם יש צורך להתייחס לטענות השונות לגופן: החל במחאה נגד עצם המנהג של עלייה לקברי צדיקים, המשך בקובלנות על ערבוב גדרי הצניעות במתחם הקבר, האווירה המיסטית המצויה במקום הרווי קמעות וסגולות, התעשייה המסחרית סביב המעמד, ושלל טיעונים נוספים.

חשוב לסדר את הדברים:

א. העלייה לקברי צדיקים היא מנהג שהתקבל על ידי גדולי ישראל בכל הדורות. החל מכלב בן יפונה שהלך להשתטח על קברי אבות בחברון (על פי מסכת סוטה לד, ב) והמשך בדברי הר"ן (דרשה שמינית): "אמרו רבותינו ז"ל שראוי להשתטח על קברי הצדיקים ולהתפלל שם, כי התפילה במקום ההוא תהיה רצויה יותר". נכון שהיו מגדולי ישראל שהסתייגו מכך מן החשש שהתפילות יופנו לצדיק עצמו ולא לקדוש ברוך הוא, אולם אם מדגישים כי אין הכוונה להתפלל לצדיק הקבור שם, אלא שהתפילה תתעלה יותר מתוך ההידבקות במידותיו של הצדיק – ולשם כך יש לעיתים עניין גם להגיע למקום קבורתו באופן ממשי וחווייתי ולא רק ללמוד את תורתו המופשטת – זהו דבר מבורך. במקרה של קבר רשב"י, אבי תורת הסוד, על אחת כמה וכמה. בנוגע ליציאה לחו"ל להשתטח על קברי צדיקים, כדוגמת קברו של רבי נחמן באומן – זוהי מציאות מורכבת יותר, אולם בעיה זו אינה מצויה במירון.

ב. באשר לתקלות בנושא צניעות, סדרי הביטחון, ניצול המעמד לעשיית כספים ולחינגות מנגלים וכדומה – כל אלה הן אמנם בעיות לא-פשוטות אך הן ניתנות לפתרון בארגון נכון, כדי שהמעמד יהיה מכובד ונעים. הדברים אף משתפרים משנה לשנה.

ג. ביחס ל"תרבות הסגולות" הנפוצה בכלל וסביב קברו של רשב"י בפרט: השימוש בקמע או סגולה היה מקובל בעם ישראל בכל הדורות. הרעיון הוא שעל ידי מגע עם חפץ המבטא קדושה האדם מתעלה ומשתנה מבחינה מוסרית. ברור שעם הזמן נוספו למנהג זה תופעות לוואי בלתי-נמנעות כזיופים ושיווק מסחרי; אצל חלק מן הציבור העיסוק בסגולות גרם להסרת אחריות אישית מתוך אשליה שהסגולה "תספק" את הצרכים ללא שינוי מוסרי של האדם. גם פה, הפתרון אינו לבטל זאת אלא להסביר כיצד הקמע אמור לפעול על נפש האדם ולמקם את הדברים בפרופורציה הנכונה.

ד. ברמה הפרטית, אם אדם מרגיש שהעלייה למירון פוגעת אצלו בדברים מהותיים או מבטלת אותו מתורה, ייתכן שראוי שימנע מזאת, "שלא יצא שכרו בהפסדו" (שו"ת יחוה דעת ה, לה). אבל זה ברמה הפרטית, ברמה הציבורית – נדמה שעוד לא הגענו למצב שנסיעה למירון היא ביטול תורה לחברה הישראלית.

לסיכום, לכל מנהג ישנן תופעות לוואי שליליות: אכילת סופגניות בחנוכה מעלה כולסטרול; צהלות שמחה בהזכרת שמו של המן במגילה יכולה להיתפס כשנאת גויים לשמה; אירוח המשפחה לליל הסדר עלול לגרום מצוקה נפשית; מדורות ל"ג בעומר פוגעות באיכות הסביבה וגורמות לחלק מהילדים לגנוב קרשים. אז מה? למעט מקרים בודדים – שקיום המנהג גורם בהכרח לעבירה או שהנזק שנגרם מן המנהג גדול באופן מובהק מן התועלת שבו – לא מבטלים מנהגי קדושה בעם ישראל. מבחינת אווירה ציבורית למנהגים הללו ישנה תועלת העולה לאין-ערוך על הנזק שעלול להיגרם מקיומם. יש למנוע את הנזקים הנלווים, עד כמה שאפשר, באמצעות חינוך והסברה, ולא למהר לצאת נגד עצם המנהג.

בנוגע למנהג הספציפי של העלייה לקבר רשב"י במירון ישנו פן נוסף: גם אם רבים מן המשתתפים בהילולה אינם מבטאים זאת בהכרה ברורה, הם חשים באינטואיציה פנימית שהקשר עם רבי שמעון בר יוחאי ותורת הסוד מחיה אותם, וזהו דבר נפלא. במירון נפתח צוהר לאמונה התמימה שמאזנת עודף רציונליות; אנחנו זקוקים מאוד לכך היום. "בַּר יוֹחַאי, אַשְׁרֵי יוֹלַדְתֶּךָ, אַשְׁרֵי הָעָם הֵם לוֹמְדֶיךָ, וְאַשְׁרֵי הָעוֹמְדִים עַל סוֹדֶךָ,לְבוּשֵׁי חשֶׁן תֻּמֶּיךָ וְאוּרֶיךָ".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם