אור בין המצרים בתפוצות Featured

 5 tuzot

עליזה ליפסקר, מנהלת תוכנית ההוראה באוקראינה מטעם מכללת אורות ישראל

בשנת 1997 נערך טקס פתיחת סמסטר הקיץ הראשון של בית חנה בישראל, בית ספר להכשרת מורות יהודיות בארצות דוברות רוסית. בנואמים היה הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת, והוא סיפר על חוויה מיוחדת מימי מאבק יהודי ארצות הברית למען יהדות ברית המועצות בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

הסובייטים, שרצו לעמעם את הביקורת נגדם, שלחו לניו יורק את הרב יהודה לוין, רבה הרשמי של רוסיה, כדי למתן את הביקורת הקשה שנמתחה אז על יחס ברית המועצות ליהודים וליכולתם לקיים מצוות. הרב לוין הובא לאזור אחת ההפגנות, נעמד מוקף בגברתנים נציגי הקא-גה-בה וקרא נאום זהיר מדף שהוכתב לו עוד במוסקווה.

"בתום הנאום", סיפר הרב ריסקין, "התפרצתי ושאלתי: 'זהו? אין לכם בעיות בקהילה? לא חסר לכם כלום?' הרב לוין השתתק לרגע ואז השיב בצער: "כן. יש לנו בעיה אחת, אין לנו מוסד חינוכי לבנות". חלק מהקהל פרץ בצחוק, והאירוע התפזר. "בחסות הגשם השוטף", סיפר הרב ריסקין, "עצרתי מונית ודחפתי לתוכה את הרב לוין ההמום. בדרך למלון יכולנו לדבר בארבע עיניים, ושם הסברתי לו בתקיפות עד כמה הזיק מופע התעמולה שלו למאבקנו למען יהודי ברית המועצות. הרב לוין הביט בי במבט של צער ורחמים ושאל: "אתה קורא לעצמך רב? אתה לא מבין שאם אין חינוך יהודי לבנות אין יהדות?"

השבוע הסתיימה שנת הלימודים יוצאת הדופן של סטודנטיות לא שגרתיות להוראה: צעירות יהודיות מאוקראינה שבחרו ללמד בבתי הספר היהודיים שם וללמוד הוראה במכללת בית חנה באוקראינה בשילוב מכללת אורות באלקנה. במסגרת התוכנית של משרד התפוצות הן לומדות גם שם וגם כאן אצלנו, ובחודש האחרון הן למדו בארץ וסיירו בהתרגשות במחוזות התנ"ך. יש מהתלמידות הבאות ממשפחות שבחלקן היו מנותקות מהיהדות שנים, ורק בדרך נס הן שבו הביתה. בטקס הסיום סיפרה אחת הבנות, דינה, על משפחתה שכמעט איבדה כל קשר לעולם היהודי. בדרך כמעט ניסית בחרה הסבתא בזקנתה לשתף את הנכדה כי היא יהודייה, וזו אחרי תלאות רבות שבה ליהדות וכעת היא הולכת ללמד יהדות בארצה.

בימי בין המצרים אלו, כשעלינו לזכור את החורבן, המפגש עם המורות הצעירות מאוקראינה פורס לפנינו את הכאב הגדול על הגלות ועל מאות אלפי יהודים שיהדותם דממה והם התרחקו מכל זיק יהודי. אך לצד זאת אור גדול של גאולה בא לידי ביטוי בחבר העמים בכלל ובמורות היהודיות הצעירות בפרט. מה היה אומר הרב לוין, הרב שהקא-גה-בה הורה לו מה לומר, לו ראה מורות צעירות היוצאות ללמד ב-30 בתי הספר היהודיים באוקראינה אחרי שחיזקו את החיבור שלהן לארץ ישראל, אחרי שהיו בחברון ובירושלים, בקבר רחל ובעיר דוד, כשאורה של ארץ ישראל עימהן?

מורה כזו היא שגרירת נצח של שיבת ציון לתלמידיה והצלה של ממש לחינוך היהודי באוקראינה. כמו בארץ גם בחבר העמים חסרים מורים בבתי הספר היהודיים, וללא בית חנה, המכללה להוראה שהקים לב לבייב, היו בתי הספר קורסים מחוסר מורים, כי מספר המורים הישראלים שעושים שליחות במדינה מגיע רק לכמה עשרות.

לנו, היושבים בבטחה בארץ, קשה להבין מה גדול החורבן ומהי גלות. כשפוגשים את עיני המורות הצעירות בטיולים ובשבתות בארץ אפשר לחוש עד כמה זכינו אנו להיות עם חופשי בארצנו ועד כמה עלינו להודות על שזכינו ללמוד וללמד, לשמור ולעשות.

דווקא בחודש אב, חודש של חורבן ואפלה, עלינו לפתוח את הלב ואת העין לאחינו שבתפוצות. חשוב מאוד לקרבם בכוח העין הטובה וכך לקרב את עלייתם ארצה ואת הגאולה השלמה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם