חלון לחלון אוברטון Featured

 4 window
איך אפשר לשנות תודעה בקלות בעידן הפוסט-מודרני? הכירו את חלון אוברטון, דגם שמדריך את מי שרוצה להפוך ערך נתעב למוערץ בשלבים אחדים * בימים שבהם ערכים מתחלפים כמו גרביים (חפשו בוויקיפדיה מה אמר ראש עיריית תל אביב רון חולדאי על להט"בים רק לפני שני עשורים), אל תתפלאו אם בקרוב ייערך גם מצעד הקניבלים

נריה קרואני

"חלון אוברטון" הוא כינוי לדגם שהגה החוקר ג׳וזף אוברטון. דגם זה מראה כיצד נושאים שנחשבים טאבו ובלתי מתקבלים על הדעת יכולים להפוך עם הזמן לגיטימיים ואף פופולריים. לדוגמה, איך באירופה פדופיליה נהפכת בימים אלו לחוקית ומדוע נורמטיבי לחלוטין להתחתן עם רובוט.

לדגם זה כמה שלבים, ומפאת קוצר היריעה ננסה להתמקד בעיקריים שבהם. לצורך הדיון נניח שקבוצת אנשים בעלי אידאולוגיה קיצונית יאמינו שקניבליזם יכול להיות דרך טובה לדלל את אוכלוסיית העולם כדי לשמור על המשאבים של כדור הארץ. נשמע הזוי ודוחה, נכון? בואו ונראה איך מזיזים את חלון אוברטון.

בשלב הראשון עורכים דיון מדעי-דיוני שכותרתו ״אנתרופולוגיה של מנהגים אקזוטיים בפולינזיה״. כדי לבסס שלב ראשוני זה אי אפשר להמשיך להשתמש במונח קניבליזם בגלל האסוציאציות שהוא מעורר. חייבים להמציא לו שם מכובד יותר שיסתיר את המהות האמיתית של התופעה. למשל, אנתרופופגיה

בשלב הראשון עורכים דיון מדעי-דיוני שכותרתו ״אנתרופולוגיה של מנהגים אקזוטיים בפולינזיה״. מהרגע שהנושא עלה לחקר ולדיון ופורסמו תקצירים וציטוטים של החוקרים שהשתתפו בו, החלון זז מקטגוריית "בלתי מתקבל על הדעת" לתחום אפור יותר. אל תלכו רחוק, לפני חודשים מספר היה כנס בבר-אילן שדן בפוליאמוריה, ריבוי אהבות, היינו שלכל בן זוג יש עוד בן זוג.

לפי אוברטון, כדי לבסס שלב ראשוני זה אי אפשר להמשיך להשתמש במונח קניבליזם בגלל האסוציאציות שהוא מעורר. חייבים להמציא לו שם מכובד יותר שיסתיר את המהות האמיתית של התופעה. למשל, אנתרופופגיה, כמו שהמציאו את הפוליאמוריה במקום ניאוף או שלל המונחים של הקהילה הלהט"בית.

כעת, כדי לבסס זאת, ייקחו מקרה מהעבר הרחוק והוא ישמש הוכחה שאנתרופופגיה יכולה להיות לגיטימית, כמו שעושים לדוגמה עם הטענה המגוחכת על טיב הקשר בין דוד המלך ליהונתן. בשלב הזה האנתרופופגיה נכנסה לתחום הדיון הרציונלי. איך? באמצעות יצירת דיון מלאכותי של בעד ונגד הנושא. הדיון יכלול טיעונים כמו: ״לאדם יש זכות להחליט מה יאכל״. למי שמתנגדים לתופעה כבר אפשר לקרוא שמרנים רדיקליים, חשוכים שמסרבים לקבל הוכחות מדעיות לכך שנורמלי לאכול אנשים.

בשלבים האחרונים נמצא הפרסום: כלי התקשורת מציפים את הנושא (לרוב באופן חד-צדדי) ומסקרים אותו דרך סרטים, שירים, אומנים מהקהילה וכו'.

אולי החלון הזה נראה לכם זר ולא קשור אלינו, אבל דעו שהחלון הזה נפתח מזמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם