רק תבחר Featured

 3 hersh

אבינועם הרש

הבחירות הסתיימו אבל עדיין יש לנו בחירות שמלוות אותנו לאורך כל השנה.

למעשה כמעט כמו שאנחנו נושמים ואוכלים, אנחנו בוחרים. בכל יום מחדש. כל הזמן.בוחרים איזו חולצה ללבוש לבית הספר, בוחרים אם להוסיף טחינה לשניצל, בוחרים אם להצטרף לחרם על החבר, בוחרים אם לקחת את השכטה הראשונה שלנו במנגל הכיתתי ובוחרים אם ללכת לישיבה תיכונית שיש בה פנימייה ולימודי גמרא או ללכת על תיכון שאין בו לימודי גמרא.

ב'קונטרס הבחירה' נותן לנו הרב דסלר כלי משמעותי ביותר, שאם נדע להשתמש בו נכון הוא יעשה לנו סדר בחיים ויעזור לנו לדעת שהצלחנו לבחור כמה שיותר נכון ומדויק. הרב דסלר מבדיל בין בחירות פרטיות שלא ישנו לנו את החיים (איזו חולצה נלבש) לבין בחירות כלליות שיש בכוחן להפוך לנו את החיים (עם מי להתחתן, האם ללכת מיד לצבא או לפני כן למכינה).

מאחר שאנחנו מוצפים ביומיום בבחירות, אם לא נדע לעצור רגע ולהתבונן ולהפריד בין הבחירות, נוכל למצוא את עצמנו מגיעים בטעות לבחירה כללית וגורלית ומקדישים לה משאבים של בחירה פרטית.

לדוגמה:האם ללכת לישיבה עם לימודי גמרא או לתיכון רגיל? שזה לא באמת שונה מהשאלה:האם ללכת לסרט הפעולה החדש בבית קולנוע? בשני המקרים אנחנו ניזונים מאינפורמציה שחברים שלנו אמרו לנו או שקראנו בעיתונים או באינטרנט, ולא באמת נטרח להשקיע יותר משאבים בעצם השאלה. כי מה כבר ההבדל בין סרט לישיבה?

אבל אם נחשוב על הכלל של הרב דסלר, ונפריד בין המקרים ונדע לזהות שהשאלה על הישיבה היא שאלה כללית וגורלית לחיים שלנו לעומת השאלה איזה סרט נראה – כי אז נדע להשקיע הרבה יותר משאבים בשאלה הכללית יותר. הסיבה פשוטה: בניגוד לסרט, החיים שלנו לגמרי תלויים בזה. ולכן לא נסתפק בקבלת אינפורמציה ובצריכת מידע שיכולים בקלות להתגלות כ'פייק ניוז', אלא נטרח וניסע בעצמנו לישיבה ונדבר עם המחנכים שם ונברר ונצליב נתונים ונשיג מודיעין איכותי ואינפורמציה אמיתית. למה?

כי כל החיים שלנו יכולים להשתנות בגלל ההחלטה הזו.

אז עם בוא השנה החדשה, בואו נעשה לנו סדר ונדע קודם כול לזהות את הבחירות הכלליות והחשובות של החיים שלנו. ואחרי שזיהינו אותן, בואו ננסה לתת להן את הכבוד הראוי להן:כי אף שהחיים האמיתיים מורכבים הרבה יותר מהסרט שחלקנו חיים בו, כולנו בסופו של דבר רוצים לוודא שיהיה לבחירות שלנו סוף טוב.

הרב אליהו דסלר זצ"ל הביא לנו את הכדור ואת הכלים, עכשיו זה תלוי רק בנו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם