משהו חדש מתחיל בצה"ל Featured

 3 segal

איתמר סג"ל – פורום רבנים במילואים

משהו מעניין קורה בצה"ל, משהו טוב. אחרי מחאות רבות, מאמרי דעה זועמים ומשברים בין צה"ל לציבור הדתי-לאומי, רבניו ומנהיגיו, כעת נראה שמשהו חדש מתחיל. בנזקים שנגרמו ייקח כנראה זמן רב לטפל, אך באמת נראה, לעת עתה, שרב אלוף כוכבי הוא באמת טיפוס אחר, שבא לשנות ובעיקר לתקן. כוכבי אמנם חדש, אך כבר ראוי לברכות, ובליבי תפילה גדולה שלא נצטרך לסיים בעוקצין.

זה מתחיל במילים, שכאשר מדובר ברמטכ"ל יש להן הרבה משמעות. מי שיטה אוזנו לדבריו של הרמטכ"ל ישים לב שנאומי המספריים, התהיות המשונות על הקם להורגך, הטפות ההכלה והשוויון התחלפו לפתע בדברים פשוטים של גבורה, עוצמה, ניצחון וקרביות. רא"ל כוכבי מחזיר עטרה ליושנה ומסביר שתפקידו של צה"ל הוא להיות צבא חזק, צבא מנצח, צבא שנלחם ומכריע. צלילים ישנים ופשוטים כל כך. התגעגענו. המילים הללו מחלחלות עמוק, ומתורגמות למעשים בקרב מפקדי החטיבות ודרגי השטח.

מי שבקי במתרחש בתוך צה"ל, מבין שיש טיפוס חדש בשכונה, אחד שמבין היטב את כללי השכונה המזרח תיכונית. כוכבי לא חיכה הרבה לפני שגנז את הפייק פיילוט של השריונריות, זה שנעשה בקול תרועה, ללא סיכוי כלשהו להיכשל, ובליווי צמוד של צלמי דובר צה"ל שרצו לספר לתקשורת על כל שלב קטן שעברו הבנות בדרך אל צריח המרכבה. ניסוי הכזב הזה, שבינו לבין מטרת הניצחון של צה"ל אין דבר וחצי דבר, נעצר על ידי כוכבי, תוך סיכון מודע למחיר הכניסה לאש הצולבת של ארגוני הנשים. הן מצידן איימו בהליכה לבג"ץ, וקיימו. שתי נערות צעירות נמצאו חיש קל, העתירה עומדת ומונחת לפתחו של צה"ל, והרמטכ"ל כוכבי ייאלץ כנראה לאכול את פירות הבאושים שהשאיר קודמו.

כמובן, לא הכול מושלם. משימות להמשך יש למכביר. על הרמטכ"ל להחזיר את התודעה היהודית הלוחמת עד אחרון החיילים, להוציא כליל את ארגוני הקרן שחדרו עמוק לחינוך הפיקוד הזוטר והבכיר והביאו לנו אנשים כמו יאיר גולן לתפקיד סגן הרמטכ"ל, לבער את תחושת הספק, ההתנצלות וחוסר האונים להשיב את האמון ולהעדיף את ערך המקצועיות על ערך השוויון.

כמה כתבנו בבמה זו ובבמות נוספות על תפקודה הכושל של חטיבת דובר צה"ל והעומדים בראשה. כמה התרעמנו על אג'נדות ברורות שדובר צה"ל מקדם בסיוע מאות חייליו, משל היה משרד יחסי ציבור משומן שמקבל "ריטיינר" מארגוני הנשים, ארגוני הלהט"ב והקרן החדשה. עם סיום תפקידו של הדובר הקודם מנליס, הזדרז כוכבי למנות לו מחליף שלעת עתה נראה כמחליף ראוי בהחלט. הדו"צים מקפידים עדיין לדחוף את הלוחמות לכל מקום, משל היו גדודי חוד ולא גדודי הגנת גבולות עם רמת ביצוע בינונית מינוס. אבל, עמודי החג בעיתונים האחרונים, שבהם נוהג דו"צ לשווק 'סיפורים' שונים לכלי התקשורת השונים, כל אחד לפי מעמדו וכבודו, לבשו רוח חדשה ישנה. את הסמג"דית הלהט"בית החליף ריאיון קרבי במיוחד עם מפקד חטיבת הגולן. במקום הסיפורים שהתרגלנו לקרוא, שהיו לעיתים על גבול הביזאריים, התחלנו לקרוא על פעילותם של רבנים צבאיים, על לוחמים שעלו בגפם מחו"ל כדי לשרת בצה"ל ועל סיפורי גבורה מאז ומהיום.

גם כאן יש עוד מה לעשות. על דו"צ להביא את דרגי השטח, להשיב את כבוד הלוחם, ולהחדיר בלוחמים רוח לחימה יהודית. על המגמה הזו יש לברך, לשמוח, ובעיקר להתפלל, באווירת הימים הנוראים וימי התשובה, שניצני התשובה הללו מבשרים בעיקר על בוא אביב חדש וטוב לצה"ל האהוב שלנו.

ליד:

מי שיטה אוזנו לדבריו של הרמטכ"ל ישים לב שנאומי המספריים, התהיות המשונות על הקם להורגך, הטפות ההכלה והשוויון התחלפו לפתע בדברים פשוטים של גבורה, עוצמה, ניצחון וקרביות. רא"ל כוכבי מחזיר עטרה ליושנה ומסביר שתפקידו של צה"ל הוא להיות צבא חזק, צבא מנצח, צבא שנלחם ומכריע. צלילים ישנים ופשוטים כל כך. התגעגענו. מי שבקי במתרחש בתוך צה"ל, מבין שיש טיפוס חדש בשכונה

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם