שריון הזכוכית Featured

 3 segal

איתמר סג"ל, פורום רבנים במילואים

אליס מילר חוזרת, וזה היה כל כך צפוי. עשרות שנים לאחר שהנערה אליס מילר כפתה את גיוסה לחיל האוויר באמצעות בית המשפט העליון, שקבע באותו פסק דין ששיקולי שוויון גוברים על שיקולים כספיים, גם כשהם באים על חשבון הצטיידות ביטחונית, באה הנערה אור אברמסון, מגובה בסוללת ארגוני נשים ובתקדים ההוא, ובפיה דרישה – גַייסו אותי עכשיו לחיל השריון.

זה היה צפוי, וכמעט מתבקש. צה"ל של איזנקוט אמר מעל כל במה שאצלו נשים ישרתו בכל מקום שרק אפשר. שום קיר מבטון, כיפת זכוכית, כיפה סרוגה או אפילו כיפת מפקד הטנק לא יעכבו את דת השוויון. כאשר צה"ל יצא בפיילוט לבדיקת שילוב הלוחמות בחיל השריון, היה זה פגז שנורה אל מטרה שסומנה מראש. הפיילוט שלוּוה בצלמים של רשתות הטלוויזיה הגדולות לא יכול היה להיכשל, אין מצב.

ואז בא אביב כוכבי. הרמטכ"ל הנוכחי מוכיח במילים ובמעשים שהוא בא לשנות. לצד אמירות חשובות על הניצחון במלחמה, הקרביות והכרעת האויב, כוכבי גם פועל במעשים. בצעד אמיץ החליט הרמטכ"ל להפסיק את הטרלול ולבטל את הכוונה להכניס את הלוחמות לחיל השריון. הצעד שנחשב כמרד באליל החשוב ביותר של המאה ה-21 עורר כצפוי סערה גדולה, תחקירי טלוויזיה סוחטי דמעות על בנות שבסך הכול רצו להציל את עם ישראל, ועתירה צפויה לבג"ץ – שעתיד ככל הנראה על פי תקדים מילר להסביר לצה"ל שתמונת אישה בסרבל חיל השריון גדולה וחשובה ממחיר הסרבול שעומד בפני צה"ל בדרך לשילובן, ובטח גדולה מהמחיר הכלכלי.

הראשון שעליו ללמוד לקח מכל העניין הוא צה"ל בעצמו. שנים שהצבא משתף פעולה באופן הדוק עם שדולת הנשים וארגוני הנשים. באחת מוועדות הכנסת הודתה סגנית היוהל"ם (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר) שהיא בקשר עם ראש שדולת הנשים על בסיס יומי. צה"ל אימץ את השיח, אימץ את ההמלצות ופתח את שעריו לפני לוחמות בגדודים המעורבים, בחיל האיסוף ובמקומות נוספים. שנות ההרמוניה בתקופת איזנקוט עלו יפה עד שהאינטרסים התנגשו. בעוד האינטרס הראשי של צה"ל הוא ניצחון במלחמה, האינטרס של שדולת הנשים רחוק מכך כרחוק מזרח ממערב. כעת, כאשר צה"ל החליט בחוצפתו לסטות מהוראותיה של שדולת הנשים, החברות נגמרה, והם נותנים לצה"ל בג"ץ בפרצוף, כאילו חסר לו במה להתעסק.

ארגוני הקרן הבינו מזמן את כוחו של צה"ל ביחס לחברה הישראלית. הם הבינו שהשפעה על צה"ל היא השפעה קריטית על הדור הצעיר, ועל החברה בישראל כולה, שמאוהבת עד כלות בצה"ל, בחייליו ובלוחמיו, ורואה בהם ובמעשיהם מודל לחיקוי. שדולת הנשים הבינה שלהשפעה על הנעשה בצה"ל יש השלכה מיידית על צמרת המדינה, ועל כיוון פניה של המדינה – למדינה יהודית או למדינת כל אזרחיה.

אפשר להתרשם ולהתמוגג מכוונותיה של העלמה לתרום ככל יכולתה בחיל השריון. ייתכן גם שכוונתה רצויה, ושהיא באמת מתכוונת לכך, איני מכיר אותה כלל וכלל; מה שברור לי הוא ששולחיה בארגוני הקרן ונותני הגב בתקשורת, כולל התחנה הצבאית, לא חושבים על טובתה, ובטח לא על טובת צה"ל. כוונתם אינה רצויה, וגם מעשיהם אינם רצויים. צה"ל לא מעניין אותם כלל. הם לא חשבו לשאול אותו לפני שעתרו לבג"ץ, כמו שלא חשבו על טובתו כאשר הגישו עשרות עתירות נגד פעילות צה"ל ביהודה ושומרון ועזה, פגעו בו וסירסו את כוחו.

כעת אין לנו אלא לקוות שהרמטכ"ל כוכבי לא יתקפל, ושהיועצים המשפטיים של הצבא ישמשו כחיילים ולא כפקידים עצמאיים המתווים מדיניות כרצון ליבם. זה קשה, זה מתיש, וצה"ל אינו ערוך כלל למאבקים ציבוריים בתקשורת או בבג"ץ, זה ממש לא תפקידו. תפקידו לנצח בקרב, לא בבית המשפט.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם