ולוויים לשירם ולזמרם Featured

 5 leviim
"והשב כוהנים לעבודתם, ולוויים לשירם ולזמרם"

איציק וייס, מנהל בית הספר "מזמור"

חגי תשרי והתפילות הייחודיות בהם מעוררים בקרבי תהייה אמיתית – לְמה אני בדיוק מצפה?

בתפילה אנו מבקשים "והשב את העבודה לדביר ביתך", ומיד ריח מנגל גדול עולה באפי ובדמיוני, ובתור אדם טבעוני (בימות החול), הדמיון הזה מקשה עליי.

בכלל, כל נושא הכמיהה להקמת המקדש בימים אלה, שנוי מאוד במחלוקת. העלייה להר, מבחינה הלכתית, נתונה במחלוקת גדולה, ורבים האוסרים; מבחינה פוליטית – מאיימים עלינו שאם רק נעז לחשוב באופן פרקטי על הקמת המקדש, המזרח התיכון יבער (המשטרה חוששת שאפילו אם רק נעז להניע את שפתותינו בתפילה בהר בית, המזרח התיכון יבער).

אולם הדבר המעמיד את רוב עם ישראל במעין הדחקה של רעיון המקדש הוא התהייה של כל אחד בינו לבין עצמו: מה באמת יהיה שם?האם נתחיל להקריב בכל יום קורבנות? האם על כל מילה רעה היוצאת מפינו על אדם אחר נחטוף "אבעבועות רוח" קטלניות?

כל זה, לאדם שאינו שומר מצוות, נשמע הזוי ומופרך לחלוטין.

דבר שבעבר הרחוק היה משאת נפשו של כל עם הארץ, להגיע למקדש ולהתכפר באמצעות קורבן, הפך בימינו לאקט פרימיטיבי שנראה לא רלוונטי למציאות המודרנית שבה אנו חיים.

תנועות המקדש, ובראשן מכון המקדש, מתכוננות באופן מעשי לכל העניין: בניית כלים, לימוד שחיטה, תרגול קרבן פסח ועוד. ואף שהדבר נמצא בכל בקשה יומיומית שלנו בתפילה, הנושא לא מצליח להצית את הלבבות ולחבר אפילו את הצבור הדתי להשתתף בתרגולים אלה.

ללוויים פתרונים

שבט לוי, מעבר לעזרתם בעבודות המקדש במשרות כמו שמירה וליווי, היה אחראי לאווירה במקדש. ובאומרי אווירה, אני מתכוון למוזיקה.

מה נשאר ללוויים היום, כשבית המקדש חרב, מעבר לנטילת ידיים לכוהנים?אם יש משהו שלא צריכה לעורר בעיה ומחלוקת בנוגע למציאותו בבית המקדש של ימינו, הרי שזה שירת הלוויים.

מוזיקה היא דבר מחבר ומרומם.

מובן שבלתי אפשרי לשחזר את המוזיקה שהייתה בתקופת המקדש, אך אני חושב שאין צורך בכך.מוזיקה היא דבר המגיע מתוך תוכו של האדם, משורש נשמתו. המופשטות שבמוזיקה אינה כובלת אותה לסגנון או לצלילים מסוימים, ולכן גם לא בהכרח למסורת מסוימת.

סגנון המוזיקה שהתנגנה בתקופת המקדש נוצר מאנשים שחיו באותה תקופה, וכך גם בימינו – המוזיקה שנכתבת נובעת מנפש האדם באשר היא נמצאת (ואינני מדבר על מוזיקה פונקציונלית, עם מטרה ספציפית, כמו להרקיד או כדי שהשיר יושמע בפלייליסטים שונים של תחנות רדיו).

עם המחשבה הזו, ובתפקידי כמנהל בית הספר למוזיקה 'מזמור', יזמתי הקמת מקהלת לוויים ארצית, ויחד עם החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, אני מנסה לתת את הדחיפה שלי ו"להשיב לוויים לשירם ולזמרם".

ביום רביעי הקרוב, י"ז בתשרי, חול המועד סוכות, בשעה 17:00, נתאחד 800 לוויים למיזם 'שירת המונים', ונחדש בע"ה את שירת הלוויים כקדם, על מדרגות שערי חולדה. לפרטים נוספים, חפשו בגוגל "שירת הלוויים".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם