Print this page

הציונות הדתית וקהילת ביתא ישראל Featured

 5 ethyopi avi ochayom laam
הציונות הדתית וקהילת ביתא ישראל: ההתחלה הייתה טובה, האמצע קצת פחות, ומה יהיה בסוף?
זה נראה כמו שידוך ציוני מהרגע הראשון: הציונות הדתית פתחה את הדלת בפני העולים הציונים מאתיופיה ועזרה להם בקליטתם ארצה * אבל מרגע שהילד עמד על רגליו הפסיקה הציונות הדתית לראות בהם בשר מבשרה * ההוכחה: מדוע רק במפלגות השמאל תמצאו מועמדים אתיופים? * מחשבות בין המחאה האתיופית לבין מועד הגשת הרשימות לכנסת

איינאו פרדה סנבטו

אנחנו, קהילת ביתא ישראל, יהודים מלידה, נולדנו יהודים וחיינו כיהודים. בגין שמירה על יהדותנו רדף אותנו המיסיון הנוצרי באתיופיה ופעל בהתמדה להכחיד אותנו.

הציונות הדתית הייתה חלוצה בקליטת ביתא ישראל. היא פתחה את שעריה וקיבלה בזרועות פתוחות את הילדים במוסדותיה. היה לנו חיבור טבעי עם הציונות הדתית, המשלבת בין עבודת ה' לעבודת האדמה. ראינו בהם יהודים הפתוחים לרעיונות בעלי השקפה יהודית מכילה ומחברת.

עם העלאת קהילת ביתא ישראל במבצע משה החלה תנועת בני עקיבא לפעול איתנו. היא אף הקימה את תוכנית 'השחר', שדרכה פעלו טובי בניה של קהילת ביתא ישראל, החלוצים ששרדו למרות האסונות בסודן בגיבוש ובחיזוק של החוסן התוך-קהילתי שנסדק עקב העלייה באמצעות פעילויות מגוונות עם השפה העברית שרכשו בפנימיות ובמרכזי הקליטה.

לעיתים קרובות אני יוצא עם אשתי למסע דמיוני שבו אני רואה את הקליטה והאהבה רבה שקיבלנו אז מציונות הדתית. היא עלתה לישראל דרך סודן וראתה במו עיניה את הזוועות שהתרחשו על אדמתה, שבהן משפחות יהודיות שלמות עם כמיהה לציון ולהגשמת החלום הציוני נמחקו מעל פני האדמה. חשבתי אז שזה שידוך מן השמיים: קהילה כל כך ציונית כמו ביתא ישראל התחברה עם מגזר כל כך ציוני כמו הציונות הדתית.

לעיתים קרובות אני יוצא עם אשתי, מרה מרו סנבטו, למסע דמיוני שבו אני רואה את הקליטה והאהבה רבה שקיבלנו אז מציונות הדתית.

היא עלתה לישראל דרך סודן וראתה במו עיניה את הזוועות שהתרחשו על אדמתה, שבהן משפחות יהודיות שלמות עם כמיהה לציון ולהגשמת החלום הציוני נמחקו מעל פני האדמה. היא סיימה כיתה ח' באתיופיה ויצאה עם תעודתה למסע רגלי למקום לא נודע, דרך מדבריות ויערות אתיופיה לסודן הארורה, הספוגה בדמם של יהודי אתיופיה.

בני משפחתה של אשתי ראו את הנס במו עיניהם. חמי היה יוצא בלילות עם אנשים נוספים לאסוף גופות של יהודים ולנסות לטמון אותן בין השיחים, גם כי לא היה להם במה לחפור באדמה וגם כי לא היה להם כוח לחפור.

תשושים ושבורים הם נחתו בישראל ונקלטו במרכז הקליטה באשקלון. כעבור כמה חודשים הם הועברו למרכז הקליטה מבשרת ציון. כאן התחילו לאגור כוחות ולשקם את עצמם ללא ליווי מקצועי למרות הטראומה הקשה שעברו. רעייתי החרוצה והחלוצה קלטה במהירות את השפה העברית. היא עברה ללמוד בפנימיית אבן שמואל והשתלבה בכיתה רגילה.

בעודם מתמודדים עם הטראומה האנושית שחוו בסודן החלו להיאבק להעלאת יהודי אתיופיה דרך אדיס אבבה. בעקבות הפלישה של המורדים בשלטונו של הקולונל מנגיסטו היילמראם אל עיר הבירה אדיס אבבה החלה מדינת ישראל, בתיווכה של ארצות הברית, במבצע שלמה, ודרכו עלתה משפחתי ארצה. כך עליתי אני.

אחיי ורעיי שעברו את מסע הייסורים והתלאות תפסו פיקוד בקליטה שלנו למרות חבלי הקליטה שעברו בעצמם. לא ידעתי אז עברית, והם היו המתורגמנים שלנו. באתיופיה, בעיקר באדיס אבבה, פגשנו אולי עשרה אנשים לבנים בחיינו, ובמפגש החדש עם מיליוני לבנים הם היו לנו גורם מקשר ומרכך.

קהילת ביתא ישראל עלתה ברכבת אווירית בתוך 48 שעות לארץ הולדתם. מרה מרו עם חבורת צעירים וצעירות כמותה החלו בפעילויות חברתיות וחינוכיות בכל מרכזי הקליטה שפוזרו בהם העולים.

גם צעירים וצעירות מהציונות הדתית עסקו בהליך הקליטה עם בניה ובנותיה של קהילת ביתא ישראל. ההנהגה הפוליטית שלהם וידאה בהסכמים קואליציוניים שנלמד בבית ספר ממלכתי-דתי. חשבתי אז שזה שידוך מן השמיים: קהילה כל כך ציונית כמו ביתא ישראל התחברה עם מגזר כל כך ציוני כמו הציונות הדתית.

נתק הפטרונות

כל עוד היינו נזקקים ותלותיים בהם, חיבקו אותנו אנשי הציונות הדתית, אך עם השנים, כשהתעצמה הקהילה והחלה לנוע בכוחות עצמאיים, החל הנתק. זה נבע מפטרונות, מכיוון שדווקא ברגע שהתחלנו להיות עצמאים, רכשנו השכלה גבוהה והראינו נכונות להשתלב בכל מסגרת הפסיקו אנשי הציונות הדתית לראות בנו חלק בלתי נפרד מהמגזר הציוני-דתי.

לכאורה היה מתבקש שמקרב ביתא ישראל יצמחו מנהיגים שיהיו חלק מההנהגה הציונית-דתית, אולם דווקא מפלגות השמאל והמרכז הן שהצמיחו חברי כנסת שהפכו לשופר של הקהילה. מפלגות השמאל התגלו כמכילות ונתנו ביטוי לקהילה. הן שילבו את בני הקהילה ברשימותיהן, והם נבחרו דרכן לכנסת. לעומתם הציונות הדתית, שהשקיעה כל כך בקליטתנו, לא השכילה עד היום לשלב אותנו ברשימות מועמדיה לכנסת ישראל.

אגב, הדבר נכון גם באשר למפלגת הליכוד. לאורך השנים זכתה מפלגת הליכוד לתמיכה מסיבית מצד הקהילה, אך כעת הליכוד הולך בפעם הראשונה לאבד קולות שהיו בכיס שלו. הפרשיות הגזעניות שנחשפו בתקופה האחרונה, ובהן שיטור יתר כלפי צעירים וצעירות מהעדה ששני המפכ"לים האחרונים הודו בו, פרשת הריגתו של סלומון טקה בידי שוטר ועוד, גרמו למיאוס ממפלגת השלטון. ואולם מהם ציפינו לפחות ממה שאנחנו מצפים ממי שקיבלו אותנו יפה כל כך וחשבנו שאנחנו בשר מבשרם – אנשי הציונות הדתית.

והנה האבסורד:קהילה ציונית, אידאולוגית וערכית כמו ביתא ישראל לא מצאה מקום במפלגות הימין ונאלצה בלית ברירה לשבור שמאלה כדי לפרוץ את תקרת הזכוכית המשמשת מחסום מפני התערות העדה בחברה הישראלית הוותיקה.

עדיין אפשר לתקן את המצב ולהשאיר את הקולות בימין. אם מפלגות הימין, או לפחות הליכוד, יתעשתו ויציבו במקום ריאלי מועמד מקרב קהילת ביתא ישראל, אדם בעל קבלות בעשייה, זה יהיה האות שהם רואים בנו שותפי אמת לדרך.

איש בקהילת ביתא ישראל לא יצביע למפלגות השמאל והמרכז מאהבה; הוא יעשה זאת רק בשל חוסר בחלופה.

צילום: אבי אוחיון, לע""מ

אולי יעניין אותך גם